Jump to content
Sign in to follow this  
TBird

Cielo Executiv

Recommended Posts

Dupa aproape un an de cand am cumparat masina, si implicit alaturat grupului daewooclub m-am decis sa si prezint masina. Este cumparata in Noiembrie 2007 de la un coleg de servici cu suma de 4500 euro, cu carte service la 99000km. In prezent masina are 115000km este fabricata in 2001, are motorul DOHC cel cu 16V. De cand am cumparat-o pana acum, am bagat in ea urmatoarele :

- GPL Tomasetto Secvential 2000RON

- Jenti Rial Campo 15" 900RON

- Cauciucuri Kumho Ecsta - 520 RON

- O jucarie de detetor radar - 70 RON

- Fise bujii Pakard - 90 RON

- Bujii NGK 11 - 40 RON

- Ulei numai Castrol 5w40

- Filtre ulei numai GM originale - 10-12RON

- Distributia cu tot cu role - 500 RON

- Filtru benzina - 25 RON

- Cd Player Clarion - 280 RON

- Boxe spate Panasonic - 500 RON

- Becuri Philips Vision Plus - 60 RON

- Toba finala - 60 RON ( se rupsese teava exact de unde era prins ornamentul )

 

Cam astea ar fi despre ea, pe masura ce imi mai aduc aminte mai scriu aici :) .

post-11852-1219842123_thumb.jpg

post-11852-1219842150_thumb.jpg

post-11852-1219842164_thumb.jpg

post-11852-1219842207_thumb.jpg

post-11852-1219842249_thumb.jpg

post-11852-1219842272_thumb.jpg

post-11852-1219842308_thumb.jpg

post-11852-1219842322_thumb.jpg

post-11852-1219842381_thumb.jpg

post-11852-1219842408_thumb.jpg

post-11852-1219842438_thumb.jpg

post-11852-1219842483_thumb.jpg

post-11852-1219842557_thumb.jpg

post-11852-1219842591_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos!. Frumoasa masina, frumoase jante. Dar nu vad abtipildul cu daewooclub :P .

 

Ps. O recomandare. Ia-ti o cotiera de espero, eu cred ca o sa dea mai bine. Plus ca are si scrumiera si o poti ilumina :D

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Il astept pe Mircea la mare cu autocolantul daewooclub ;) . Nici mie nu prea imi mai place cotiera trebuie schimbata mersi :P

Share this post


Link to post

Să te poarte fără probleme! :)

Ce de loc ai în spate... > :)

Share this post


Link to post

Dap, imi zicea cineva dupa ce a vazut fetele portierelor si cotiera spate ca ar fi fabricata in Korea :) .

Share this post


Link to post

frumoasa! si jantele dau tare bine (parca am mai zis printr-un topic :P )

sa te duca inca multi km fara probleme!

 

la fetele de usi ma gandeam si eu cand vedeam pozele - si am dat scroll sa citesc lista de piese pentru ele si modificare instalatiei de geamuri... nu stiam ca au existat executivi cu fetze de GLE...

si inca una - iti recomand cu caldura schimbarea si a boxelor din bord, conteaza enorm!

 

a - si ai o chestie pentru care te invidiez... cotiera spate! - ce mi-as fi dorit si eu una... sa pot sa pun schiurile "civilizat"...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Foarte frumoasa masina! Foarte bun gust! jantele originale la Cielo nu sunt pe 14"? Nu ai avut probleme la ITP??

Share this post


Link to post

Multumesc... jantele originale sunt pe 14 intradevar. Nu am fost inca la ITP la anu il fac... dar nu cred ca o sa am probleme am si jantele pe 14 cu tot cu cauciucuri la boxa doar le montez fac ITP si le scot :) ) . Madkat fetele mele de usi sunt ca cele de pe GLE ? eu nu stiam sincer doar cu al meu cielo am mers :P In legatura cu difuzoarele din bord nu stiam cum sa le scot dar am vazut duminica ... in viitorul ff apropiat le schimb sigur ca bazaie caraie ca toate ciorile =))

Edited by TBird

Share this post


Link to post

cu difurile e simplu - in topicul de audio pe cielo/espero din tuning CNEL am niste poze cu difurile - de scos nu e mare lucru (la stanga e un pic mai tricky dar merge), cu bagatu' insa e alta treaba - daca pui ceva cu magnet calumea, incepe sa fie dificil, dar nu imposibil, o sa vezi in poze ce monstruleti au intrat

 

captuselile... executive-ul tin minte ca are doar captuseli "plate" cu comenzile geamurilor langa frana de mana (cel putin toate exe care le-am vazut erau asa) ... dar e posibil al tau fiind din primele serii sa nu fi "apucat" imbunatatirea asta...

ce ai tu acum sunt fix ca ale mele, sau ca la oricare GLE :)

Share this post


Link to post

Nu poate decat sa ma bucure aspectul asta... eu vreau comenzile langa mine nu sa ma aplec dupa ele ca la LOGAN :) chiar si fetele de usi imi plac.

Share this post


Link to post

:thumbl: Frumos spus, intr-adevar cineva apreciaza munca de a baga n-spe mii de fire in usa pentru confortul de a avea comenzile la indemana in orice situatie. Asta a fost una din chestiile care nu mi-au placut deloc la noile cielo asamblate in Romania, alaturi de zgomotuul usilor cand se inchid > :) si spatiile dintre bord si cadrane, climatizare ...etc.

 

Modelul asta al tau mi s-a parut cel mai reusit cielo ever. Espero in blana de cielo :D , si inca nu apucasera sa il strice romanii.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

TBird: cu tamburii ce faci? Ca se vad! :P

Ai indoit muchiile aripilor spate? Parca vad ceva ciupituri de vopsea. Felicitari pentru bunul gust si munca depusa!

Share this post


Link to post

Hehe dap este indoita buza aia, dar ce vezi tu in poza nu este vopsea sarita... e vreo bucata de noroi. Hmm pai cu tamburi nu stiu ce sa ma fac... i-am curatat si vopsit odata negri... si a inceput sa cada vopseaua.. cred ca o sa repet operatiunea cu o vopsea mai de calitate si o curatare mai buna :P

Share this post


Link to post

Da doua straturi de grund si apoi doua straturi de vopsea rezistenta la temperatura.

:o fftopic: ce ET ai la jante?

Share this post


Link to post

ET 42. Mersi de sfaturi... cand o sa am timp mai mult o sa ma ocup sa fac o treaba cum trebuie :P

Share this post


Link to post

:( Mi-a disparut un capacel ( acopera piulita din capul planetarei ) de la o janta :( Are cineva idee de unde pot procura unul ?

 

De suparare ca a disparut capacelul, am cumparat 2 difuzoare sa le pun in bord... A mai cumparat cineva asa ceva ? Pe ele scrie ca sunt si pentru cielo dar sa vedem la montaj maine :D

post-11852-1221593375_thumb.jpg

post-11852-1221593419_thumb.jpg

post-11852-1221593456_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Madkat - iti recomand cu caldura schimbarea si a boxelor din bord, conteaza enorm!

Mersi pentru sfat, le-am montat pe cele de mai sus chiar conteaza enorm imi place la nebunie. E ceva chin pana le scoti si introduci la loc pe cele noi, am injurat de cateva ori X(

Edited by TBird

Share this post


Link to post

f frumos!

difuzoarele orginale au doar un singur avantaj - au rila din panza - si de-asta nu se distrug in timp de la soare... in res se aud ca porcu'

iar chinuiala de montaj - asa-i ca in stanga a fost cel mai greu? :P

 

a - si capacele de janta... eu am gasit in targ la colorati... din principiu nu am vrut sa iau! ... noi nu am gasit

din acest motiv jantele mele stau fara capacele...

Share this post


Link to post

Am gasit capacel pentru janta, la importatorul jentilor in romania am facut comanda azi, maine imi ajunge 15 ron/ bucata :) . Da ce m-am chinuit la cel din stanga uff, am tras mai tare si asta e.. nu s-a rupt buza la bord e intreaga. Pe difuzoarele originale scria 8ohm :o eu stiu ca majoritatea casetofoanelor/ cd playere auto sunt 4 ohm, si mai scria made in Bucuresti =))

Edited by TBird

Share this post


Link to post
... si mai scria made in Bucuresti

 

 

Facute la Electronica SA ...

Share this post


Link to post

mda, tu ai gasit producator... crezi ca turcaletii de la CMS (ca asta e marca jantelor mele) raspund clientilor? :) )

 

cu difurile un pic gresit

difurile originale sunt facute la ELCOMP SA bucuresti (divizie a Electronica Industriala)

sunt pe 8ohmi pentru a nu se "ineca" de la casurile cu iesire 4ohmi - fiind f mici, si ai nostri neavand "tehnologia" de a scoate difuzoare de dimensiunea aceea pe 4ohmi suficient de rezistente

sunt bune ca difuri de medii in boxe de linie (ca au totusi 40W bucata)

cele de pe spate (cu 2 cai - de pe GLE si primele executivuri) erau insa coreene - Bukdoo (marca destul de consacrata in difuri OEM) - tot pe 8ohm

de alea imi pare rau ca au trebuit schimbate (cedasera difurile de inalte) - am tot urmarit sa iau de la cineva care le-a schimbat, si no luck...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Hihihi .. mi-a venit capacelul de la producator. Acum arata si masina mea cum trebuie, ca pana acum avea o gaura acolo =))

Oricum e aberanta treaba cu 8ohm la difuzoare, asta e.. vb lu Mircea Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul :)

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Frumos Cielo ai! :) Sa-l folosesti multi km fara evenimente! Referitor la difurile de 8ohm, din ce am inteles, montate pe iesiri de 4ohm au claritate indiferent de volum.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...