Jump to content
Sign in to follow this  
bella

Rezervare Bilete De Avion Online

Recommended Posts

Am cateva nelamuriri, poate ma ajuta cineva. La iarna o sa plec in Elvetia si nu stiu daca am sau nu nevoie de pasaport. Intreb nu pentru ca imi e lene sa-l car dupa mine ci pentru ca unele persoane cu care merg nu au deloc. A doua nelamurire este urmatoarea: o sa facem escala la Zurich; n-am mai calatorit niciodata cu escala si nu sunt sigur daca trebuie refacut check-in - ul si recuperat bagajele sau nu avem decat sa asteptam la poarta de imbarcare celalalt avion si bagajele ne vor astepta la destinatie. Mie asa mi se pare logic. Timpul de asteptare este 2h, putem iesi din aeroport pentru a vedea imprejurimile sau suntem nevoiti sa ramanem in terminal? Cam asta e tot, sper sa ma lamureasca cineva care stie. Mersi.

Edited by titus

Share this post


Link to post

Cu pasaportul nu stiu cum e, daca trebuie sau nu in Elvetia.

 

In schimb, vestea buna e ca n-ai treaba cu bagajele, in mod normal ar trebui sa te astepte la destinatia finala, asta daca nu ti le ratacesc ei la transfer. Se mai intampla. Motiv pt care in bagajul de mana ar trebui sa-ti pui strictul necesar ca sa "supravietuiesti" o zi (gen periuta de dinti, un set de lenjerie intima, etc). Vezi ca n-ai voie cu lichide in bagajul de mana (nu mai stiu daca intra si pasta de dinti in categoria asta). Si de asemenea in bagajul de mana n-ai voie cu cutite, furculite, bricege, spray-uri. Le pui la cala.

Vezi ca elvetienii sunt mai catolici decat Papa la controale, pe mine m-au pus sa scot pana si vata din bricheta Zippo!!!

 

Check-in nu mai trebuie sa faci. In doua ore, teoretic poti iesi din aeroport, dar practic n-o sa ai timp, asa ca nu-ti face planuri.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

mersi mult de raspuns si sarbatori fericite!

Share this post


Link to post

Din cate stiu, din februarie 2009 cetatenii romani pot calatori in scop turistic in Elvetia fara viza sau pasaport, dar cu CI valabila cel putin inca 6 luni. Cat despre lichidele permise in avion, acestea trebuie sa fie ambalate in recipiente continand maximum 100 ml fiecare iar recipientele cu lichide trebuie sa fie impachetate in pungi transparente din plastic, sigilabile. Nu este permisa o cantitate mai mare de 1 litru / persoana. Sunt admise :creme, lotiuni, uleiuri, parfumuri, spray-uri, geluri, tuburi (pasta de dinti), rimel.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...