Jump to content
Sign in to follow this  
Dolfin

Iluminare Display Tank

Recommended Posts

@ dolfin Ai reusit sa rezolvi problema?

Share this post


Link to post

N-am avut timp sub nici o forma sa desfac iar radio-ul. Cred ca in weekend, cel mai devreme.

 

Multumesc de intrebare.

Dolfin

Share this post


Link to post

Iluminarea display-ului la casetofon are alimetare separata?

 

Casetofonul model Tank ce-l are in dotare my car nu da nici o lumina pe display. In urma topicului am descoperit ca acesta prezinta acele becuri , care sunt bune de altfel, dar care nu se aprind. ...

 

Ma puteti ajuta cu o schema electrica sau cu o parere?

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Da are alimentare separata. Cablul rosu care intra in cass este iluminarea.

Share this post


Link to post

Merci,

Problema rezolvata, toate becurile erau arse-> inlocuire becuri cu altele asemanatoare de 9V. Asta am depistat dupa ce le-am demontat.

Toate cele bune.

Share this post


Link to post

Nici al meu nu prea da lumina la display. Asta e junghiu... :mda:

post-1228-1146258368_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@ Dreaq Desfa-l si vezi dac nu e vreun bec ars.

Share this post


Link to post

Băieţi, dacă tot desface-ţi Tank-urile, masuraţi-le dimensiunile şi spuneţi-mi şi mie vă rog ce dimensiuni au pt a nu mă vedea în viitor pus in situatia in care cumpăr un radio cu CD pt tico, să fie puţin mai mare şi să nu intre exact in locaş. Am citit pe aici pe undeva că nu toate intră bine în locaş datorită mufei de la spate parcă.

Share this post


Link to post

Nu cred sa gasesti un Radio-Cd la fel de mic ca cel din fabrica, dar iti dau dimensiunea de la Nakamichi-ul meu, cu specificatia ca la mine toate mufele sunt pe cabluri, RCA-urile nefiind pe unitate. Adancimea de montare este de 15,5 cm si intra la fix. Mai mare nu se poate.

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema cu TANK-ul meu. Am fost la un atelier de reparatii electronice de pe 1Mai si in 15 minute mi-a schimbat toate becurile (150.000Lei). Atentie, becurile sunt de 6V, si o spun cu siguranta pentru ca am vazut si stabilizatorul de tensiune care le alimenteaza si scoate 5V, de fapt scrie si pe placa.

Acum e alta viata, mai mare dragu. :)

 

Dolfin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...