Jump to content
Sign in to follow this  
puchi

Aveo Sedan 1,2

Recommended Posts

salut posesorii de chevrolet .imi astept si eu noua masina chevy aveo sedan 1,2 o astept din data de 24-04-07,asteptare lunga si grea (in brasov),SUNT MULTE de

post-8104-1179328296_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bun venit pe forum, si asteptare usoara ! :)

 

Sunt multe de ... n-ai terminat propozitia !

Share this post


Link to post

scuze` vaxxi ,Emotile prima data scriu pe forum.Am vrut sa scriu sunt multe de intrebat despre aveo sedan 1,2 .Eu pana acum fiind dizelist de 10 ani.ROG toti posesori care au aveo 1,2 sa-mi ofere sfaturi .Vai grea e asteptarea asta.La mai multi km

Share this post


Link to post

Sincer trebuia sa iei motorul de 1.4 pentru sedan ...

Share this post


Link to post

Din cate am inteles isi face f. bine treaba in oras si nici afara nu se descurca rau! :)

Asteptam pozele! :drinkers:

Share this post


Link to post

salut. razv am optat pentru chevy 1,2 pentru consum (se par4e ca m-am inselat chevyurile sunt papacioase)

emil incerc sa pun poza este aceasi masina. inca nu a venit prin 15 -20 06 se pare ca va veni.

salutari si sa ne mai auzim.

post-8104-1180544061_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Te cam inseli, nu este aceeasi masina... In poza aceea e modelul american. Ai rabdare sa o iei si pe urma o sa vezi diferentele...

Farurile sunt diferite (semnalizatoarele de fapt), eleronul spate, calandrul, stalpii pe exterior (la noi sunt vopsiti in culoarea caroseriei, la ei sunt negri), interiorul pe alocuri si alte mici chestii care la europeni sunt "altfel". In plus la americani modelul sohc 1.2 nu s-a inventat... Nici n-ar fi prins asa ceva la ei, oricum... Ei insa au dohc 1.6 pe aveo. Iar listele de dotari optionale difera mult. Ei au trapa electrica, cruise control, cd changer cu mp3, tapiterie de piele bej. In schimb nu au climatronic, volan si schimbator in piele s.a.

Share this post


Link to post

puchi o sa vezi ca nu o sa fie mare diferenta la consum ( eu am 1.4 vecinul are 1.2 .. se avem consumurile apropiate )

Share this post


Link to post

Daca vecinul tau o conduce ca pe vechea dacie, atunci te cred, altfel, cu motorul de 1,2L obtine o economie de 1l/100km si in urban si in extra. Daca nu s-a inteles, acesta este motivul pentru care se pun motoare de cilindree mai mica pe masini, pentru consum sensibil mai mic. Cat consuma X sau Y este irelevant pentru un motor.

Share this post


Link to post

Logic ca exista o diferenta datorita cilindreei mai mici la consum dar mie mi se pare mica ( ~ 1l/100km ) iar diferenta dintre cum se comporta masinile e mare ... ( nu se justifica alegerea motorului de 1.2 )

Share this post


Link to post

sal.Da root s-ar putea sa ai dreptate ,(cu poza).Oricum sunt frumoase ,sa ne traiasca ,si sa nu avem belele cu ele. pa

 

Logic ca exista o diferenta datorita cilindreei mai mici la consum dar mie mi se pare mica ( ~ 1l/100km ) iar diferenta dintre cum se comporta masinile e mare ... ( nu se justifica alegerea motorului de 1.2 )

 

 

da RAZV s-ar putea sa ai dreptate,dar eu nefiind mare vitezoman nici prea tanar(45 ani ),obisnuit cu dizelasul meu vechi `79.Cred ca ajunge chevy 1,2,si daca` tolin are dreptate cred ca voi fii multumit

Share this post


Link to post

Multi inainte ... La varsta dumneavoastra daca nu aveti tendinte sa'l imitati pe Schumi o sa va fie de'ajuns :) .

Share this post


Link to post

1/2offtopic:

 

... si daca` tolin are dreptate cred ca voi fii multumit ...

puchi, se vede ca esti nou pe aici, tolin are intotdeauna dreptate, mai ales atunci cand n-are.

Share this post


Link to post
1/2offtopic:

puchi, se vede ca esti nou pe aici, tolin are intotdeauna dreptate, mai ales atunci cand n-are.

 

offtopic : esti un fel de Chuck Norris ( cred ca sti "zicalele" despre chuck )

Share this post


Link to post

... nu, am citat dintr-o nevasta, fosta sau viitoare.

 

PS de data asta am incheiat, nu mai raspund la offtopic.

Share this post


Link to post

sal,tolin nu fii suparat fiecare om vorbeste(mult,putin).EU unul nu sunt mandru intreb ma documentez si inmagazinez ce trebuie.Apropo sti prin oras magazin(firma)accesorii aveo(kalos),vreau sa cumpar cotiera ,bandouri ,deflectoare,(la reprez sunt piperate preturile.mersi

Share this post


Link to post

Din pacate, nu, niciunul dintre articolele mentionate nu mi-a starnit interesul.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Din pacate, nu, niciunul dintre articolele mentionate nu mi-a starnit interesul.

 

 

multam fain . tot la reprezentanta ajung

Share this post


Link to post

Înainte să te duci la reprezentanţă, vezi aici.

Share this post


Link to post

multam fain rzvpopa preturile sunt c-am acceleasi .cotiera 265 ron,bandouri usi .136,paravant fata. 138,paravant spate.96,aparatori noroi 880-accestea sunt preturi reprez ,ce nu inteleg la firma din dej ,ei spun preturile ptr unitati comerciale(cred ca-i sun pe mobil,mail le-am trimis dar nimic ).sal

Share this post


Link to post
Sincer trebuia sa iei motorul de 1.4 pentru sedan ...

 

 

sal zi-mi si mie te rog cum imi dau si eu seama ca e intradevar motor de 1.4 pe un aveo inafara faptului ca asa scrie pe certificatul de inmatriculare ca am un aveo 1.4 si sincer nu mi se pare prea nervoasa...e adevarat ca i-am dat 150 si cva pe autostrada dar la demaraj nu prea ma incanta...inainte am avut o dacie 1310 si pleca cu scartz fara probleme...la Aveo nu prea imi iese..sa fie oare si din cauza cauciucurilor ca sunt mai late si suspensie si alte nebuneli dinastea???? sal...

Share this post


Link to post

Ridici capota si pe motor trebuie sa scrie: E-TEC II 16V.

 

Daca vrei sa infasori asfalt pe roti fa asa: accelerezi pana la 4500-5000 rot/min (te uiti pe turometru!) si dai drumul la ambreiaj. O sa vezi ce se intampla!

 

Motorul de 1,4 este un motor de turatie, da-i turatie si iti da senzatie! Cauta pe forum ca s-a mai discutat la greu.

 

Spor

Edited by nic_otava

Share this post


Link to post

Iar apare cineva acre spune ca 1,4 16v nu trage...

Offff, ce inseamna sa ai piciorul usor. Fratilor, apasati cu incredere acceleratia!

Share this post


Link to post
... la demaraj nu prea ma incanta...inainte am avut o dacie 1310 si pleca cu scartz fara probleme...la Aveo nu prea imi iese..

Orice plecare cu scartz este o pierdere de timp si de pneuri, dai din aripi ca rata pe uscat. Pana scartii tu la Dacie sa pleci de pe loc, un Kalos cu motor DOHC de 1,4L la care nu pui pedala in podea este departe. Invata sa conduci masini cu motoare pe injectie si gandeste-te ca orice zgomot rezulta dintr-o pierdere.

 

In plus, citeste Regulamentul acestui forum pentru a nu mai posta offtopic, aici se discuta despre altceva.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Ridici capota si pe motor trebuie sa scrie: E-TEC II 16V.

 

Daca vrei sa infasori asfalt pe roti fa asa: accelerezi pana la 4500-5000 rot/min (te uiti pe turometru!) si dai drumul la ambreiaj. O sa vezi ce se intampla!

 

Motorul de 1,4 este un motor de turatie, da-i turatie si iti da senzatie! Cauta pe forum ca s-a mai discutat la greu.

 

Spor

 

 

oke merci frumos...o sa vad ce pot face :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...