Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Martor Usi Deschide

Recommended Posts

Am observat in ultima vreme fara sa vreau o chestie interesanta. Masina fiind oprita in timp ce asteptam pe cineva am lovit din greseala cu genunchiu zona unde este si butonul ptr reglat farurile. In acel moment am prins cu coada ochiului consola centrala si mi s-a parut ca s-a aprins martorul ptr. usi deschise. Oricat am incercat dupa accea martorul nu s-a mai aprins. Am zis ok ... poate m-am inselat, insa nu strica sa mai incerc si cu alta ocazie. Zis si facut. Zilele trecute am repetat operatiunea, insa de data asta am stat cu ochii pe consola. Si intr-adevar, cand ating zona se aprinde martorul Doar o singura data dupa care oricat as incerca nu se mai aprinde. Cu ocazia asta am mai testat si alte zone ... care, au raspuns afirmativ la lovire usoara. (zona deasupra aeratorelor centrale si capacul de deasupra turometrului si vitezometrului. Nu e o problema, insa problema e ca nu-mi dau seama ce are senzorii de la usi cu zonele respective :D

Share this post


Link to post

ar fi fost si mai nasol daca in loc de senzorul de usi deschise s-ar fi sesizat senzorul de impact frontal :-?

 

ontopic zic sa verifici butonul acela din usa, poate nu sta bine usa pe el sau a luat mizerie si cand misti tu de bord poate ii aplici cumva o miscare sa se inchida bine usa (impropriu spus dar banuiesc ca ai inteles ideea). cam wild si improbabil dar asta-i singura explicatie care o vad.

Share this post


Link to post

In spatele butonului de reglaj faruri se afla cutia cu sigurante si relee.

Deschide usitza si verifica asezarea lor corecta in socluri.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...