Jump to content
Sign in to follow this  
CARABUSU

Reconditionare Tico Sl Din 98

Recommended Posts

Tico al meu face 10 ani in august,are 142000km facuti si mere struna dar de-a lungul vietisoarei lui a trecut prin multe,a fost lovit de trei ori in fata si o singura data in spate doar bara un pic indoita dar si suportul indoit plus cateva harsaituri in parcare ultima fiind foarte nasoala,a ajuns la grund in rest masinuta mere brici.

 

Ma gandesc ca daca tot tre sa-i fac revizia la toamna si schimb mai multe pe la el,mai ales amortizoarele pe spate care is cele originale, brate ,bucsi , termostatul, scaunul soferului,parbrizul si inca vreo cateva sa-l si vopsesc ca deja incepe sa dea vopseaua pe sub el si in cateva locuri pe la portiere.

Unde as putea gasi scaunul de la sofer in stare buna sau nou la pret acceptabil?

 

Si inca o chestie ar fi vopsitul,mai intai tre sa indrept o portiera pe spate care e infundata de prin 2000 da nu am mai facut-o ca am zis ca n-are rost dar acum...Ma gandesc daca sa-l las sau nu alb,l-as vopsi rosu,nu metalizat,un rosu ca cel de pe Matiz ar fi bun si as mai vopsi si barele,sa fie la fel toata nu...,merita?

Ma ingrozeste totusi faptul ca trebe demontate toate prostiile de pe el iar astia de la vopsitorii ti le monteaza in toate felurile posibile,totusi ar merita?

Share this post


Link to post

E mult de munca ,numai tu stii daca merita ,depinde ce vrei sa faci in continuare cu el ! Dezechipatul implica multa munca dar este preferabil sa -l faci tu sau sub supravegherea ta si sa duci masina la vopsit dezechipata daca vrei sa iasa treaba buna ! Meseriasii din service sunt tare plictisiti si nu prea au chef de ''bibilit " mai sar operatiile ,mai raman piese !

Share this post


Link to post

Pai masina ii ramane baiatului,alte planuri n-am cu el.

De vopsit oricum trebuie vopsit pt ca are multe zgarieturi luate prin parcari iar in spate a cam dat rugina pe la pasajele rotilor.

Daca ar fi sa-i schimb culoarea macar sa fie vopsita bine,nu sa-mi sara vopseaua de pe capota dupa juma de an cum am patit acum cu partea din fata care a fost revopsita in vara.

 

Parbrizul trebuie schimbat,ma gandesc sa schimb si chederele pe la portiere si sa mai pun un rand pe portiera,ca la Matiz,tre sa ami reglez portiera de la sofer ca acu tre sa-i faci vant ca sa se inchida bine,asta dupa ce am lasat-o pe mainile unora care i-am avut la treaba si scaunul care e rupt,momentan e reparat dar as vrea unul nou sau in stare buna(ati perna cat si cadrul),supoti tabliei din spate,aeratoarele...deja se trece la chichite...

 

La partea mecanica n-ar fi prea multe,numai bratele,amortizoarele pe spate,placutele de frana...

 

Mult de munca ar fi la caroserie(indreptat,slefuit,chituit,vopsit,lacuit...).

 

Toate am sa le fac treptat,nu-mi permit sa bag atitia bani odata in el.

Share this post


Link to post

Luna asta cred ca Tico intra la reparat.

 

In prima faza schimb tot pe sub el,bucsaraie,amortizoare,bratele...o rad toata,dau un grund sau doua si un antifon si traiasca cine n-o murit.

 

In a doua faza o sa se scoata interiorul,mai putin bordul si toata plasticaraia de pe exetrior,toate ornamentele,etc etc,de asta se ocupa juniorul.

 

In cea de-a treia faza parbrizul v-a fi demontat si schimbat cu unul nou pt ca cel vechi e pocnit si urmeaza vopsirea.

Culoarea ramine aceeasi,alb casablanca,mam ai gandesc daca sa vopsesc sau nu si spoiler-ele,daca le vopsesc ma gandesc sa le pregatesc eu inainte pt ca cei din service mai mult ca sigur dau vopseaua direct pe plastic si nu o sa tina prea mult.

Pt. spoiler-e cam ce ar trebui?Eu ma gandeam sa le dau un smieghel fin si un grund sau ceva care sa adere si la care sa adere vopseaua.

Aici am nevoie de putin ajutor din partea celor care au vopsit spoiler-ele. [-O<

Am uitat sa spun ca o sa trebuiasca sa indrept o portiera spate care a primit acu vreo 4 ani o harsaiala si s-a infundat tabla plus haionul care are aceeasi boala la toate,tabla din cauza ca e subtire s-a indoit iar alta sansa decat chit nu vad.

 

Dupa ce iese de la vopsit se vor monta absolut toate ornamentele pe ea,o parte noi pt ca de-a lungul celor 10 ani s-au mai matuit,s-au zgariat...Eventual sa vad daca e nevoie sa mai schimb curele sau altele.

Iar in toamna la ITP care sunt sigur ca il v-a lua fara nici cea mai mica problema. ;)

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Pentru vopsit plastice este un spar, Plastofix, care ajuta...

Share this post


Link to post

Nu se da cu nici un smirghel pe plastic ! Se foloseste un primer special pt degresat plasticul sau pentru cei mai pretentiosi exista sprit-chit special pt plastic si dupa aceea vopsit ! Vopsitorul stie ce si cum dar...!

Share this post


Link to post

Daca-s avea timp zau ca te-as ajuta...doar sa mai surubaresc cate ceva..sa mai invat despre masini. :)

Share this post


Link to post

atentie cu hayonul , eu zic sa iei altul , daca acoperi cu chit , acesta va sarii in maxim 6 luni , pentru ca este tabla subtire , si cand inchizi hayonul aceasta flambeaza un pic...nu tine..

Share this post


Link to post

Mai,o fi stiind vopsitorul da vopsitorii l noi is cam smecheri si nu dau cu nik.Am patit-o in vara cand mi-au vopsit fata si sub vopsea nu mai era dat cu nik,nici o urma de sprit-chit sau grund asa ca...

La hayon m-am mai gandit si eu,nou nu iau,da-l in colo...

Plasto fix asta se gaseste numa la spray sau si la cutie si cam cat e?

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Da stiu dar sunt superficiali ! Plasticul care a stat in soare ,in bataia ultrvioletelor si a prins pe deasupra o nuanta alburie de exemplu grila de la stergatoare se reconditioneaza foarte bine cu primer si spray negru mat ,iese ca nou !

Share this post


Link to post

Plastofix la spray e cam 30 ron. mie mi-a ajuns pt 2 bucliere tico, oglinzi laterale tico si 2 fustitze logan (ornamente d-alea de fibra care se prind sub bucliere).Toata treaba e sa fie plasticul foarte curat cand dai cu plastofix, nu trebuie sa dai ca...un strat atat cat sa aiba vopseaua pe ce sa prinda.

Haionul ala merge si reparat, dar tre sa ai grija cand il inchizi sa sa impingi de una din margini, nu pe suprafata plana unde se indoaie foarte usor.

Edited by neghi

Share this post


Link to post

De ce nu iei un hayon sh bun ?

Share this post


Link to post

Cine ma poate ajuta cu doua aeratoare noi si ornamentele de pe stalpi,cand am schimbat ultima oara parbrizul mi le-au taiat in unele locuri.

La noi in Piatra nu se gasesc si m-am gandit ca poate m-ar putea ajuta niste membrii din Bucuresti/Constanta...stiu eu.

Ramin recunoscator si nu trebuie sa va faceti griji ca platesc piesele.

Share this post


Link to post
Cine ma poate ajuta cu doua aeratoare noi si ornamentele de pe stalpi,cand am schimbat ultima oara parbrizul mi le-au taiat in unele locuri.

La noi in Piatra nu se gasesc si m-am gandit ca poate m-ar putea ajuta niste membrii din Bucuresti/Constanta...stiu eu.

Ramin recunoscator si nu trebuie sa va faceti griji ca platesc piesele.

Cauta codul de piesa si poti da comanda la magazinul fabricii. Ei le trimit si prin curier dupa ce le-ai platit initial cu proforma. Daca nu ai codul si le explici, se lamuresc ei ce piesa iti trebuie ...

Share this post


Link to post
Cauta codul de piesa si poti da comanda la magazinul fabricii. Ei le trimit si prin curier dupa ce le-ai platit initial cu proforma. Daca nu ai codul si le explici, se lamuresc ei ce piesa iti trebuie ...

Magazinul fabricii ...Daewoo?!?

Share this post


Link to post

Am mai evoluat la opertiunea Tico :) )

Urmeaza sa se schimbe parbrizul-150 ron barbrizul nou u parasolar si inca 100 montajul,cred ca maine duc masina la ei.

Mai urmeaza raspaceala pe dedesupt si colantarea si am terminat :uff:

Share this post


Link to post

Daca inca nu ai vopsit spoilerele sa-ti dau un sfat pe care l-am primit de la un prieten care lucreaza la un magazin de vopsea...dai cu un smirghel fin pe toata suprafata care urmeaza sa fie vopsita dupa care iei o carpa si diluant si incepi sa stergi...ca spray un Plasti Primer costa 30 lei si iti ajunge un tub ba chiar iti ramane...aplici 2 straturi subtiri cu 5 minute pauza intre ele dar ai grija sa nu dai in exces pentru ca o sa se cunoasca la aplicarea vopselei, daca ai scapat undeva mai mult iei o carpa si stergi, dupa care aplici vopseaua, acum nu stiu daca necesita lac, eu lam intrebat daca trebuie lac (eu mi-am vopsit bordul) si a zis ca nu e nevoie pt ca vopseaua e lucioasa si ar trebui sa o matuiesc ca sa o dau cu lac

Succes.

Edited by silizamofo

Share this post


Link to post

N-am mai venit cu noutati pt.ca am avut treaba o saptamina la Pitesti cu treaba.In schimb Alex a fost plecat la tara si s-a ocupat de Tico.

Pina acum s-au facut urmatoarele:

-intors masina pe o parte

-demontat bucliere

-demontat suporti bara spate(chestiile alea doua de ar trebui sa absoarba socurile)

-curatat cu pompa tot glodul si praful(multumim lui LucianM pt pompa)

-curatat locurile cu rigina de la aripi si praguri

-degresat cu Solvoxol

-dat cu grund/pimer la spray

-dat doua straturi de autovapant de la Policolor peste tot pe dedesupt si o portiune de 2 cm inaltime pe prag(la pensula)

-reparat un loc unde a fost harsaita mai demult cu putin chit

-indreptat un suport de bara care a fost indoit un pic mai mult in primavara cand am imprumutat Tico cateva zile unor rude

-curatat bucliere

-curatat si revopsit bratele stergatoarelor(au iesit ca noi)

-dat masina jos pe roti

-montat bucliere si aranjat aripile fata si capota care stateau cam aiurea

-la sfarsit un spalat asa se mai duca prafu de pe ea

 

Toate astea s-au facut in 4 zile,de miercuri dimineata pina sambata seara.

Duminica cand am ajuns in Piatra masina era pe roti.

Urmeaza sa o duc sa schimb parbrizul,telescoapele fata si sa o colantez.

Pina acum am cheltuit cu piesele(buclier spate nou,parbriz,ornamente si cheder parbriz,brate fata)si materialele(grund si vopsea neagra la spray,autovapant,chit,perii de sarma) cam vreo 5 milioane cu aproximare,poate chiar mai putin.

ITP-ul m-a ars ca am avut parbrizul croit si...stiti voi...

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...