Jump to content
Sign in to follow this  
ionut.tanase

Cielo

Recommended Posts

Reformuleaza : nu toti care cumpara Cielo au bugetul mic :) sint unii care gindesc ca tine economic care si-ar putea permite cheltuiala initiala si ceva mai sus gen Opel, VW dar nu o fac din motivele aratate de tine.

In rest de acord cu tine.

Share this post


Link to post

Eu zic sa nu-l mai indreptati spre golf 3 si passat sau ce e acum "la moda" printre pustii nesatisfacuti sexual :) ) (scuzati daca e vre-un proprietar,sa nu generalizam) .Omul vrea o masina sa il duca de la A la B intr-un confort acceptabil cu niste dotari de bun simt,eu ti-as recomanda Opel Vectra A,cu banii pe care-i ai gasesti unul foarte bine intretinut,sunt masini foarte fiabile iar intretinerea nu e asa scumpa (nu vorbesc din auzite),inca o varianta ar fi opel omega B adusa de afara din anul 94-95(taxa sa fie rezonabila) costurile de intretinere sunt ceva mai mari ca la vectra dar confortul este INCREDIBIL pentru o masina de varsta ei (cine a mers stie despre ce vb).

 

Conteaza si pentru ce cumperi masina,ai familie,copii/ai nevoie de o masina mare? sa ne orientam si noi dupa asta in a da sfaturi.Ford Mondeo model 93/94/95 iara e ok la piese,am inteles ca varianta diesel nu e prea buna in rest ar fi foarte fiabil,modelul 96+ la aspect este mult superior dar taxa este destul de mare,poate doar sa-l achizitionezi inmatriculat :)

 

Ar mai fi si Opel Astra din generatia vectra / 93-94-95 la fel,masini foarte fiabile.De la daewoo espero si cielo sau nubira si de ce nu si leganza ai putea lua cu banii aia,dar sa stii ca la piese e o oarecare diferenta :) la costuri ma refer,se simte diferenta intre nubira si cielo,iar intre leganza si cielo banuiesc ca si mai mare diferenta,dar tu stii mai bine ce costuri esti dispus sa aloci masinii :) Ar mai fi si Punto model 00+ , am vaz chiar acum un Matiz din 05 se power(cred) pt ca avea AC usi pline stergator hayon,reglaj interior oglinzi etc,tind sa cred ca e se power dar nu am vaz nimic specificat de servo,61 mii km costa 3300e neg :) eu zic ca e ok daca il scoti putin peste 2500 :)

Share this post


Link to post

Confirm ce spune Alex4tuning de Opel Astra(ca fost proprietar) ,destul de fiabil,piesele nu foarte scumpe,se gasesc,si totusi avea aproape 200k km,dar nu dadea semne de oboseala.Era si destul de dotat fiind din 93 (oglinzi electrice & incalzite,servodirectie),totusi lipsind A/C

Oricum, kappa, cumpara ce iti place tie si ce crezi ca iti poti permite, nu cred ca iti convine sa-ti iei masina x ,doar ca e..Opel sa zicem..si sa nu te simti bine la volanul ei. Numai bine.

Share this post


Link to post
Eu zic sa nu-l mai indreptati spre golf 3 si passat sau ce e acum "la moda" printre pustii nesatisfacuti sexual :) ) (scuzati daca e vre-un proprietar,sa nu generalizam) .Omul vrea o masina sa il duca de la A la B intr-un confort acceptabil cu niste dotari de bun simt,eu ti-as recomanda Opel Vectra A,cu banii pe care-i ai gasesti unul foarte bine intretinut,sunt masini foarte fiabile iar intretinerea nu e asa scumpa (nu vorbesc din auzite),inca o varianta ar fi opel omega B adusa de afara din anul 94-95(taxa sa fie rezonabila) costurile de intretinere sunt ceva mai mari ca la vectra dar confortul este INCREDIBIL pentru o masina de varsta ei (cine a mers stie despre ce vb).

 

Conteaza si pentru ce cumperi masina,ai familie,copii/ai nevoie de o masina mare? sa ne orientam si noi dupa asta in a da sfaturi.Ford Mondeo model 93/94/95 iara e ok la piese,am inteles ca varianta diesel nu e prea buna in rest ar fi foarte fiabil,modelul 96+ la aspect este mult superior dar taxa este destul de mare,poate doar sa-l achizitionezi inmatriculat

 

Ar mai fi si Opel Astra din generatia vectra / 93-94-95 la fel,masini foarte fiabile.De la daewoo espero si cielo sau nubira si de ce nu si leganza ai putea lua cu banii aia,dar sa stii ca la piese e o oarecare diferenta :) la costuri ma refer,se simte diferenta intre nubira si cielo,iar intre leganza si cielo banuiesc ca si mai mare diferenta,dar tu stii mai bine ce costuri esti dispus sa aloci masinii :) Ar mai fi si Punto model 00+ , am vaz chiar acum un Matiz din 05 se power(cred) pt ca avea AC usi pline stergator hayon,reglaj interior oglinzi etc,tind sa cred ca e se power dar nu am vaz nimic specificat de servo,61 mii km costa 3300e neg :) eu zic ca e ok daca il scoti putin peste 2500

 

Pai familie si copii nu am inca, mai dureaza (sper :uff: ). La Vectra B si Punto ma uitam si eu, Omega este o clasa mai sus ca Vectra din cate stiu. Diesel nu ma incanta deloc, mai mult de 15 000km nu o sa fac anual (maxim maxim). Vectra B cu motor de 1.6 mi se pare perfecta, nici prea prea, nici foarte foarte. Da', zau mi-e frica de intretinere. :)

 

Confirm ce spune Alex4tuning de Opel Astra(ca fost proprietar) ,destul de fiabil,piesele nu foarte scumpe,se gasesc,si totusi avea aproape 200k km,dar nu dadea semne de oboseala.Era si destul de dotat fiind din 93 (oglinzi electrice & incalzite,servodirectie),totusi lipsind A/C

Oricum, kappa, cumpara ce iti place tie si ce crezi ca iti poti permite, nu cred ca iti convine sa-ti iei masina x ,doar ca e..Opel sa zicem..si sa nu te simti bine la volanul ei. Numai bine.

 

Ai perfecta dreptate Raresh, pe langa faptul ca nu a lasat decat foarte putin la masina pur si simplu nu m-am simtit ok conducand-o..

 

Azi vizionez un Punto din 2001, inmatriculat din 2003, ingrijit, motor 1.2 80CP, cu tot ce trebuie pe el, inclusiv E4. :)

Share this post


Link to post
.. Vectra B cu motor de 1.6 mi se pare perfecta, nici prea prea, nici foarte foarte. Da', zau mi-e frica de intretinere. :)

 

Fiat-ul niciodata nu o sa aiba fiabilitatea opel-ului :) de aici si pretul destul de redus pe care il au,indiferent de model :) Dar nu sunt masini rele,despre Vectra B pot sa-ti zic ca nu sunt greu de intretinut dar ceva mai greu ca Vectra A,iar la capitolul fiabilitate Vectra A sta mai bine (parerea mea) chestia urata la vectra B e ca este taxa destul de mare,doar daca cauti ceva 1.6 din 95 - 96 max sa fie rentabil ,deci cel mai probabil o iei inmatriculata deja in ro,eu ti-as recomanda sa nu iei nimic fara AC ,servo si abs au toate ,geam.el fata majoritatea

 

Ar mai fi o varianta Lagua 1 facelift care din 99 este euro 3,un motor 1.6 16 v e chiar ok iar taxa foarte buna,cu 4000 eu zic ca te incadrezi,daca iei una adusa din franta nu o sa ai probleme mult timp :) .Daca o repari la reprezentanta,e foarte costisitor nu numai pentru laguna ci pentru renault in general,daca nu dai pe la reprezentanta e ok.

 

Preturile la piese sunt mai mari ca la Vectra A chiar si ca B cred,si ca punto,dar merita zic eu daca iei in calcul cat de dotata e masina

Edited by Alex4Tuning

Share this post


Link to post

o chestie iti spun - nu iti lua Fiat... nu vreau sa intru in detalii... dar nu iti lua... :)

Share this post


Link to post

Uite un anunt:

Alfa Romeo 146, fabricatie 2000

Benzina 1.6 TS 120 CP, 102500 km, import Olanda

Dotari:

-ABS

-SRS

-2 airbag-uri

-discuri de frana fata-spate

-CLIMA

-geamuri electrice fata

-oglinzi electrice heliomate

-inchidere centralizata

-volan si scaun sofer reglabile

-volan si schimbator imbracate in piele

-scaune sport

-faruri cu lupa, reglabile electric

-proiectoare ceata

-jante aliaj originale

-radio-CD

-car kit

 

Pret 3000 euro

 

Este de pe un forum gasita, nu am nicio legatura cu omu care o vinde.

Daca vrei iti trimit PM cu numarul lui care e trecut in anunt

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post
o chestie iti spun - nu iti lua Fiat... nu vreau sa intru in detalii... dar nu iti lua... :)

 

Si cu alfa cum e? :rolleyes:

 

 

 

Uite un anunt:

Alfa Romeo 146, fabricatie 2000

 

Pret 3000 euro

 

Eu zic ca nu are rost sa se complice cu masini de genul asta,masina e un "chilipir" e cu mult sub pretul normal iar asta spune multe...

 

ps: Era o vorba,nu tot ce zboara se mananca...mai bine sa o remarce un samsar,macar ala e mai in tema si stie de ce are pretul asta :D

Edited by Alex4Tuning

Share this post


Link to post

Pana nu e vazuta/probata/verificata masina nu se poate da asemenea verdict

 

Nu stiu cum e masina, dar din poze arata bine.

 

Daca nu e nuna, nu o ia, daca e buna, atunci e chilipir asa cum spui si tu.

Share this post


Link to post
Pana nu e vazuta/probata/verificata masina nu se poate da asemenea verdict

 

Nu stiu cum e masina, dar din poze arata bine.

 

Daca nu e nuna, nu o ia, daca e buna, atunci e chilipir asa cum spui si tu.

 

Baga link-ul cu ea :) Nu cred ca se considera reclama,n-are avea de ce dupa aspectul si firul discutiilor de pe topic

Share this post


Link to post

In jurul sumei de 3800-4000E te-ai incadra destul de bine la un matiz 2004-2005 cu A/C si eventual alte dotari. Masinuta este ieftina la intretinere,economica(consuma putin), usoara (deci fuge :) ).

Nu o sa necesite prea multi bani pe piese tinand cont de an si eventual nr de kilometrii raportat la anul de fabricatie (daca sunt reali).

Dupa ce am dat cielo 95 am luat in calcul matizelul pe langa alte masini deci ar fi o masina buna pe care sa iti faci "scoala" sa zic asa in loc sa depanezi in fiecare la ea (asta in cazul in care te pricepi la reparat).

 

Alte variante in afara de dacii la banii astia mai sunt strainezele cu muuulti kilometri la bord sau probail cele de pana in 2000.

 

Daca vrei cielo si ti s-a pus pata pe el ( cum mi se pusese si mie acum 2 ani :P ) iti recomand sa iei neaparat unul cu A/C si cat mai recent.

Share this post


Link to post

146-le e fratele mai putin reusit al 145-ului :P

 

prima alfa desenata de DaSilva

ambele au fost modele bune, relativ simple, fara mari probleme (am avut 145 ceva timp) - suspensia este excelenta (nu are robustetea de la Cielo in nici un caz - dar nici nu se strica la 10k km)

 

de astea mai noi - 147/156 - ca (,) costuri de intretinere - daca nu te duci la Autoitalia - sunt chiar decente (sub nemtesti) motoarele diesel sunt f bune, benzinarele destul de ok, cu vreo 3 problme cunoscute, rezolvabile, dar nu f ieftin...

dieselul meu are 145k km - trage f bine, nu afuma, - iar Boxerul de pe 145 l-am dat la 130k km si inca nu avea nici o problema...

TwinSparkurile noi sunt destul de scumpe si nerentabile la intretinere totusi (sa vedeti ce mi-o iau daca citeste vreun coleg de pe alfaclub chestia asta)

suspensia la fel, f buna, tinuta de drum peste media clasei, dar rigida, durata de viata destul de buna (la fel, sub Cielo :P )

 

per ansamblu - depinde ce vrei sa faci cu masina...

 

si ca sa raspund al o intrebare - calitatea de fabricatie la Alfa este destul de mult peste Fiat... :)

 

si mai gandeste-te - sunt la a doua alfa, cu toate astea in acest timp nu am renuntat la Cielo - asta ce iti spune? > :)

Edited by madkat

Share this post


Link to post
si ca sa raspund al o intrebare - calitatea de fabricatie la Alfa este destul de mult peste Fiat... :)

 

si mai gandeste-te - sunt la a doua alfa, cu toate astea in acest timp nu am renuntat la Cielo - asta ce iti spune? > :)

 

 

Ca te consolezi cu Cielo? .. just joke :) ))))

 

Acum serios vorbind cu beculetele din bord cu sta 156-le,nu se face cam des "brad de craciun" ?

Share this post


Link to post

Eu am avut de-aface cu 2 fiaturi... 1. doblo - de la firma, cu care s-a carat nu gluma, si acum are o gramada de km la bord si nu are/nu a avut nici o problema - an 2005 parca. 2. fiat punto al unui prieten - an 2002, adus de afara la 30k km, s-au schimbat la el placute de frana pana acum si atat. Or fi astea 2 exceptiile care confirma regula :) . kappa: Cauta un matiz E2/3, 2003+, chiar 2004+, gpl(chiar daca acum benzina e ieftina, te pregatesti pt zile negre > :) ), a/c, servo, geamuri electrice, fetele de usi pline, stergator haion, eventual mai schimbi tu pe la el cate ceva pt. confort, si iti mai raman si bani de o revizie calumea, si mergi ieftin rau de tot cu el. Consumabile ieftine de obicei, consum mic, confort ok, eventual poti sa o mai antifonezi, asta e defectul care i l-am gasit eu.

 

LE: daca mergi si exterior mult, iti recomand cielo-ul, nu te oboseste la drum lung asa tare ca buburuzul.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

@alex4... - nu mai au problema asta Alfele mai noi - OBD-ul s-a aprins o data din cauza subsemnatului, de vreo 2 ori becul de apa in motorina si cama atat... (asta in mai bine de doi ani jumate)

 

ce pot spune (ca sa raman ontopic) - 145/146 la vechimea care o au deja, plus conditiile de drum de la noi - nu prea as recomanda - nu ca singura masina, in orice caz...

Share this post


Link to post

Salut, vroiam sa va intreb si eu daca preturile la Cielo din 2004-2007 cu 30-50.000 km la bord la 3500 E +/- 300E sunt unele corecte.

vreau sa-mi achizitionez una in viitorul apropiat si doi prieteni de-ai mei care conduc momentan asemenea model sunt multumiti. Trebuie sa precizez ca cei doi prieteni ai mei in momentul in care le-am cerut parerea m-au avertizat asupra consumului destul de ridicat. In rest mi-au spus ca sunt ca un tanc, stabile si rezistente iar preturile, dupa cum zicea un alt forumist mai sus sunt ieftine de te pufneste rasul.

Avand in vedere ca dispun de un buget de max 4000E, mi se pare o masina care se incadreaza in limitele bugetului si reprezinta cea mai buna varianta pt suma in care trebuie sa ma incadrez.

Voi ce credeti?

Share this post


Link to post

Eu cred ca acest topic trebuia deschis mai degraba in aceasta sectiune. :)

Share this post


Link to post
Eu cred ca acest topic trebuia deschis mai degraba in aceasta sectiune. :)

Asa e dar nu am gasit sectiunea aia :> si sunt la inceput pe forum :P

 

Sa aiba GPL.

De ce spui asta? Din cate am inteles, motoarele pe GPL mor mai repede :(

 

LE: Rog un moderator sa mute threadul pe cel indicat de zeneseu :)

Edited by Moon_Fire

Share this post


Link to post

Merita 3500 euroi, deja de la 4000 iti cumperi alte masini, gpl doar daca faci mai mult de 20kkm pe an.

Share this post


Link to post

Las-o cu muritul motorului vorbeste lumea :)

Am 32k cu GPL si merge inca bine la ~200k cit are in total.

Daca mergi si pe benzina ~10-15% e ok.

Daca mergi in oras mult se merita. Extraurban e ok ~6-7l/100 in oras 11-12-13 depinde de stil de condus.

E bun si un SOHC mai vechi daca e si euro 2 sau 3 e si mai bine. SOHC-ul(modelul cu 8 valve) e putin mai ieftin la intretinut iar daca pocneste cureaua de distributie nu-ti faci varza motorul.

 

LE: Cel mai bine i-a una fara GPL si-i pui tu. Avantaj instalatia e noua, si stii ca injectoarele lucreaza bine...mai stii cum a mers ala pe GPL daca o iei cu ...?

O instalatie costa de la 1000 la 2500 depinde daca vrei simpla sau mai smechera.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post
Merita 3500 euroi, deja de la 4000 iti cumperi alte masini, gpl doar daca faci mai mult de 20kkm pe an.

Nu cred ca voi face asa mult. Drept e ca mi-e putin cam teama de GPL (ce nu stii pare infricosator) :P

 

Las-o cu muritul motorului vorbeste lumea :)

Am 32k cu GPL si merge inca bine la ~200k cit are in total.

Daca mergi si pe benzina ~10-15% e ok.

Daca mergi in oras mult se merita. Extraurban e ok ~6-7l/100 in oras 11-12-13 depinde de stil de condus.

E bun si un SOHC mai vechi daca e si euro 2 sau 3 e si mai bine. SOHC-ul(modelul cu 8 valve) e putin mai ieftin la intretinut iar daca pocneste cureaua de distributie nu-ti faci varza motorul.

 

LE: Cel mai bine i-a una fara GPL si-i pui tu. Avantaj instalatia e noua, si stii ca injectoarele lucreaza bine...mai stii cum a mers ala pe GPL daca o iei cu ...?

O instalatie costa de la 1000 la 2500 depinde daca vrei simpla sau mai smechera.

1. Sunt mai sceptic cu GPL dar nu am inca o parere formata.

2. Ce inseamna mai smechera cea de 2500E?

3. Mersi celor care au raspuns. M-a uimit rapiditatea si nr de posturi. Sunteti o comunitate misto aici :thumbl: =D>

4. Am inceput sa citesc pe sectiunea indicata mai sus

5. Nu conduc chiar batraneste, am 26 de ani si imi place sa-i dau cat ii place nu sa o chinui subturata

Sper in curand sa ma alatur voua ca si posesor... :tongue:

Edited by Moon_Fire

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...