Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Demontare grila aeratoare - TICO

Recommended Posts

Are idee careva cum se face demontarea grilei de aer la tico fara sa demontezi bordul?

 

S-a mai discutat pentru Cielo , deci daca la Cielo merge fara sa dai jos bordu probabil merge si la Tico.

Cum explica Razvan, la Cielo nu merge la Tico (sau o fi prea intzepenita)

 

http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?p=13782

Share this post


Link to post

Am reusit sa fac operatiunea. Grila de aer e mult diferita fata de cea de al Cielo.

 

COD piesa=73610A78B00-5TC (adica grila centrala, ca sa scutitzi 30 min de cautat in catalogul de al firma)

Pret=75klei

 

Scule folosite:

- o bucata de sirma din gardul de la parcul Libertati

- o bucata de sfoara gasita pe jos

- unica surubelnitza din dotare

- o pila de unghii

 

Demontare grila veche: Cu o surubelitza normala se apasa (inspre bord, fortzind si lateral) pe extrema grilei (in partea in care e indreptat bratul care misca grila). In aceea parte exista o culisa si grila scapa. Se scoate grila (mie mi-a picat inauntru si a trebuit sa o pescuiesc).

 

Grila noua se lega cu sfoara se pune intii in partea opusa, apoi cu ajutorul sirmei se ghideaza spre culisa. Se trage de sfoara pina se fixeaza.

 

Pe culisa exista un prag de metal peste care trebuei sa treaca. Deorece nu trecea am pilit up pic, cit sa alunece.

 

Varianta oficiala cred ca se face prin demontarea bordului, deorece la montare am fost la limita de rupere a piesei si e clar ca e facuta sa se schimbe din interior. Altfel nu merge decit prin fortzare cit sa treca tzuturoaiele de pe ambele parti, care sint de cca 5mm si prin fortare sigur se va rupe.

Share this post


Link to post

Si cum ai pescuit-o? Mie mi-a cazut de la grila de aerisire acel gratar (sau cum se numeste) care il misti in stanga si drepata pt a dirija sau inchide aerul.

As vrea sa o pot pesui si eu dar am incercat si nici un rezultat.

Unde se poate duce ca, ma gandesc, poate o recuperez de undeva de sub bord de prin cutia aerotermei.

Multumesc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...