Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Vopsitorii

Recommended Posts

- Aveti idee de vopsitorii bune in Bucuresti?

Am auzit lucruri bune de o vopsitorie in incinta stadionului

National dar costa 80Euro/bucata indiferent de cit de avariata e?

 

- Pt "rosu super" se poate retusa fara sa se cunosca

cu un creion de retusat?

 

Am o cunostintza cu un matiz rosu super,

nou si zgiriat destul de urit

Share this post


Link to post

...cred ca da, dar neaparat polish dup'aia!

Share this post


Link to post

Am eu un tovaras cu care joc fotbal si are o vopsitorie,dar niste preturi...

Share this post


Link to post

Mai dk e nou nout nu are asigurare ceva !?...E cam naspa sa vopsesti asa prin curtui!....Eu recomand Autonetul !.....A costata toata lucrarea 14 mil. (inclusiv piesele - spoiler vas de apa cu motortase vopsit capota si spoiler) banuiesc ca nu o sa coste 80€ doar sa-i repare zgarietura !..Zic si eu !..Insa calitatea este kiar buna!

Share this post


Link to post
Mai dk e nou nout nu are asigurare ceva !?..

Nu nu are Casco

E cam naspa sa vopsesti asa prin curtui!....Eu recomand Autonetul !....

Ok. Multzam.

 

Oricum nu am gasit nicaieri spary cu vopsea rosie.AM fost in Cora, Metro, Selgros.

Share this post


Link to post

Am vazut in Carrefour o dracie de spray (polish) care cica scoate zgirieturile superficiale, indiferent de culoarea vopselei !!! Costa vreo 300.000 lei. O fi ceva de capul lui, care stie?

Share this post


Link to post
Am vazut in Carrefour o dracie de spray (polish) care cica scoate zgirieturile superficiale, indiferent de culoarea vopselei !!! Costa vreo 300.000 lei. O fi ceva de capul lui, care stie?

Chestia care e la matiz numai superficiala nu el. Necesita si chit :(

Share this post


Link to post

central service rulz ... dar si aia au niste preturi :)

Share this post


Link to post
Am vazut in Carrefour o dracie de spray (polish) care cica scoate zgirieturile superficiale, indiferent de culoarea vopselei !!! Costa vreo 300.000 lei. O fi ceva de capul lui, care stie?

 

Zgarieturi superficiala = maxim 2 microni. Daca se simte destul de bine cand treci buricu degetului peste ea, n-ai ce sa-i faci ... Poti sa aplici un polish care sa mai imbunatatzeasca aspectul zgarieturii, insa tot la revopsire ajungi in final.

 

Iar chestia aia cu "microcristalele care acopera zgarietura" e o gogoritza gen "BlendaMed reface fisurile dentare" sau "noul Ariel intareste tzesatura". Ala care crede ... e demn de invidiat.

Share this post


Link to post
- Aveti idee de vopsitorii bune in Bucuresti?

Am auzit lucruri bune de o vopsitorie in incinta stadionului

National dar costa 80Euro/bucata indiferent de cit de avariata e?

 

- Pt "rosu super" se poate retusa fara sa se cunosca

cu un creion de retusat?

 

Am o cunostintza cu un matiz rosu super,

nou si zgiriat destul de urit

 

vrea s-o faca la meseriasi?

Share this post


Link to post
vrea s-o faca la meseriasi?

In fatza blocului daca gaseste vopsea ca SUPER ROSU nu am gasit nicaieri sau intr-o vopsitorie ieftina/la meseriasi cum spui tu.

Share this post


Link to post

La Autocolor a incercat? aia fac analiza de culoare, dar fiind vorba de o vopsea standard poate gaseste in stoc, nu trebuie preparata ...

 

Un magazin Autocolor se gaseste la intersectia Lizeanu cu Stefan cel Mare, linga Mega Image, pe strada Viitorului (in prelungire Lizeanu, catre Piata Galati).

Share this post


Link to post

vorbim diseara in parcare

Share this post


Link to post

Am gasit in Baneasa un magazin de vopsele auto. Ti le face pe loc. Au o masinarie, comandata de un PC, cu care amesteca diferiti pigmenti. Tipul de acolo, patronul, mi s-a parut un tip ok si foarte serviabil.

Ca sa-mi acopar singurele 2 zgirieturi (destul de superficiale) de pe masina, a trebuit sa cumpar 100grame de vopsea (mai putin nu putea sa prepare calculatorul (sau ar fi iesit alta nuantza).

Mi-a luat codul de la vopsea (Highway Yellow - 52U), si s-a apucat de preparat (mult alb, mult galben, nitel portocaliu-cacaniu si 3 picaturi de rosu). Nitel diluant deasupra si totul pus intr-o cutiutza de tabla, pe care tipul a zis ca daca o tin inchisa bine, nu se strica nici in 2 ani.

Mi-a mai dat nitel intaritor, care cica trebuie pus in proportie de 1:2 (adica 1 picatura de intaritor, 2 picaturi de vopsea). Mi-a recomandat sa dau pe masina, cu o scobitoare, numai in zgirietura!

Toata tarashenia m-a costat 306.000 lei

 

Acum tre sa gasesc nitel timp si vreme buna sa ma apuc de pictat, probabil in weekend-ul ce vine.

 

Daca sunteti interesati (nu va doresc): am cartea de vizita a patronului cu tel. si adresa magazinului.

(Bd. Aerogarii nr.38 - locul este cunoscut sub numele de "Service Baneasa" - vis-a-vis de floraria Iris)

Share this post


Link to post
Am gasit in Baneasa un magazin de vopsele auto. Ti le face pe loc. Au o masinarie, comandata de un PC, cu care amesteca diferiti pigmenti. Tipul de acolo, patronul, mi s-a parut un tip ok si foarte serviabil.

Ca sa-mi acopar singurele 2 zgirieturi (destul de superficiale) de pe masina, a trebuit sa cumpar 100grame de vopsea (mai putin nu putea sa prepare calculatorul (sau ar fi iesit alta nuantza).

Mi-a luat codul de la vopsea (Highway Yellow - 52U), si s-a apucat de preparat (mult alb, mult galben, nitel portocaliu-cacaniu si 3 picaturi de rosu). Nitel diluant deasupra si totul pus intr-o cutiutza de tabla, pe care tipul a zis ca daca o tin inchisa bine, nu se strica nici in 2 ani.

Mi-a mai dat nitel intaritor, care cica trebuie pus in proportie de 1:2 (adica 1 picatura de intaritor, 2 picaturi de vopsea). Mi-a recomandat sa dau pe masina, cu o scobitoare, numai in zgirietura!

Toata tarashenia m-a costat 306.000 lei

 

Acum tre sa gasesc nitel timp si vreme buna sa ma apuc de pictat, probabil in weekend-ul ce vine.

 

Daca sunteti interesati (nu va doresc): am cartea de vizita a patronului cu tel. si adresa magazinului.

(Bd. Aerogarii nr.38 - locul este cunoscut sub numele de "Service Baneasa" - vis-a-vis de floraria Iris)

 

NU FACETZI CA NFS !

 

Culoarea unei masini se modifica in timp (of, of, ce se vede ca n-atzi avut accidente ce au implicat revopsiri, eu am avut deja 2 de-astea), de la ploaie, praf, rahatzi de pasare, poluare, lumina soarelui.

Culorile standard, de pe masini nou noutze, nu se mai potrivesc la aceeasi masina dupa 6-12 luni, si mai departe ... Poti sa freci/speli tu la masina cat vrei, ca nu mai ajungi la culoarea originala, din fabrica. Drept pentru care, trebe facuta analiza culorii, iar pentru asta trebe sa-ti ia proba de culoare dintr-o bucatzica mica de vopsea (de pe sub masina, sau de oriunde altundeva-evident nu de pe capota :) ).

 

Mare greseala, nu facetzi ca el ca va facetzi masinile tarcate, si dupa aia va ducetzi la ala de la "Preparari culori" si ii zicetzi ca n-a facut bine culoarea. Poate, la culori inchise e prea putzin important, insa la culori deschise (gen poly silver cum am eu) se vede imediat ca e alta nuantza (desi v-atzi dus cu un cod de culoare al vopselei din fabrica)

 

NU EXISTA CULORI STANDARD ! Culoarea, dupa cateva luni de exploatare, incepe sa difere de la o masina la alta.

Share this post


Link to post

Ai dreptate, danielson.

Dar... eu am doar doua zgirieturi pe masina... una sub oglinda, pe portiera din stinga (facuta de careva cu cheia - f..tu-l), alta mica de tot pe portiera din drepta (probabil de la vreun garduletz, in care a dat vreunul cind a deshis usa)...

Ce vreau eu de fapt, e sa nu o prinda rugina... daca nu te uiti FOARTE atent, nici nu vezi zgirieturile respective... asa ca sper sa fac treaba destul de buna incit sa nu se vada nici "lucratura". Promit sa lucrez cu atentie.

Uite, pt ca m-ai pus pe ginduri... o sa dau nitel cu vopsea, undeva mai putin vizibil, sa vad daca si cit de tare difera nuantza. ok? :)

Sper ca intr-un an jumate nu s-a schimbat asa tare culoarea...

Share this post


Link to post
Ai dreptate, danielson.

Dar... eu am doar doua zgirieturi pe masina... una sub oglinda, pe portiera din stinga (facuta de careva cu cheia - f..tu-l), alta mica de tot pe portiera din drepta (probabil de la vreun garduletz, in care a dat vreunul cind a deshis usa)...

Ce vreau eu de fapt, e sa nu o prinda rugina... daca nu te uiti FOARTE atent, nici nu vezi zgirieturile respective... asa ca sper sa fac treaba destul de buna incit sa nu se vada nici "lucratura". Promit sa lucrez cu atentie.

Uite, pt ca m-ai pus pe ginduri... o sa dau nitel cu vopsea, undeva mai putin vizibil, sa vad daca si cit de tare difera nuantza. ok? :)

Sper ca intr-un an jumate nu s-a schimbat asa tare culoarea...

 

Hehe, la mine dupa un an jumate difera culoarea de cea a unui Matiz din vecini, care e luat anul asta. Ala arata nou-noutz, iar al meu arata "veteran". Dupa iarna, Matizul a capatat o usoara tenta de galbui in nuantza de poly-silver. E frecat si ceruit, iar galbuiul este acolo. Sunt niste polishuri speciale, care cica itzi redau "the showroom color", insa n-as prea vrea sa fac experimente pe masina.

 

Daca zgarieturile sunt usoare (gen "ai trecut usor cu lama de ras peste vopsea", si inca nu se vede albul din spatele vopselei) atunci potzi vopsi, daca nu ... cred ca trebe sa faci ceea ce ti-e tarsha cel mai tare ... sa mergi cu ea la service :X

Share this post


Link to post
Problema cu vopsitul s-a rezolvat perfekt.

http://forum.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=288

 

Nu se rezolva atat de usor la culorile pretentzioase, metalice. Pe Dacii e cel mai usor, cred ca merge sa dai si cu lavabila ... eu n-am chef de experimente pe masina (si mai si costa bani experimentele astea ...mai bine imi iau 10 ciucalate)

Share this post


Link to post
Nu se rezolva atat de usor la culorile pretentzioase, metalice.

E un maitz matiz Rosu. A iesit perfekt

Share this post


Link to post

La Matiz cum se face analiza culorii, tot dupa esantion de la capacul de rezervor sau vine cu dalta?

Share this post


Link to post
La Matiz cum se face analiza culorii, tot dupa esantion de la capacul de rezervor sau vine cu dalta?

La asta nu a fost nevoie de anliza, s-a uitat la el, era nou si l-a facut ca pt unu nou. Daca vrei ma duc si intreb, dar nu zilele astea ca am multa treba.

Share this post


Link to post

Mersic mult dar maine dimineata aterizez si eu cu ea in service si baietii au calculator. Eram doar curios de modalitatea "oficiala"-sa-i zic asa de a gasi culoarea...

Share this post


Link to post
La Matiz cum se face analiza culorii, tot dupa esantion de la capacul de rezervor sau vine cu dalta?

 

Eu n-am vazut, insa tot dupa capacul de rezervor am auzit ca se orienteaza (e explicabil in acest fel de ce n-au "nimerit" culoarea la doua usi). Insa, parerea mea, nu sunt concludente mostrele din acel loc, fiindca acolo nu bate soarele si nici nu bate ploaia, deci culoarea este diferita de cea a vopselei expuse la toate cele mentionate mai sus. Daca tot revopsesc, ar trebui sa ia mostre chiar din locul cu pricina.

 

Perfect nu exista, doar pareri favorabile. Entuziasmul e bun, pana itzi baltzezi masina ...

Share this post


Link to post
.....

de tabla, pe care tipul a zis ca daca o tin inchisa bine, nu se strica nici in 2 ani.

Mi-a mai dat nitel intaritor, care cica trebuie pus in proportie de 1:2 (adica 1 picatura de intaritor, 2 picaturi de vopsea). Mi-a recomandat sa dau pe masina, cu o scobitoare, numai in zgirietura!

Toata tarashenia m-a costat 306.000 lei

...

 

 

NFS ai reusit sa iti faci masina? Si a mers cu scobitoarea?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...