Jump to content
Sign in to follow this  
A.C_MATIZ

Stopuri Matiz

Recommended Posts

Uitati cum mi-am modificat eu stopurile la Matiz:

Fara ca sa scot acea parte care desparte stopul in doua.Am introdus doua fasunguri si becuri de pozitie de Dacia

post-1520-1147446022_thumb.jpg

post-1520-1147446002_thumb.jpg

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

stii cumva cum se poate sparge peretele ala despartitor?

Share this post


Link to post

:) Am sa-ti cer drepturi de autor. :)

Share this post


Link to post

Locurile alea au deja spatii de becuri sau trebuie sa gaurim carcasa stopului?

Share this post


Link to post

Trebuie sa dai tu gaurile. Eu am "lucrat" cu un compas cu doua varfuri metalice. Dupa 15-20 de rotiri am scos cu grija "dopul" astfel format. Nu iti mai ramane decat sa faci legaturile electrice, pe pozitie sau pe frana, dupa preferinta. :)

Rezultatul arata cam asa post-2313-1147461006_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu am dat gaurile cu un varf de cutit pana a avut diametrul necesar,ca sa intre fasungurile"fest".

Maine o sa pun poze si cu montajul.

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

Pentru comparatie eu zic ca ar trebui sa pui si o poza cu un Matiz nemodificat si tot cu pozitiile aprinse.

Eu nu prea-mi dau seama ce-ai realizat tu aici :scarpin:

Share this post


Link to post

Mai mult decat OnTopic:

 

@NFS > e mai putin important ce am inteles noi de aici, interesant este ce o sa inteleaga cel care vine din spate, in sensul Soarelui la apus. Eu pariez pe "Ups". Tu pe ce pariezi ?

Share this post


Link to post

se va lasa cu foarte multe urari de pace si prietenie din partea celor care vin din spate... :D

Share this post


Link to post

Eu nu cred pentru ca din cate vad e aceeasi intensitate de lumina!

Share this post


Link to post

Da este aceeasi intensitate cu cea a pozitiilor(sunt becuri de pozitie fata de Dacia)

Share this post


Link to post

Cam asa arata montajul:

post-1520-1147631831_thumb.jpg post-1520-1147631860_thumb.jpg

post-1520-1147631918_thumb.jpg post-1520-1147631980_thumb.jpg

 

Si cam asa se vede(desi pozele sunt facute ziua):

post-1520-1147632085_thumb.jpg -asa arata inainte

post-1520-1147632119_thumb.jpg - asa arata dupa(pozitii)

post-1520-1147632176_thumb.jpg - asa arata dupa(pozitii + frana)

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

unde se gaseste soclul ala pt bec de dacie?

Share this post


Link to post

La orice magazin de piese auto Dacia.

Share this post


Link to post

sal

am si eu o intrebare in legatura cu stopurile, am vazut pe un site niste stopuri interesante si ma gandeam ca poate voi stiti de unde le-as putea procura, ca aici la galati cam saracie...

aaa...si inca o intrebare voi ce ziceti se pot inlocui semnalizatoarele laterale(beculetele) cu unele de dacie(dacia logan), imi plac ce fel vin alea albe..

mc

post-3535-1147853033_thumb.jpg

post-3535-1147853127_thumb.jpg

post-3535-1147853209_thumb.jpg

Share this post


Link to post

semnalizarile laterale se inlocuiesc cu unele de nubira 2. Sunt cele din poza care ai postat-o tu cu farurile, stopurile si restul. Stopuri din astea nu cred ca se gasesc in .ro, dar daca sunt ... sunt si eu interesat. :D

Share this post


Link to post

Super tari stopurile. Si eu as fi interesat si de stopuri si de semnale fata. Semnalele laterale de Nubira 2 vin cam asa. Eu mi-am pus.

 

post-2313-1147899985_thumb.jpg

Share this post


Link to post

va pot recomanda un atelier unde se pot face asemenea stopuri+pozitii

Share this post


Link to post

si nu poti intreba cat ne costa semnalizarile fata? albe, bineinteles ... :D

Share this post


Link to post

Va salut, fratilor! Mai intai vreau sa spun ca ideea cu becul si fasungul de la dacie bagat la stop este ok, numai ca eu m-am gandit daca nu cumva in loc de fasungul de dacie merge pus stop dintr-acela de frana cu leduri care se gasesc cam peste tot; am vazut in cora unul mai scurt. Eu nu ma pricep, dar acum, dupa ce am vazut ca efectul este super poate ne gandim daca merge chestia aia cu leduri.

Cat despre stopurile alea albe spunea cineva in targ in vitan ca este o firma prin militari care face faruri (numai sticla- de fapt din plastic) poate stie cineva de firma asta ca am comanda si noi.

Share this post


Link to post

Cu leduri se poate face foarte elegant si la un consum mai scazut. Daca o sa am timp o sa fac un prototip pentru Matiz.

Share this post


Link to post

ok... asteptam :D

Share this post


Link to post
Uitati cum mi-am modificat eu stopurile la Matiz:

Fara ca sa scot acea parte care desparte stopul in doua.Am introdus doua fasunguri si becuri de pozitie de Dacia

Daca am inteles bine functia modificarii, intreb ca un ielectronist: nu era mai simplu sa montezi o dioda cu anodul in + de la becul de frana si catodul in celalalt bec ? Asa, nu-ti putea reprosa cineva ca ai modificat lampile, totul era exterior si curat.

Share this post


Link to post
va pot recomanda un atelier unde se pot face asemenea stopuri+pozitii

 

Inca asteptam cu interes sa ne recomanzi atelierul respectiv. Multumiri anticipate.

 

Cat despre montarea acelei diode cu anodul in + de la becul de frana si catodul in celalalt bec, eu nu am inteles nimic. Ce s-ar obtine? Nu ma pricep deloc la electronica. :(

Share this post


Link to post

S-ar aprinde si becul de pozitie cand se aprinde becul de frana, dar nu si invers.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...