Jump to content
Sign in to follow this  
downlaw

Achizitie Damas

Recommended Posts

pt. cine are/a avut daewoo damas sunt si eu interesat sa cumpar unul...imi puteti spune si mie minusurile acestei masini(pretul este foarte scazut comparabil cu o dacie papuc)

 

P.S:am cautat aici pe forum dar nu prea vorbeste lumea de ele :)

Share this post


Link to post

pai spune-ne tu plusurile ca alea sunt putine... ca minusurile sunt oriunde ai cauta...

Share this post


Link to post

@downlaw la ce i-ti trebuie Damas ???Daca vrei sa cari greutate nu i-ti recomand aceasta masina "hibrid" adica nu e nici cal nici magar .Daca vrei volum este ok ,desi nu este asa mare si nu cred ca gasesti piese pe stoc la acest tip de masina foarte rar intilnita in trafic .

Share this post


Link to post

A avut un prieten versiunea cu 7 locuri. Impresii:

1. Sicriu pe roti, in caz de accident esti mort sigur

2. Instabila

3. Incarcata consuma MULT (10%)

4. Iarna este varza, nu te poti deplasa cu masina

Share this post


Link to post

io am vazut unul care vara nu putea urca o bordura ca era gol si patinau rotile din spate, asa e de usoara...

Share this post


Link to post

E super mishto..il poti ridica pe rotile din fata doar calcand frana repetat...iei piciorul de pe frana si apesi iarasi...faci asa de 4-5 ori si reusesti (am incercat eu :D ). Este o masina OK, depinde acum ce vrei sa faci cu ea...pentru carat in oras este buna, se potrivesc piese de tico, insa gandeste-te ca are si o multitudine de minusuri (pe langa cele enumerate mai sus), un Matiz Vagon nu iti satisface nevoile?

 

PS. Am un vecin care are un Damas (cel cu 7 locuri) si ese foarte multumit de el.

Share this post


Link to post

eu stiu pe unu care are damas si cara carti pentru librarie prin bucuresti cu el. dar mi-a zis ca ie frica sa iasa cu el din bucuresti. singura data a fost cu el pana la ploiesti, dar mai departe nu merge(la vant puternic sau daca depaseste un tir zboara de pe sosea :P

Share this post


Link to post

va multumesc pt. opinii...masina vreau sa o iau pt. firma...iar de carat nu e cine stie ce max 200kg...de abia am iesit cu tico din oras cu dracia asta imi imaginez ca e moarte sigura...dar ma intereseaza sa fie cat mai mica si decat sa dau banii pe un papuc in leasing mai bine dau ~2000 pe o jucarie din asta...eu am mai mult nevoie de spatiu

Share this post


Link to post

Fii cuminte. Este mult prea inalta pentru cat de lata este. Ma intreb ce rezultat o fi scos la "testul elanului". Poti sa iti dau si singur seama cat este de periculoasa numai cand te uiti la ea. Pe de alta parte, cred ca la banii aia poti sa gasesti un papuc bunicel la sh.

Share this post


Link to post

eu am niste prieteni la o firma de aere conditionate care folosesc asa ceva si cara cu ea si greutate fara probleme..

singura faza nasoala cu ea e ca odata incarcata nu mai ai frane..

eu am condus una si mi s-a parut relativ ok...

asta pana la 100km\h

Share this post


Link to post

daca cari greutati usoare doar in oras si esti precaut / cu capul pe umeri stii in ce te aflii e ok.

 

mica, consum mic, piese ieftine.

 

papucu mare ruginit piese de dacie, consum de dacie. pot zice dublu so ...

Share this post


Link to post

Chiar, dracia asta are acelasi motor ca si tico?

Share this post


Link to post

da..

difera doar pompa de frana din cate stiu eu si cutia de viteze...

Share this post


Link to post

Atunci e vai de capul ei. Tico abia cara 4 persoane mai serioase (de aprox 80kg fiecare). Cum sa duca acelasi motor o casoserie mult mai mare + 7persoane? Sau diverse greutati mai importante.

Eu nu o recomand desi vad destul de multe damasuri prin oras.

Chiar ma intreb cum se descurca la testul elanului :D

Share this post


Link to post

woulfy> masina aia nu e facuta pt. viteza e facuta pt. utilitate.

 

si bine ca aveti toti in cap numai elani. aia e o masina cu care un mic intreprinzator sa care de colo in colo marfuri usoare. acuma avem pretentia de la toate masinile numai elani sportivitate bla bla.

Share this post


Link to post
daca cari greutati usoare doar in oras si esti precaut / cu capul pe umeri stii in ce te aflii e ok.

 

mica, consum mic, piese ieftine.

 

papucu mare ruginit piese de dacie, consum de dacie. pot zice dublu so ...

 

 

asa ziceam si eu...la bani astia iau un papuc luat bine de rugina si in plus schimb la el de ma plictisesc

Share this post


Link to post

Am un prieten care are Damas de marfa si cara cu el la greu! e foarte multumit omul de masina. Ai loc de marfa cat intr-o dacie papuc si in plus ai avantajul usii glisante.

Share this post


Link to post

hello..

si un tractor are 60cp si trage 3 remorci..

care e problema

damasul are o alta cutie de viteze si tractiune spate...

Share this post


Link to post

Problema la el ar fi lipsa pieselor, ca nu cred ca se mai gasesc. Motorul cred ca e diferit putin fata de tico (s-a mai discutat aici ca difera baia de ulei) dar oricum la motoarele din gama asta nu prea umbli.

Cu stabilitatea pana la urma cred ca te obisnuiesti, pana la urma a fost creata pentru a intra cu usurinta printre bazarurile orientale si a descarca probabil marfa diversificata (si usoara) de-a lor, si nu le trebuia ditamai iveco de peste 2 tone pentru asta. Pentru carat baxuri de tigari etc e mai mult decat ok. E foarte inteligent proiectata pentru a cara bunuri voluminoase dar usoare la un cost redus. Doar stabilitatea se obtine printr-o crestere a greutatii, nu? Zona rosie incepe de la 100 km/h pe vitezometru, desi stiu ca viteza maxima se apropie de 140.

 

O problema ar fi ca la SH nu stiu ce ai gasi in stare buna, majoritatea au fost "pe firma" asa ca.. Daca gasesti unul bun, eu zic sa nu-l ratezi, daca are fiabilitatea lui Tico atunci nu prea ai nevoie de piese.

Share this post


Link to post

am vazut eu la un priteten talonul de damas, si acolo scria ca viteza maxima este 110 km/h.

Share this post


Link to post

ia-ti ca merita.

problema cea mai mare este ca puntea spate nu este incarcata, si tractiunea este acolo. iarna e una din cele mai stupide masini construite vr-odata.. -fara lanturi esti ca pestele pe uscat

problema mai mica este ca are centrul de greutate prea sus in raport cu ecartamentul si ampatamenul lui. asta da stabilitate transversala si longitudinala de tot rasul.

 

partea buna e ca consuma mai putin decat un papuc si cu mult mai fiabil.

 

am auzit ca masina cara mult mai mult decat e scris in talon... nu scriu aici ca sare lumea in cap... si nici nu am vazut cu ochii mei... cica se pune pe limitatoare si n-are nici o problema.

viteza sa nu-i ceri.

Share this post


Link to post

baaaaiiii ...

deci eu ma simt foarte bine si pe uscat...

:D

 

acum pot sa iti spun cu mana pe inima ca MERITA mult mai mult decat un jaf de dacie...

 

acum fara suparare...

Share this post


Link to post

Ce-i drept am vazut prin oras si alte masini fff simiare cu damasul, dar alta marca. N-am retinut exact ce erau, dar in schimb se ramarcau prin faptul ca aveau o bara din spate ff groasa si iesita in afara. Nu stiu exact pt ce.

La urma urmei cum ziceti si voi e buna sa te tarai prin oras cu ea la max 50km/h si incarcat. Dar cred c-a fost scos din productie tocmai datorita stabilitatii f proaste. Puteau sa-l faca mai lat totusi...

Share this post


Link to post

Piaggio erau, s-au apucat si fac si astia ,,masini'', au pus 2 scutere unul langa altul si a iesit o derivatie de-a Damas-ului. Nishte motoare de tot rasul, caroserii de 2 bani, dotari de anii '50(ce vrei, masina de lumea a treia) si nishte materiale folosite de ARO ti se pare lux.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...