Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Caut Un Buson Cu Cheie

Recommended Posts

La rezervor am un buson simplu, chiar si fara filet.

 

Din cauza unor evenimente recente, vreau sa-mi pun un buson cu cheie. Problema e ca nu stiu care s-ar potrivi (daca nu perfect, macar cu modificari minime). Am inspectat un buson de dacie si unul de camioane. Ambele nu au de ce sa se prinda, iar primul e prea mic iar al doilea prea mare.

 

Atasez si poza rezervorului meu. Diametrul "gurii" e de 5cm.

Se potriveste vreun buson de la alta masina?

Se gaseste oare piesa in care se insurubeaza busonul de dacie (ca s-o lipesc la mine) sau vine doar cu rezervorul?

 

8-|

post-228-1134033248_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ai putea sa incerci unu de Dacie. S-ar putea sa fi nevoit sa tai doua fante in marginea aia si sa prelucrezi putin busonul.

Share this post


Link to post

Hint: mergi la dezmembrari si cumpara un rezervor vechi de dacie. Tai gatul ala, il mosmondesti in locul gatului rezervorului tau si pui buson de dacie.

Din cate stiu eu, la Break e mai mare diametrul busonului. S-ar putea sa fie de 5 cm..

Share this post


Link to post

... si te-ai scos, ca rezervoarele de dacie nici nu se desfac imediat! Noooo... =))

Share this post


Link to post

Eu oricum ma intreb cine foloseste benzina cu ulei? :-? Doar alt motociclist.

Incerc azi sa fac o poza la busonul meu de la masina si ii iau si dimensiunile, poate te ajuta cu ceva. Desi cred ca de banii de buson de origine renault ii cumperi lui Ruslan juma de taraba de piese =))

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

NFS, sunt niste busoane de rezervor turcesti care sunt mai cu mot. Alea de le vezi cu un fel de stea in trei colturi, nichelata, aplicata peste plasticul negru. Au cam toti taximetristii ;)

 

@ Ticolino: Tot la dezmembrari iti sugerez sa te duci, si vezi la fata locului de la ce masina iei rezervorul cu tot cu buson si cheie.

Edited by tatabobu

Share this post


Link to post

@laurentziu: problema e ca nu de luat din rezervor mi-e frica, ci de adaugat diverse chestii.

 

poate ajung si pe la niste dezmembrari, sau poate trec prin targ prin vitan.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...