Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Amenajari interioare (si altele)

Recommended Posts

In living incearca sa lasi cat mai mult spatiu posibil, recomand un design in perete facut din rigips fara prea multa mobila, o canapea mare din piele si neaparat un BAR :D . Cred ca este foarte de efect sa iti faci un bar, mai mic sau mai mare, il faci la comanda. Pentru hol cel mai practic/dar si frumos este gresia, nu lua in nici un caz de aia lucioasa , este spaniola/italiana mai groasa si zgrumturoasa. Apropo de bar daca bucataria este mica si este in perete cu livingul poti sparge jumatate din perete, pui blat si poti crea un fel de bar tot de efect. In dormitor orice mobila iti iei e fain sa pui multe oglinzi, sau una dar mare, iti va oferi o senzatie placuta de spatiu si alte chesti.. :D . Bafta la amenajare si stai calm chiar daca o sa-ti dai cu pumnii in cap cand incep mesterii treaba o sa fie frumos pana la urma ;)

 

Poza cu barul meu si cu ce am facut din rigips.

post-772-1156752728_thumb.jpg

post-772-1156752829_thumb.jpg

Share this post


Link to post

[iti mai dau un sfat : evita mobila din PAL !

 

Ce are fratilor mobila de PAL? Si ca idee cine mai face mobila de lemn masiv si la ce costuri?

Omul a spus ca are 5 mii euro, pai daca se ia dupa toate sfaturile de aici ii mai trebuie 5 ( eu oricum cred ca ii mai trebuie 5 sa faca ceva de bun simt).

gresie si faianta de import, parchet de lemn, usa metalica si alarma, usi interioare - evident lemn, tamplarie de lemn stratificat cu geam termopan, obiecte sanitare ( probabil tot de import ), zugravit basca, instalatii sanitare pe cupru, instalatie electrica plus sisteme de iluminare, calorifere, mobila de bucatarie si echipamente ( plita+cuptor+ frigider ) mobila pt 2 camere ( de lemn ) si or mai fi si altele, la care se adauga manopera ( cred ca daca era genul sa le faca singura pe toate nu mai intreba pe aici ).

Eu zic sa iti dramuiesti foarte bine banii ca nu o sa-ti ajunga daca te arunci la lucruri scumpe. Trec printr-o etapa similara ( sunt la capitolul mobila ) iar devizul imi da batai de cap.

cand spui ferestre nu te gandi doar la termopan, gadeste-te si la plasa de tantari, glaf si pervaz, draperii, perdelele etc

instalatie electrica noua inseamna sa schimbi si fire si prize, duze, intrerupatoare si aplice etc si eventual sa tragi de pe acum o priza safe pt masina de spalat, instalatie AC etc

mai sunt si altele de spus...

spor

Share this post


Link to post

A zis hades si de mobila? Daca-i asa se complica treaba. Fara mobila, daca-si alege bine meseriasii, cred ca o scoate la capat. 5000€ x 3,6 lei = 18000 lei (180 mil lei vechi). Fara mobila.

Daca nu face modificari (sparge ziduri etc) majore, iese la capat.

Share this post


Link to post

Acum depinde si cati mesteri foloseste. Daca reduci numarul mesterilor reduci considerabil costurile. Eu am dat pretul modificarilor facute de mine, si o scurta descriere a ce am facut. Majoritatea materialelor sunt achizitionate din Valea Cascadelor (magazinele bengoss), dar si de pe plan local. N-am schimbat usile, pentru ca vreau ca pe viitor sa-mi fac unele din termopan pe lemn, asa ca le-am lasat asa cum sunt. Sfat important: Nu lua niciodata materiale la fix! Eu am patit-o cu faianta din baie, am alergat pentru 4 placi fix o saptamana!

Share this post


Link to post

Sunt si eu cam in aceeasi oala si vreau sa intreb pe cei care stiu despre 2 aspecte:

1. Despre usi de interior: de unde , preturi , etc

2. Mobila de bucatarie.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

@Mircea>Sa vezi cat am alergat eu dupa O PLACA de gresie, 42 x 42, de-aia cum zice Alx. Noroc ca o cunosteam pe patroana...

Un pachet in plus la toate este regula mea, dupa experienta de acum 2 ani.

Nici eu n-am schimbat usile, sunt alea de bloc si arata ca dracu in noul context. Dar urmeaza :)

 

@Esperatul> Dupa lungi cautari am gasit usi frumoase (pentru gustul meu), import, preturi bune la RomDecor. In Galati, dar firma sigur este bine reprezentata si in alte orase.

Share this post


Link to post

Salutare din nou.

In primul rand, tin sa va multumesc pentru sfaturile deja primite de voi aici. Cu siguranta imi sunt utile. Apoi, iata ceva precizari:

"Meseriasii" ce vor lucra la zugraveala, faianta-gresie sunt trimisi de catre tatal meu de la Constanta, astfel ca nu conteaza cat costa. Plateste tata :D !

5000 euro sunt banii pe care ii mai am cash. Desigur, suma va fi suplimentata, casa trebuie sa arate ok. Nu voi schimba inca tamplaria cu una PVC, de exemplu, las asta pentru anul viitor.

Pentru holuri (2 la numar) am gasit deja gresie. Desi voiam una mare, am retinut ca nu e ok sa o pun foarte mare pentru ca spatiul este micut. Voi atasa poze cu gresia. Este 330000 lei vechi mp in Bricostore.

Parchet voi pune laminat, am gasit cu grosime 8mm, 250000 lei vechi mp. Desi ma mai gandesc inca la ce a spus NFS, si anume ca cel clasic e mult mai ok. Pana la urma, ce e in neregula cu cel stratificat? :-?

Va tin la curent.

 

@mircea: cat te-a costat sa faci "scafele" alea in care ai pus spoturi?

 

Multumesc inca o data.

 

PS. Lavabil, la sugestia multora, am ales Savana cu teflon. E cam 1600000 lei vechi 15l.

IN sufragerie va fi un perete de o culoare si ceilalti 3 alta culoare. La fel si in dormitor. Aveti alte idei? :-?

Edited by hades

Share this post


Link to post

Nu pune spoturi mergi pe clasic !...Vremea spoturilor a trecut!...(asta e parerea mea nu trebuie s-o iei de buna si daca iti plac fa ce-ti place)

 

NFS stie !!...Parchetul clasic nu are moarte (cu conditia sa ai deasupra vecini care sa inchida bine apa) si-l poti reface din cand in cand - raschetat paluxat e ca nou!!!...

Share this post


Link to post

schimba usile de interior, efectul este surprinzator ( costul nu este foarte mare desi se aduna ca probabil ai 4-5 usi ) dar crede-ma ca merita.

trageti prin parchet toate cablurile, orientativ pt TV, telefon, curent electric, pe unde se poate

parchetul de lemn este mult mai elegant insa si unul stratificat poate arata superbine, secretul este sa fie pus foarte atent ( spunea cineva mai devreme lucrul asta)

cand pui faianta in bucatarie, nu uita sa tragi cateva prize deasupra blatului ( pe perete ) sunt foarte utile si greu de pus mai tarziu, stiu ca exista baterii de prize pt bucatarie ( la Darel am vazut ) insa sunt foarte scumpe pentru niste prize ( pana pe la 2 milioane unele ok)

incearca niste combinatii cu caramida de sticla, arata forte bine, si poti obtine si un plus de lumina in anumite locuri

 

spunea cineva de mobila de bucatarie, pt buget redus, bucatarie mica etc recomand Darel. Eu asa mi-am facut ceva ani in urma pt o garsoniera. Proiectul in Corel, pe elemente ( masuratorile sunt definitorii aici ) elementele asezate pe suprafata virtuala a unei foi de PAL, la Darel debitat si aplicat canturi ( culori si modele la discretie, preturi de importator ) cumparat diverse accesorii ( acestea sunt destul de scumpe - manere balamale, picurator, plus alte dracii ) asamblat totul acasa cu o bormasina si o surubelnita dupa ce am cumparat suruburile aferente din piata. Nu sunt genul super priceput dar nu imi dau nici cu ciocanul in degete. A iesit foarte bine ( acum la Darel pot taia si linii curbe - pe atunci nu) simplu dar foarte bine. Costul a fost cam la jumatate fata de cea mai buna oferta a unei firme de mobila sau meseriasi particulari.

Dar cum am spus, e pentru buget redus, altfel munca, caratul, praful din casa, alergatura ...nu prea merita. Pt interesati am si imagini.

Share this post


Link to post

@tarabostes: Ma intereseaza. Pui niste imagini? Thanks!

Share this post


Link to post

Citeva poze de la mansarda poate ajuta

WC-ul placat cu mozaic de sticla Made in China acum se gaseste si in Brico

post-725-1156837679_thumb.jpg

post-725-1156838691_thumb.jpg

 

Parchet ordinar de 8mm dar cu un design deosebit si nu face galagie fiind montat pe OSB .

post-725-1156837887_thumb.jpg

 

Perdele + draperii import Israel

post-725-1156838116_thumb.jpg

 

Usa celulara PFL nelaminat finisata ulterior cu autocolant imitatie stejar

post-725-1156838779_thumb.jpg

Share this post


Link to post

E atat de ordinar parchetul asta laminat? Pana la urma, e bun de ceva sau nu? Eu am gasit si imi place cum arata, insa vad ca spuneti ca nu e deloc ok. Sa renunt?

Share this post


Link to post

Problema cu parchetul laminat este ca nu are o durata de viata mai mare de 5 ani ,dar tinand cont ca nimic nu este etern eu nu vad care este problema .Peste 5 ani o sa apara altceva mai frumos si va fii schimbat fara remuscari ,daca pui un parchet de 50E mp nu cred ca va fii o placere sa-l schimbi peste 5 ani .La dormitorul mare eu o sa pun parchet de bambus care costa 30E/mp dar vreau ceva deosebit mai ales ca o sa fie cu un design oriental .

Eu zic ca pentru bloc parchetul laminat este ideal mai ales ca nu vei sta o viata in acel apartament .

 

Ca usi recomand Porta Doors care sunt niste usi deosebite cu garnituri de etansare si nu costa chiar o avere adica intre 150E si 200E .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Mai hai nu te speria e bun pana la urma il poti tine si 10 ani daca ai grija de el.. In plus arata poate chiar mai bine decat multe modele clasice si este usor de intretinut !Este insa ceva mai fragil si nu il poti repara la fel de simplu !!!...Daca nu ai bani puneti laminat si iti pui din ala clasic cand o sa ai !!NU parchetul de cel mai important ci cum pui sapa sa ai grija sa fie orizontala.

Instalatia electrica cea sanitara astea-s importante!!..Si ar fi bine sa faci de la inceput si feresterele ...

Share this post


Link to post

Pai ferestrele sunt in stare buna. Ma gandesc sa chem un tamplar, sa le faca o revizie, sa aranjeze daca mai trebuie ceva aranjat. Tamplarie PVC si geam termopan as pune la anul. Avand in vedere faptul ca imi trebuie o gramada de lucruri, inclusiv mobila, nu pot face acum si ferestrele PVC. :(

Share this post


Link to post

Hades, lemnul e lemn, iar imitatia e imitatie. Fa cum doresti. Ma refer la parchet in special.

Vrei sa pui termopanele la anul. Cand se va scoate tamplaria veche, o sa trebuiasca sa refaci varul pe portiunile din jurul geamurilor. Vezi ce culoare dai acolo. Acelasi lucru se va intampla si daca nu schimbi usile. Pune o usa la intrare metalica, placata cu lemn si/sau mdf. Nu pentru hoti, pentru faptul ca se inchide etans, nu se deformeaza in timp si izoleaza fonic. Nu trebuie lacuita, vopsita etc.

Share this post


Link to post

@moshu: Usa se monteaza maine si va fi metalica. :) >-

Edited by hades

Share this post


Link to post

Nu iti trebuie neaparat usa metalica pentru izolare fonica si ce ai mai zis tu acolo, Moshule.

Iar pentru hoti e fix ... daca e metalica sau nu ... In schimb impiedica pompierii, de exemplu :) )

Share this post


Link to post

Am zis ca nu pentru hoti, ci pentru ca se intretine usor. Usile de care vorbesc nu au alt sistem de inchidere decat cel normal, cu doua yale. Deci pot fi fortate la nevoie.

Share this post


Link to post

hades,

 

la 2 camere timplaria PVC nu costa o avere, daca tot vrei s-o schimbi la anu'... mai bine fa un efort acum si schimb-o - nu cred ca dupa ce vei avea toata casa pusa la punct vei mai avea chef de un nou santier.

Share this post


Link to post

Vezi ca usile de interior sa fie mai...late! Nu stii ce mobila vei cumpara si daca este mai masiva nu-mi dau seama cum te vei descurca.

In ceea ce priveste ferestrele, Moshu are dreptate: toata zidaria de jur-împrejurul lor va fi facuta pulbere. O sa pastrezi din vopseaua lavabila pentru la anul, ca sa dai atunci pentru repararea zidariei? Deci, ori le pui acum, ori le pui peste 2-3 ani, cu revopsirea ulterioara a peretilor camerelor. Vezi ca iarna sunt multe promotii si reduceri la termopane din PVC. Em am ales Trocal (sunt scumpe dar merita diferenta fata de restul pvc-urilor). Nu este necesar sa le cumperi cu banii jos, s-au inventat ratele pentru acest lucru :thumbl: !

Daca te gândesti la lustre, afla ca a trecut de multisor sezonul lor! Pune plafoniere si scapi si de bubuitul capatanii de bratele lustrei! Multi electricieni se codesc sa (mai) puna ceva pe tavan asa ca fac ce pot sa te convinga ca este bine sa pui...aplice (este mai comod pentru ei). Este bine si cu aplice, dar vezi ce modele alegi si încearca sa-ti închipui cum o sa "cada" lumina în camera (vei da petreceri, vei avea oaspeti, vei citi o carte etc.).

Share this post


Link to post

Mai spunea cineva mai sus de prize. Vezi ce faci ACUM, cat ai peretii in lucru. Trage prize peste tot unde ai sa ai nevoie, mai ales masina de spalat (cupru) si hota. Cablurile TV macar ingroapa-le pe sub gresie si parchet. Poti sa le scoti direct pe perete, cu priza TV. Trage in toate camerele. Altfel casa ta va fi plina de cabluri mascate sau nu, dar vizibile si dau urat. Nu uita sa le tragi prin tuburi PVC, ca sa le poti inlocui la nevoie.

 

Daca folosesti rigips, foloseste-l pentru ce e facut: indreptat suprafete. Nu se mai poarta arcade si alte alea. Si oricum la bloc nu-si aveau locul. Suprafete drepte, un var bun si mult spatiu.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare, pentru ca am vazut in citeva locuri:

"Se poarta" draperiile verticale (cele ca niste fisii, nu gasesc alta exprimare...) , pentru apartamente?

Sint la moda sau nu sint deloc indicate ?

Edited by 5orin

Share this post


Link to post
Am zis ca nu pentru hoti, ci pentru ca se intretine usor. Usile de care vorbesc nu au alt sistem de inchidere decat cel normal, cu doua yale. Deci pot fi fortate la nevoie.

 

Eu stiu ca fortarea dureaza mai mult si nu o fac decat la usile metalice. La restul, toporul e sfant :D

Share this post


Link to post

Moda in amenajari e greu de apreciat. Te poti inspira dintr-o revista de specialitate. Dar ca o parere personala, mie nu imi plac, dau aspect de birou sau sediu de firma. Perdeaua de calitate da alt aspect camerei. Iar pentru "orbirea" ferestrelor exista zeci de solutii, cum ar fi rolo. Fine, orice culoare, si sunt ascunse de perdea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...