Jump to content
Sign in to follow this  
Cla

Jante din aliaj pt Cielo

Recommended Posts

... da, bine ca nu mi-au atins desi am mai mers intr-o seara cu inca 4 pers in masina. Et-ul e de 38 parca, zilele astea pun poze

Share this post


Link to post

promisesem acum cateva zile niste poze cu jantele mele!!!

post-16912-1214587452.jpg

post-16912-1214587486.jpg

post-16912-1214587641.jpg

Edited by inchains0

Share this post


Link to post

De ce nu ai facut si tu pozele mai mari ? ... Ca sa vedem si noi detalii etc. Arata super ok imi place :P

Edited by TBirdi

Share this post


Link to post

faine sunt!!!!

DAR... dupa excursia de w/e asta pe transfagarasan nu regret ca mi-am pus jante de aliaj pe 13... :->

Share this post


Link to post

Pai de ce ai fi regretat...? Spune-ne si noua niste detalii :P

Edited by TBirdi

Share this post


Link to post

pai... intre Vidraru si cabana Capra sunt vreo 20km plini de gropi... gresit spus, plini de cratere... > :) - amplasate strategic, de nu ai cum sa le ocolesti pe toate, ai de ales intre ce adancimi de crater vrei sa iei...

cu talon mai mic sigur as fi facut drumul in dublul timpului, si nu as mai vazut peisajul... si chiar era pacat...

cu o masina mai "sensibila" la suspensii sau cu gume cu talon mic recomanda cu caldura traseul - Fagaras - Balea - Capra si retur... fara vidraru...

Share this post


Link to post
promisesem acum cateva zile niste poze cu jantele mele!!!

post-16912-1214980797.jpg

post-16912-1214980805.jpg

post-16912-1214980812.jpg

Share this post


Link to post

am reusit sa maresc pozele, mii de scuze, nu mi-am dat seama de 1 data ca sunt de dimensiune mica :spumelagura:

post-16912-1215088717.jpg

post-16912-1215088800.jpg

post-16912-1215088907.jpg

post-16912-1215088952.jpg

Share this post


Link to post

nice!

pozele tale ma inspira sa aplic oleaca de autocolant pe stalpi :)

Share this post


Link to post

Am reusit si eu pana laurma cu jentile. Am cumparat jenti ENZO CUP R14, cu anvelope Fulda Linero 185/60 R14. (sunt SH, dar stare ireprosabila, jentile fara nici o zgarietura si anvelope uzate foarte putin - 900 ron). Am incercat si cu bagaje si cu trei pasageri nu imi atinge aripa (cum facea cu jentile de ENZO CUP R15), nici cu cei de la RAR nu am treaba si sunt multumit de ele. Pe ce drumuri avem nu am nevoie de etalon mai mic ca circul mult cu masina si cu acestea nu necesita o atentie mai mare. Ce parere aveti de ele?

post-10385-1215337396_thumb.jpg

post-10385-1215337471_thumb.jpg

post-10385-1215337512_thumb.jpg

post-10385-1215337980_thumb.jpg

Edited by decseiszabi

Share this post


Link to post

Destul de bun pretul, iar jantele sunt elegante, imi plac. Nu-ti ating pt. ca la niciun Cielo jante pe 14 cu cauciucuri 185/60 r14 nu sunt probleme (fara suspensie modificata).

Share this post


Link to post

Spre ghinionul meu... imi atinge aripa spate, si eu ma tot laudam ca nu atinge. Venind de la munte ieri cu 3 persoane in spate plus portbagajul ochi ca nu mai aveai loc sa pui o sacosa, mi-a atins de cateva ori cand se balansa masina la denivelari. Solutia zic eu ca trebuie indoita buza de la aripa spate, dar nu stiu metode... in asa fel incat sa nu sara vopseaua. Aveti idee cum sa o indoi ? :P

 

Ce e drept nu am avut niciodata masina asa full, cam imi era mila de ea asa :P

Edited by TBirdi

Share this post


Link to post

Da, prin roluire, dar trebuie sa gasesti meseriasul care s-o faca bine si incet fara sa se grabeasca.

Share this post


Link to post

ai grija cum o faci pentru ca si la mine s-a rupt vopseaua si acum a aparut si rugina, acum trebuie sa-l duc la vopsit

Edited by decseiszabi

Share this post


Link to post

Cred ca mai bine o las asa... si nu mai umplu porbagajul asa mult. Cine vrea sa care mult sa isi cumpere dubita, in limita bunului simt 2-3 pers in spate cu o geanta 2 in portbagaj nu atinge.

Share this post


Link to post

:grumpy: Salutare fratilor !!! Sunt si eu nou prin zona si am o belea cu koreanu meu :P . De cand am cumparat masina ... vechiu propietar ia schimbat vechile jante cu unele din aliaj ... si bineinteles alte cauciucuri ... respectiv 185/65 .. R14 ... si problema este ca imi atinge in terminatia aripilor ... as fi tentat sa ma duc la un tinichigiu ...sa-mi indoaie buza aripilor spate ... dar as prefera ...dak se poate ...sa pun nijte cauciucuri mai inguste ..pe aceleasi jante ...

Share this post


Link to post

Vezi sa nu ai cumva probleme la suspensii. Dimensiunile spuse de tine, sunt standard la cielo incepand de prin 2000. O alta varianta (probabil ce mai posibila) ar fi aceea ca jantele nu sunt compatibile cu masina din cauza ET-ului.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Oradene, vezi ca omu are cielo din 1997, deci...normal ar trebui sa aibe jante pe 13", de aia atinge...

 

Bine, ca la varsta masinii, ar putea sa fie si suspensia obosita, si din aceasta cauza ii poate atinge chiar si cu jante de 13".

 

Yanny, prima data verifica suspensia, si in cazul in care e buna ai 2 variante : ori treci la jante pe 13 cum scrie in talon, ori le lasi pe astea de 14 dar pui cauciuc cu talon mai mic, de exemplu 185/60 r14

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

e ET-ul jantelor aiurea - sunt prea "scoase in afara"

nu are nici o legatura cu oboseala suspensiilor

Share this post


Link to post

da... asa se pare ca astea de aliaj sunt prea scoase in afara ...

cam astea ar fi jantele care le am ... dak mai are cineva ceva idei ... sau dak vrea cineva un schimb :)

post-18309-1217841645_thumb.jpg

post-18309-1217841656_thumb.jpg

Edited by Mircea
Sau daca ne scrii in romaneste si intelegi unde e Bursa pe forumul acesta....

Share this post


Link to post
:grumpy: Salutare fratilor !!! Sunt si eu nou prin zona si am o belea cu koreanu meu :P . De cand am cumparat masina ... vechiu propietar ia schimbat vechile jante cu unele din aliaj ... si bineinteles alte cauciucuri ... respectiv 185/65 .. R14 ... si problema este ca imi atinge in terminatia aripilor ... as fi tentat sa ma duc la un tinichigiu ...sa-mi indoaie buza aripilor spate ... dar as prefera ...dak se poate ...sa pun nijte cauciucuri mai inguste ..pe aceleasi jante ...

 

eu zic ca mai bine iti pui niste arcuri de executiv sau niste inaltatoare la arcuri.

Share this post


Link to post

are o oarecare legatura cu subiectul jante aliaj cielo... si anume - vreau sa imi pun flanse pe rotile fata (doar) - dar ceva "decent" gen 5mm maxim 10mm

am gasit pana acum doar de 1,5-2cm si la preturi aberante...

 

cine ma poate indruma ori spre cineva care face BINE asa ceva, sau un magazin - calitate si preturi cat de cat decente

a - si evident prezoanele aferente (sau suruburi, sau cum vreti sa le spuneti :)

 

multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Nu am reusit sa citesc tot ceea ce s-a scris referitor la jante mai mari pe Cielo. Unii spun ca merg, altii ca nu. Pe scurt, intentionez sa dau jantele de 13 pe jante de 15 cu cauciucuri 195/50/15. Atinge sau nu atinge, tinand cont ca suspensia este foarte buna? :-?

Share this post


Link to post
intentionez sa dau jantele de 13 pe jante de 15 cu cauciucuri 195/50/15.

Atinge sau nu atinge, tinand cont ca suspensia este foarte buna?

 

-jante: 15 inci, 4x100, 7,5J

-gume: 195/50/R15.

trebuie doar indoita buza interiora a aripii spate, altfel iti va atinge la hopuri sau cand ai 2-3 pers in spate!!

Share this post


Link to post

Ale mele cu 195/50/15 si ET42, 6.5 J ...ating cand am masina full, dar fulllll :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...