Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Aveo/Kalos - Impresii

Recommended Posts

Sunt curios daca au mai adus ceva modificari si in interior...Geof, cand ai timp, baga niste poze te rugam (interior si exterior - calitate buna, sa avem obiect de studiu)...

Share this post


Link to post

Apropo de diesel:

 

New cars are coming - the S3X compact 4x4 soon, a new Matiz baby car sooner - and there will be diesels built in conjunction with Italian engine-maker VM Motori. The Chevrolet-badged diesel car will become a reality.

GM's new entry-level brand gives Opel a chance to edge upmarket like Volkswagen, because there's now something more blue-collar ? like the car you see here (Daewoo Kalos 3 Doors).

 

=//=

 

Hotararea de a se intoarce la aspectul frontal al masinii este cel putin ciudata. Aceasta este de fapt masina proiectata de Giugi, iar lookul traditional C.Kalos este o adaptare al carui motiv nu l-am inteles. Masinile cu aceste faruri au dotat exclusiv masinile branduite ca Daewoo.

In momentul acesta, din cate am inteles, Daewoo Kalos se mai vinde in Europa dar doar in versiunile 3 usi si 5 usi. Curios cum, aproape imediat dupa aceasta hotarare, in Romania apar masini cu sigla Chevrolet dar cu faruri de Daewoo. Foarte curios.

Share this post


Link to post

In pricipiu, de cand GM a preluat Daewoo, a facut o intreaga serie de schimbari si amestecari, de la nume si variante, asa ca nu e de mirare foarte mult (pt. mine) aceasta schimbare. Am vazut si Aveo cumparat de la GTT (asa scria pe el, nu stiu daca era de 1.6), asa ca le mai amesteca si ei - cu sau fara voie. La cate nume are Kalos in toata lumea, acum schimbarea la fata e probabil de bun augur pt. unificarea macar in Europa a modelelor existente de Kalos. (sa nu se mire un vestic cand il vizitez cu Kalosul de-aici :> ). Mai ales ca si in vest am inteles ca se vor numi Chevy.

 

Cat despre motorizarea diesel, se cam lasa asteptata, oricum e o veste buna pt. cei pasionati de motoare d'astea si consum mic. De altfel, Fiat se stie ca livreaza motoare pt. GM pe care acestia le pun pe Opel de exemplu, ara oarecum logic sa inceapa sa puna si pe Chevy.

Share this post


Link to post

wrong, Gica. Amestecatura a fost doar la nume, ...pana acum! :D

Share this post


Link to post

@totti Nu stiu cum arata jentile de pe Lacetti asa ca n-as putea sa spun daca sunt ca acelea. Cand voi avea timp fac poze si vi le arat. In ceea ce priveste cauciucurile, sunt Kumho.

 

@arp Interiorul este identic cu cel aparut prin pozele de pe forum la modelul 2005.

 

Intr-adeva este cam mare bulibaseala cu toate modelele, diferite denumiri, etc. Un prieten si-a luat tot de la GTT un Kalos, cu oferta aceea pentru modelul 2004. Pe masina lui scrie Aveo iar motorul este de 1.4 16V.

Share this post


Link to post

satori, nu ma refeream doar la Kalos, chiar si asa, ce cauta Aveo cu motor de 1.4 (dupa cum confirma geof), daca erau consecventi...? :o . Oricum, dupa mine, n-au decat sa le amestece cum vor, daca mai cumpara si fabrica de la Craiova (acum dupa ce a fost Basescu in SUA), tot ar fi o treaba... (nu stiu daca buna sau rea :P )

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos !!!

 

Pe www.chevroleteurope.com apare mai mult (in mai multe tari) varianta cu semnalizatoarele incorporate in far. Nu m-am uitat la toate tarile dar varianta cu "sabii Jedi" apare la Romania, Grecia (unde il cheama Aveo) si Suedia, parca.

In unele tari se vand toate variantele (3/4/5 usi), in altele nu.

Poate ca in final Kalos o sa aiba faruri cu semnalizator incorporat iar Aveo nu ... cand or termina diversele stocuri ... zic si io' ... oricum, se pare, ca s-au hotarat si le-au botezat Chevrolet in intreaga Europa.

 

vlad

Share this post


Link to post

Salve la toata lumea !Am fost ieri la union motors ,am facut un drive test cu Kalosul si am luat actele necesare leasingului pentru modelul 55C !Au acum o oferta de leasing cu dobanda de 5.5 % ceea ce e super !La avans de 50% pe 5 ani am o rata medie de 90 euroadica incep cu 88 si termin cu 92 (fara Casco) dar cu valoarea reziduala inclusa in rata.

Oricum masina mi-a placut si de abia astept sa fac actele si dupa aia sa aduca masina ! :banana: :banana: :banana:

Mai vb !

Bafta

Share this post


Link to post

Si eu am luat, insa de la Dibas, exact acelasi model, doar ca e hatch si fix aceeasi culoare. In afara de faruri, nu are nimic schimbat. Este doar facelift si atat.

Share this post


Link to post

"Este doar facelift si atat"

 

Nu e vorba de facelift ci de business, cred.

Blocurile optice cu semnalizator incorporat sunt mai vechi si echipau Daewoo Kalos, la lansarea sa. Versiune comercializata in Europa pana mai ieri sub aceasta denumire iar mai nou Chevrolet Kalos

Varianta cu semnalizatoare separate a aparut odata cu lansarea in SUA a lui Chevrolet Aveo. Versiune comercializata doar in Ro, pana mai ieri, sub denumirea de Chevrolet Kalos.

Eu cred ca au hotarat sa fie Chevrolet Kalos in intreaga Europa si sa aiba farurile "vechi" pentru ca asta a fost varianta cea mai comercializata si prin urmare dealeri romani se aprovizioneaza, acum, din aceleasi stocuri ca si ceilalti.

E clar ca e mai simplu/mai economic asa decat sa faca loturi speciale pentru Ro.

 

 

vlad

ps.Ati vazut ca masina e, in continuare, in Top10/apia.ro ?

Share this post


Link to post

Oricum, pana sa vina masina ma rugam sa nu fie cu facelift, cum ma anuntase dealerul, pentru ca imi placea mai mult varianta veche, cu aerul ala mai "american". Insa, acum, cand ma uit la ea, ma topeste fatza noua, e mai agresiva si pare mai robusta. Deci, imi place mult mai mult asa. Pacat ca un animal s-a sprijint in parcare cu masina in portiera din spate si mi-a strambat-o putin, n-am nici o saptamana...acu alerg pe la service-uri, politie, cumplit...

Share this post


Link to post

Vlad, nu cred ca e asa cum zici tu. A fost oferta in UK: cumparai un d.kalos si cand se facea rebrandingul, iti luau masina si iti dadeau un c.kalos. Acum sincer sa fiu, nu stiu daca erau doar siglele schimbate sau si lookul frontal.

Share this post


Link to post

Satori, nu prea inteleg care era afacerea cu schimbatul masinilor dar n-are importanta.

Eu vreau sa zic ca la ora asta in, cam, toata Europa ( vezi www.chevroleteurope.com) se vinde Chevrolet Kalos cu farurile "vechi", la fel ca si pe vremea cand se chema Daewoo Kalos si nu vad de ce Romania ar face exceptie de la chestia asta.

 

vlad

Share this post


Link to post

Uite ce frumusete am vazut azi pe Stefan za Great...am mai vazut una la fel, dar crem in Carrefour...la naiba, d-asta vreau...

post-172-1110982533_thumb.jpg

post-172-1110982544_thumb.jpg

Edited by arp

Share this post


Link to post

Bai sa mor eu... a luat-o lumea razna, VIPER stie. Masina aia are repere de d.Kalos si faruri de c.Kalos.

Share this post


Link to post

Emblema de pe ea era de Daewoo...la fel arata si aia crem, tot cu faruri tip chevy dar cu emblema de daewoo..oricum tare frumoase...

PS: nu cred ca sunt tunate aftermarket pentru ca ambele aratau identic: barile speciale, manerele de la usi cromate, stopurile imbracate ...la naiba...vrea careva un Citroen? :dizzy:

Edited by arp

Share this post


Link to post

Citroen ? :-? Thanks, but no thanks, parca asa se spunea nu ? :) )

 

Pai alea care le vedeti voi asa si sunt mai multe in Bucuresti, sunt aduse din Ungaria/Polonia, sunt inmatriculate, tot cu nr. de leasing (banuiesc leasing pt. s/h) si sunt Daewoo Kalos. Exista si unul al carui culoare e un verde din ala ca la Matiz si tunat asa arata zic eu chiar bine. Tot ce va zic sunt treburi pur observate de mine, adica le vedeam cu nr. straine din tarile mai sus mentionate si dupa ceva timp, inmatric. la noi. A, mai e si unul (sau mai multe poate) rosu. Marfa si ala !

 

Parerea mea, fie sunt second hand, fie sunt aduse cumva pri asa zisa "piata gri", adica importate neoficial...

 

Varianta lui vlad35, cu unificarea numelui si a modelului pare plauzibila, iar de placut... e o chestie de gusturi: si mie imi placea mai mult farurile Daewoo inainte, acum parca m-am sucit, mai ales ca nevasta-mea mi-a zis ca cele Chevy sunt clar mai frumoase. Adevarul e ca la femei place f. mult Kalosul C si pt. barbati mai masculin un pic Kalosul cu faruri D... :P

Share this post


Link to post
Citroen ?  :-?   Thanks, but no thanks, parca asa se spunea nu ?  :) )

 

 

Ehee, cata ingratitudine...oricum nu-l dadeam.. :P ...ca-mi place cum se lipeste de sosea si cum zboara de sub mine la talpa si asta pe bani putini... :thumbl:

 

E interesant de aflat daca se mai produc modele tip Daewoo ca acelea din poza, nu prea pot sa cred ca sunt toate sh-uri aduse din afara...

In alta ordine de idei, sper sa definitiveze cat mai repede branduirea asta GM/Daewoo- Kalos/Aveo pentru ca deja exista riscul de confuzii si de frustrari...si nu face bine la imagine...Treaba cu farurile din punct de vedere economic poate are justificari dar din punct de vedere al imaginii nu da bine, pentru ca nu se poate considera ca avem de-a face cu o evolutie, un face-lift ci doar de modificare de repere...si asta la doar cateva luni de la aparitia modelului 2005 care a avut si el parte de mici schimbari...ma intreb de ce nu au bagat de atunci farurile tip daewoo...Increderea in marca se castiga si printr-o anumita stabilitate, nu prin surprize de acest gen...mai ales ca oamenii s-au trezit cu alte faruri decat cele comandate...Pentru unii putea sa fie o surpriza neplacuta...Sau chiar asta o fi strategia GM? :-?

Edited by arp

Share this post


Link to post

Poate a fost vorba de chestii de proprietate a designului.

Share this post


Link to post
...mai ales ca oamenii s-au trezit cu alte faruri decat cele comandate...Pentru unii putea sa fie o surpriza neplacuta...Sau chiar asta o fi strategia GM? :-?

 

Mie mi-a zis dealerul ca s-ar putea sa vina cu acest tip de faruri. Si eu speram, dar nu indrazneam sa cred ca asa va fi, caci imi plac mult mai mult decat celelalte. Asa ca, atunci cand am vazut-o, pentru mine a fost o surpriza super placuta.

Share this post


Link to post

Tie ti-au placut, dar cred ca unii au vazut o masina in showroom cu niste faruri si vine dealer-ul si le zice ca s-ar putea "sa vina cu alte faruri, uite ca astea din poza"...Nu da bine treaba asta, zic eu...Si este pacat de masina asta ca e mai mult decat ok sa piarda clienti pe motive de astea...Nu?

Share this post


Link to post

E adevarat. Dar cred ca vina o poarta aici mai curand General Motors (sau cui se subordoneaza dealerii din Romania). De cand mi-au spus ca s-ar putea sa vine cu alte faruri, m-am tot uitat pe mai toate site-urile oficiale Chevrolet din Europa si singurele pe care erau poze cu acest tip de Kalos erau prin Germania, Olanda si Belgia. In rest, ori nu se vindea varianta in 4 usi ori erau pozele vechi. Tind sa cred ca dealerii nu sunt informati "de la centru", asa ca spun si ei ce stiu.

Share this post


Link to post

Mai baga-ne niste poze cu ochioasa... :) >-

Share this post


Link to post

In weekend o duc la o sedinta foto. Pana atunci nu prea am cum sa-i fac poze. Revin pe luni cu muuuuulte poze.

Apropo, stiti ce incruntata se uita la mine X( ?

Share this post


Link to post

Nu intelege ce cauti in fata ei cand ar trebui sa fi in ea... :>

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...