Jump to content
Sign in to follow this  
bizonul66

Tico 270 K Km - Ceva Ciudat

Recommended Posts

salut sunt nou pe aici si si posed un tico din 99 cu 270k km care cam zornaie pe ici pe colo. ce ma doare cel mai rau e ca la esapament are un simtom ciudat: neregulat trage si nu sufla, mai explicit sufla ce sufla si mai si trage cate o data de vrea sa-ti ia mana. am fost la un mecanic si a zis ca nu-i nimic, voi ce stiti de asta? mersi mult

Share this post


Link to post

Vezi daca scoate fum pe la furtunul de ventilare a carterului. Daca nu, baga o solutie de curatat supape (valve) in benzina. Oricum, la kilometrajul acela ar trebui sa bagi ceva bani intr-o revizie generala.

Share this post


Link to post

ma gandeam si eu la ceva supape am sa fac asta dar m-ar interesa cam ce ce solutie e buna?

si unde e furtunul ala? cu aproximatie?

Edited by bizonul66

Share this post


Link to post

Furtunul se conecteaza la un stut al capacului de peste culbutori. Din cate stiu exista doar un singur furtun care iese din acel capac, in dreapta motorului cum privesti la el.

Share this post


Link to post

chestia asta o face numai la ralanti?

în sarcină face la fel? la liber la turatii mai mari face la fel?

dacă te pricepi să desfaci bujiile, cum arată? eventual pune o poză cu ele. (toate trei)

Share this post


Link to post

Daca iti trage mana 100% e de la supape...Problema asta am avut-o la dacie..Dehh ogramada de km si prins 170 km/h cu ea,rezultat=supape arse care nu inchideau deschideau bine...Daca nu rezolvi cu solutia de curatire singura solutie e desfacerea motorului,curatarea supapelor pe care SIGUR sunt depuneri,refacerea scaunelor acestora de catre un mecanic competent la freza...

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...