Jump to content
Sign in to follow this  
Maniaku

Leon Vs. Golf V Vs. Astra

Recommended Posts

In schimb caltate slaba a materialelor in comparatie cu Astra Classic spre ex.

 

Asta a fost cea mai tare gluma pe care am auzit-o in ultimul timp. Pe bune. :) )

Share this post


Link to post
OPEL Astra = Se pare ca sunt ceva oferte si echiparea este destul de generoasa. In schimb caltate slaba a materialelor in comparatie cu Astra Classic spre ex.

 

SEAT Leon = se incadreaza la clasa sport chiar daca a pierdut cu forma de Altea "ceva-ul" agresiv dinainte. Calitate buna a materialelor si o gramada de oferte de primavara.

 

De fapt sunt 2 glume intr-una singura. Il invit pe colegul glumetz sa pipaie cu mana lui joi seara la intalnire si daca alea sunt materiale mai proaste ca la Classic 2, io ii dau masina cadou!

Share this post


Link to post

Mie unul nu prea imi place Golful 5 ... (cel putin nu la fel de mult cum mi-a placut 4) iar Astra nu isi face nici in veci vecilor banii pe care ii dai pe ea! Deci Leon rulez in cazul de fata ...

Share this post


Link to post

Auleu ... :o ... pai astra isi face toti banii numai pentru simplul fapt ca are IDS+ - ceea ce mi se pare o optiune SUPER !

Share this post


Link to post

IDS+ este marele atu al astrei, in consecinta are o suspensie net superioara celorlalte 2 si o stabilitate pe masura. DIn pdv-ul meu golful pica, ramane seat-ul ce primeste o mare bulina alba la design (cu o tenta usor sportiva, latina).

Share this post


Link to post
Auleu ... :o ... pai astra isi face toti banii numai pentru simplul fapt ca are IDS+ - ceea ce mi se pare o optiune SUPER !

 

----) Mda, plecaciunile mele :osanale: ! Am vorbit in nestiinta de cauza. IDS-ul este intr-adevar o optiune foarte buna. Nu stiam ca astra are asa ceva!

 

P.S.: Totusi, vorba lui andreib, raman la Leon datorita aspectului asa cum am zis si prima oara!

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

Pai cam astea 2 au ramas: Astra si Leon!!!

 

La Leon nu-mi place bordul deloc in schimb ca design mi se pare mai frumusel!!!

Share this post


Link to post

Deci eu sunt singurul de aici caruia i se pare ca designul noului Leon il face sa semene a masina pentru femei? (mult mai mult decat Matizul). Astra are un aer mult mai masculin.

Share this post


Link to post

Nu esti singurul. Si mie imi place mul mai mult cel vechi.

Dintre masinile enumerate aici... stiu ca fac impotriva vantului... dar eu as lua Golf!

 

N-am mers cu Golf5, dar am avut pe mina Golf4 si Golf3. King of the road eram! :X

Share this post


Link to post

Nu se pun 3 si 4, ca altfel as fi luat si eu Golf. :)

Share this post


Link to post

Nu am condus Leonul 20VT cel vechi dar am mers intr-unul - modificat de la 180 la 225 cai (masurati pe stand de putere). Testul care m-a facut sa il admir a fost curba de la intrarea in 2 Mai unde a intrat cu 110 la ora si a iesit lejer cu peste 130 la ora. A doua in curba zacea o dacie Solenza data peste cap la doar 80 Km/h. La 225 cai manca 19 litri la suta in oras cu un sofer sportiv la volan- depasete SantaFe-ul tau cu mult :D . Daca vrei sa atingi 240 km la ora si sa mai ai inca pedala ia-ti Leon. Dar la viteza aia o pietricica mica-mica aproape trece prin parbriz - realitate patita de fratelo. Recomand casca de protectie...

 

Dute la un showroom unde au un Leon tunat si eventual cu stand de putere. Iti arata baietii unde sunt maximele la curbele de putere si moment, vezi ce putere are, si apoi faci o tura in cunostinta de cauza. Este unu la iesirea spre Jilava langa Peco (www.metrotehnica.ro) unde au tot ce le trebuie si pot sa iti faca si tuning.

Edited by hrts

Share this post


Link to post

Ce treaba are Leon-ul tunat cu ce vrea omul de fapt sa cumpere? Ai citit cat de cat cerintele lui? Ca asa incep si eu sa zic de Astra GTC Turbo de 200CP cu IDS+ (care pe circuit si nu numai a batut la popou Golf 5 GTi cu cutie DSG si manuala...) sau chiar de Astra OPC cu 240CP...

Share this post


Link to post

Viper nu te supara dar nici un Astra GTC Turbo cu IDS+ nu a batut la popou Golf V GTI si aici citez de pe siteul original care a prezentat review-ul .Astra vs Golf .

"For three points of advantage on Astra GTC Turbo, Golf GTI wins this front it -- front. It is certain that the VW is much more expensive of that Opel (more 9665 euros), but it congregates more arguments in some domínios. Senão, let us see: of the eleven areas in analysis, Golf GTI superiorizou it Astra GTC Turbo in six, it tied up to in four and it lost in only one. With this result, the position of the VW Golf GTI continues untouchable. The image that it withholds and the mística that congregates, although pinched for the model of the previous generation, already nobody takes off to it. The Opel Astra GTC Turbo tried to superiorizar itself, but it did not obtain. "

Textul original in portugheza il gasiti aici http://automotor.xl.pt/0705/2000.shtm

Si in continuare tin sa precizez celor care arunca cu noroi in VW ca masina Golf 5 trebuie condusa intai dupa care judecata ,daca fiecare i-si da cu parerea nu ajungem nicaieri .Am condus Golf 5 si am fost placut impresionat ,este mai rigida decit Golf IV si mai stabila ,motorizari foarte rafinate etc etc .

Si acum foarte ontopic ,Leon este cea mai buna alegere dintre cele 3 masini ,este o masina musculoasa si foarte atent construita poate chiar mai bine decit Golf 5 care are unele mici scapari pe ici pe colo .

Share this post


Link to post

Eu zic de testul facut de BMI, pe circuit profesionist, cu piloti profesionisti, si in afara Europei. Cine vrea il poate avea. Testul este foarte dur, foarte profi facut si foarte elocvent. Si nici macar nu era GTC, era Astra in 5 usi... Iar Leon masina atent construita... Wow, la ce plasice are inauntru, asa e!

 

P.S. teste sunt mai multe, nu numai 1.

P.S. 2: link la emisiunea completa (700MB): http://www.mininova.org/get/132382

P.S.3: eu ies din discutie... Se merge prea mult pe auzite, pe "mostenirea trecutului" etc. Succes Maniakule la cumparaturi si sa-ti traiasca orice iti iei.

Share this post


Link to post

astra arată intr-adevăr cel mai bine faţă de modelul său precedent...

seat e construit pe platforma AUDI

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...