Jump to content
Sign in to follow this  
draku

Filtru De Aer Sh De Tico

Recommended Posts

cum spuneam si in titlu, as avea nevoie de un filtru de aer SH de tico (modelul "farfurie", nu stiu cate modele exista), pentru un proiect .

SH, adica schimbat de pe masina si bun de aruncat (ma intereseaza structura de plastic, nu neaparat hartia filtranta)

asa ca, va rog, cine are asa un filtru de care vrea sa scape, poate sa-l "arunce" la mine

de preferat din bucuresti, ca altfel nu se merita

multumesc

Share this post


Link to post

Hai ma ne iei la misto? Unul nou este 200.000 lei.

Share this post


Link to post

"ma", nu se merita sa dau 200.000 pe unul nou si sa ma apuc sa il tai, ca asta vreau sa fac (si trebuie facuta o proba intai...)

 

PS

ti-am explicat fiindca vad ca te arati interesat ...:-@

 

da' oricum, esti pe langa topic...

Edited by draku

Share this post


Link to post

Mda mi-a parut a misto. In fine...daca spui ca-ti trebuie sigur ai sa gasesti. Imi cer scuze

 

PS: Caut saiba ruginita de matiz pentru un picior de masa subred :mda:

Share this post


Link to post

Vrei sa pui un material mult mai performant de filtrare sa faci filtru sport? :) ) Se taie greu de tot si raman niste scame idioate care le trage in admisie daca nu esti atent.

Share this post


Link to post

nu bre, vreau sa incerc sa adaptez un filtru de genul asta la o motocicleta, adica sa-l tai cumva si sa-l aduc la diametrul de 150 mm, daca s-o putea. apoi sa lipesc pe rama aia o bucata de hartie filtranta ondulata, ca sa aiba suprafata mai mare.

n-am reusit sa gasesc pt motocicleta un filtru la dimensiunea asta, cel mai apropiat fiind asta de tico. probabil ca nici nu exista pt masini la dimensiune asa mica...

ca sa nu mai intrebati: filtrul original al motocicletei era format din "burete" metalic (ca ala de spalat vase) si baie de ulei (ca la tractoare :) ). e, in varianta originala a motocicletei, cand avea atas, statea in poz. verticala si nu era nici o problema. dupa oarece ani si modificari la activ, cu cric lateral si parcare "aplecata" treaba cu uleiul nu mai merge, pt ca acesta curge din filtru.

asa ca incerc sa adaptez cumva un filtru de hartie ca sa nu ii mai pun ulei...

asta-i povestea si d'aia v-am cerut ajutorul ...

succese nebanuite !

 

PS

la piciorul ala de masa poti sa-i pui un capac de sticla de bere :beerchug:

Edited by draku

Share this post


Link to post

m-am gandit si eu...

dar, asa as avea 2 variante:

1. sa folosesc 2 filtre mai mici (motocicleta are 2 carburatoare), cu diametrul de prindere de ~35 mm (iarasi, nici nu stiu daca se gasesc asa mici). dezavantaj: datorita pozitiei orizontale se vor uda repede la o eventuala ploaie sau vor fi stropite cu apa de roti si tot datorita pozitiei incomodeaza la actionarea comenzilor (frana spate si schimbatorul de viteze)

2. sa folosesc un filtru mare, cu diam. de prindere de ~120 mm in locul carcasei originale a filtrului. (asta sta undeva sub sa..). hmmm... cam strica aspectul general (motocicleta arata clasic, ca un chopper)

apropos, stie cineva oarece preturi orientative pt filtrele astea conice?

Share this post


Link to post

Am eu frate, dar sunt din mangalia, si nu are rost sa platesti taxele postale. Pt orice eventualitate , am acelasi ID si la yahoo si Vb pe mes. ( Ti-l dau cu placere de-l vrei)

Share this post


Link to post

Iti dau eu un filtru folosit de Tico. Da-mi pm sa vedem cum ne intalnim sa-l iei.

Share this post


Link to post
Am eu frate, dar sunt din mangalia, si nu are rost sa platesti taxele postale. Pt orice eventualitate , am acelasi ID si la yahoo si Vb pe mes. ( Ti-l dau cu placere de-l vrei)

 

multam fain, dar, vorba ta, nu prea are rost sa platesc taxele...

 

Iti dau eu un filtru folosit de Tico. Da-mi pm sa vedem cum ne intalnim sa-l iei.

 

iti dau PM

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...