Jump to content
Sign in to follow this  
razvanclub1

Hyundai Terracan

Recommended Posts

am un prieten in italia care vrea sa-si vanda hyundaiul si sa-si ia un x-trail.

stie cineva cam care sunt costurile pentru a-l aduce in tara(vama,taxe,accize) .il iau de la el cu 10.000 de euro si are toate optiunile. astept raspunsurile voastre

Share this post


Link to post

1. trebuie sa fie NEAPARAT euro3

2. tva 19% din pretul de lista din vama

3. accize la acelasi pret (cu cat motorul mai mare cu atat mai mult, nu stiu exact dar parca in jur de 9% la motoare mari >2000cc)

Share this post


Link to post

19% din pretul care il au ei la vama? nu din pretul cu care iau eu masina?masina are motor 2.9TDI. daca ii zic ca a fost lovita mai scade din pretul vamii?

Share this post


Link to post

NU. la vama e un tabel fix, pe an/capacitate

Share this post


Link to post

si nu are nici-o legatura cu pretul pe care il dai tu pe masina. nici cea mai mica.

daca are motor de 2.9 sare in aer acciza...

 

vezi aici http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php

 

conform calculatorului de mai sus, daca e din 2002 si e motorina, mai pui fro 5 mii in plus...

Share this post


Link to post

Plus 30% taxe vamale, daca nu este produsa in UE.

Share this post


Link to post

Nu prea tatabobule... Masina fuse produsa in coreea si importata in italia. La mom respectiv s-au platit taxe vamale. La introducerea in .ro nu cred ca se mai platesc deoarece ar insemna impozitare dubla, care, din cate stiu eu, este ilegala.

Importanta este tara din care provine bunul nu cea de productie.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Ba se platesc cei 30%, poti observa asta din linkul care l-ai dat tu. Oricum linkul respectiv nu mai e de actualitate, din aprilie 2005 s-au schimbat taxele si accizele de import.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post
Masina fuse produsa in coreea si importata in italia. La mom respectiv s-au platit taxe vamale. La introducerea in .ro nu cred ca se mai platesc deoarece ar insemna impozitare dubla, care, din cate stiu eu, este ilegala.

Importanta este tara din care provine bunul nu cea de productie.

Se platesc SIGUR cei 30 %..un exemplu simplu...un Daewoo cumparat din Germania...conteaza doar tara care a produs bunul, faptul ca e inmatric intr-o tara din EU este irelevant.

Share this post


Link to post

inseamna ca n-are nici un rost sa ma stresez sa o aduc in tara. daca pe langa 10.000 mai pun 5.000 taxa vamala plus cei 30% ajung cu ea la 20.000 si ceva de euro, si in tara 23.000 e noua

Share this post


Link to post

Unde e 23000 noua??? ca vreau si eu 5!!!! Nu de alta dar Santafe-ul este 25000 in leasing si 29000 cash!!!!

 

cred ca 23000 e CIP si daca e asa DDP ajunge in jur de 30000 in leasing si vreo33000 cash

Share this post


Link to post

Tucson 2.0 CRDI 17900 27350

Santa Fe 2.0 CRDI 4WD 18990 29050

Terracan 2.9 CRDI 23900 38980

 

Adica pret CIP si DDP.

Share this post


Link to post

aha deci mai mult decat estimasem eu!!! stiam eu ca ceva nu e in regula

Share this post


Link to post

Pai taxe, accize... Te indoaie...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...