Jump to content
Sign in to follow this  
Venom

Omologare Rar

Recommended Posts

Mi-am montat jante cu un inch mai mari fata de stock, pe cauciucuri mai late, m-ar interesa sa stiu daca se pot omologa la rar si cam cat ar costa omologarea. Si eventuala spaga (pe privat partea a doua) :D

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Se pot omologa. Nu cred ca e cazul de spaga, dar in mod sigur va trebui platita o taxa, mi se pare 80 ron + talon nou.

Share this post


Link to post

Sper sa fie asa de usor.. ca din cate am gasit pe net, o sa tampesc ceva timp inainte sa reusesc.

Share this post


Link to post

BogdanG a facut asa ceva si nu cred ca a tampit :D

Share this post


Link to post

Daca s-au mai montat pe o varianta a modelului tau nu este nici o problema. Pe site la RAR exista un nr de telefon de la informatii. Dai un telefon, prezinti problema si ti se va da un raspuns (probabil)

Share this post


Link to post

Pai.. treaba e asa: Jante de 15' s-au mai montat, dar nu de toyota, ci de TTE (toyota team europe) care apartine tot de toyota. Problema e ca au montat jante de 15' de latime 6J, iar eu am 6,5J. De aici rezulta ca dimensiunile cauciucurilor puse pe 15' de la TTE difera de cele de 15' puse de mine.

Doua modele de 15', cu doua dimensiuni de cauciucuri au fost montate de TTE, eroarea de kilometraj la cele de la TTE este de 0.2% la unele si putin mai mare la celalalte. Eroarea la ale mele este de 0.1%, deci aproape identice cu stock, nu ies mai deloc in afara caroseriei (ET 38, ideal era 37).

Mai astept ceva pareri... eventual si de la BogdanG.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...