Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Alpine Vs Pyle

Recommended Posts

am si eu o dilema: am 2 amplifuri: alpine 2x90w si 1x240w in bridge si un pyle de 2x60w RMS si1 x400w MAX. se mai dau un jbl gto 1020 la 300w rms si o pereche de pioneer ts a 6911 la 80 w RMS. acum: care statie pe care ? as inclina sa pun alpine pe boxe ca am impresia ca s-ar auzi mai clar, fiind alpine si sa pun pyle pe sub. chestia este ca nu stiu daca pyle e mai puternic decat alpine, respectiv daca in bridge da macar peste 240, deoarece presupun ca actualul alpine scoate aia 240w rms... alta intrebare: oare pyle scoate suficient de clar pe boxe? mentionez ca pyle este facut de harman.

Share this post


Link to post

am legat azi dupa cum urmeaza: alpine 2x90w pe pioneer de 80w rms si pyle 1x400w ( max? ) pe jbl 300w rms ; concluzii: nu stiu ce inseamna 400w max, dar sigur inseamna destul de mult peste 240w rms, deoarece se aude mai mult mai tare decat alpine. nu stiu care e aportul cablurilor de curent la cresterea asta, dar nu cred ca majorarea de la 6 mm2 la awg 8 sa fie atat de importanta, in fine, are si pyle destula forta si alpine se descurca onorabil pe boxe.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...