Jump to content
Sign in to follow this  
Dolfin

Iluminare Display Tank

Recommended Posts

Ma uitam azi la bord asa si mi s-a parut ca radio-ul Tank are prea putina lumina la display, acolo unde se afiseaza frecventa.

 

Va intreb acum, cate led-uri trebuie sa lumineze in mod normal afisajul de la radio, numai unul din stanga sau 2, unul in stanga si unul in dreapta?

 

Va rog sa va uitati la masini.

 

Merci,

Dolfin

Share this post


Link to post

La mine nu se vede nimic poate doar daca ma aplec mai mult. Lumina pe care o dezvolta afisajul este foarte slaba. Daca e ilumitat din exterior cu un led nu m-ar ajuta oricum.

Share this post


Link to post

Pai nu m-ai inteles, e iluminat din interior cu un led, dar intrebarea mea era daca este iluminat din ambele parti display-ul sau doar din stanga.

 

Dolfin

Share this post


Link to post

Iluminarea la radio se face cu becuri peste care sunt puse niste prezervative verzi(nu sunt leduri). .Dar sunt mai mari decat cele obisnuite si nu merg cu 12v ci cu mai putin.NU INCERCATI SA LE ALIMENTATI DIRECT PT CA SE ARD.In radio mi se pare ca sunt 5 becuri(parca).La afisaj cred ca sunt 2.

Ma uit acasa si va spun maine.

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

Please, important pentru mine este la display, cate il ilumineaza.

Share this post


Link to post

@Dolfin Ma uit acasa si iti spun maine.

Share this post


Link to post

Il pot demonta in 2 minute sa ma uit.E conectat la un transformator si mai ascult la el acasa.

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

@ Dolfin In apropierea afisajului se afla un singur bec,cum te uiti la radio in partea dreapta a afisajului. un altul este undeva intre cele doua potentiometre.Si alte doua in spatele butoanelor de memorie.

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

Mda, display-ul meu primeste lumina numai din stanga, probabil de la becurile de la butoane, pentru ca din dreapta e noapte, deci imresia mea ca e cam "chiro" se sustine si tehnic.

 

Unde as putea sa schimb respectivul bec?

 

Merci ca te-ai uitat.

 

Dolfin

Share this post


Link to post

@ Dolfin Nu stiu,trebuie sa ai grija ca becurile de la radio nu se alimenteaza la 12v,merg cu o tensiune mai mica.Nu stiu cat.Incearca pe la service-uri la electricieni.Sau la mag de electronice,trebuie sa afli la ce tensiune merg.Sau la D-l NICU BARBU.

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

OK, vad ca s-a aprins becul, dar acum am alta problema, la potentiometru de volum (Radio Tank).

 

Ascult postul de radio si uneori se intrerupe, cand ma uit la display vad ca alterneaza ora cu frecventa postului.

 

Daca iau la manevrat butonul se stabilizeaza treaba.

 

Este clar ca sunt niste contacte reci, in concluzie trebuie sa dau jos radioul sa le refac, si sa dau cu putin spray contact, dar...nu stiu in ce este prins radioul in bord, sunt suruburi, sunt cleme, ce trebuie sa desfac in bord ca sa-l dau jos?

 

Please daca aveti si poze sunteti prea buni!

 

Merci,

Dolfin

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

In spatele casetofonului deci undeva sub bord este un surub care il tine bine. Daca nu il desfaci pe acesta sigur nu va iesi. In fata sunt niste cleme. Parca 2 sus + 2 jos si cate unu in stanga si in dreapta.

Share this post


Link to post

Surubul e accesibil cu mana, adica trebuie desfacut cu vreo cheie, are cap floare?

 

Este pe stanga sau pe dreapta cum te uiti la radio?

Share this post


Link to post

Este un surub cruce destul de mare e accesibil nu ai cum sa-l ratezi :P

Share this post


Link to post

Cate probleme va faceti pt un radio vai de el...ti-l pot lumina eu altfel orice culoare daca tii neaparat!

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

Nu, e perfect cu verde asa cum este, doar ca vreau sa mearga ireprosabil.

 

O sa incerc maine, merci.

Share this post


Link to post

Am desfacut sambata radio Tank-ul, dupa indicatiile voastre ... sim-au trecut toate sudorile pana m-am prins ce si cum, oricum, zici ca a fost montat sa fie dus la casare odata cu masina, ca sa nu mai vorbesc de tablele din care e facut casetofonul, inca putin si-l calificau pentru Humvie.

 

Inauntru montajul e tehnologie anii 90 tehnoton, oricum, macar sunt piese bune, functioneaza bine si azi.

 

Am rezolvat un bec dar se pare ca mai am problema cu inca 2 si as vrea sa stiu de unde le pot procura si de ce tip sunt.

 

Merci,

Dolfin

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

Intre timp am luat decizia de a schimba toate becurile care lumineaza display-ul radio-ului Tank, desi ulterior s-a aprins si cel de la LCD.

 

Am achizitionat becuri de 9V, pentru ca de 9V sunt, le-am schimbat pe toate 4, dar surpriza, nu functioneaza decat 2, cel la potentiometre si unul de la memorii de jos, celelalte 2 ramanand stinse, cel de la display si cel de la memorii de sus.

Va intreb, sa mai fiu undeva atent pe montaj, la anumite zone cu probleme care taie alimentare spre becurile mentionate?

 

N-am alimentare de 12V in casa, ca daca avea depistam eu singur problema.

 

Dolfin

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

Poate nu ai facut lipiturile cum trebuie,sau nu sunt becurile bune,sau ai reusit sa intrerupi pe undeva cablajul.

Share this post


Link to post

Becurile sunt bune, le-am verificat inainte, lipiturile cred ca si ele sunt bune, ca mai stiu cat de cat, ramane problema cablajului, si de asta intreb, care ar fi zonele mai sensibile, conectori, etc, pentru ca daca as avea sursa de alimentare ar fi simplu.

 

Dolfin

Share this post


Link to post

In mod normal becurile sunt pe acelasi traseu de cablaj.Urmareste cablajul intre becuri si vezi daca are vreo problema.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...