Jump to content
Sign in to follow this  
Apocalips

Modele, Caricaturi, Schite Si Concepte Daewoo/chevrolet

Recommended Posts

Am dat search si nu am gasit ceva asemanator. in schimb am vazut ceva schite facute in photoshop. Si cei cu photoshopu sunt bineveniti si chiar incurajati sa isi arate talentul :) . Ca sa va prezint despre ce e vorba voi atasa cate o imagine la fiecare categorie.

 

Prima poza, cea cu Matiz-ul este la categoria caricaturi.

Modele - acel logan

Schite- acel break cu turbina :)

Concept - ultimu desen...

 

Am infiintat acest topic deoarece voi mai desena caricaturi sau modele daewoo. Nu cred ca e risipa de spatiu deoarece:

 

1. Ne mai amuzam si noi cand nu avem ce face

2. De aici pot pleca idei de tuning

3. cei care deseneaza pot invata sau sa-i invete pe altii anumite tehnici de desen :)

post-2289-1133024129_thumb.jpg

post-2289-1133024318_thumb.jpg

post-2289-1133024425_thumb.jpg

post-2289-1133024525_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Frumos si interesant. Ca pe daciaclub.ro, nu? :thumbl:

Eu nu le am cu asa ceva, da' ia zi-mi...matizul ala are cumva leduri albastre in faruri? :shock:

Cred ca ar fi bine de zis, ca sa nu le ocupam spatiul oamenilor ca ar fi bine ca toate fisierele atasate sa fie jpeg-uri nu? Ca daca vine fiecare cu vreo 2 bmp-uri ne-am ars :)

Asta ca sa nu fiu total off-topic :)

Ciao si bafta la desenat.

Share this post


Link to post

Da, jpg-uri. Daca sunt facute in photoshop ocupa si mai putin decat astea prezentate mai sus. Matizul nu are becuri albastra :P dar asa desenez eu farurile.

 

Eu pe daciaclub am vre-o 30 de desene parca si nu ocupa mai mult de 5 mb. Acuma ca mi-am schimbat automobelu acolo mai fac doar comenzi.

 

In caz ca acest topic este inutil moderatorii il pot sterge oricand si sa-mi dea warn fara nici o explicatie. Nu voi comenta nimic si le voi intelege decizia dar ar fi pacat sa nu avem si desene cu referire la masinutele noastre :)

Share this post


Link to post

Da...dragute...pentru cei pasionati de desen(auto) si desugn...concept car-uri...aruncati o privire pe www.autodesign.8m.com ...gasiti acolo niste schite facute de mine...uitati-va si spuneti-va parerea.... :)

Share this post


Link to post

Eu am dat de site-ul tau din greseala. de-aia ti-am si dat pm ca am deschis topicul. Daca te apuci sa faci modele cu matizuri, espero, cielo etc posteaza-le aici. Astfel ne ajutam unu pe altu' la tehnici si le aratam si oamenilor de aici cum ne chinuie talentul pentru masinile noastre

( adica WOO ... ce-mi place cum suna WOO ... woow :D )

Share this post


Link to post

hehe matizu galben mi l-a facut un tip de pe 4tuning.

Share this post


Link to post

Nu vreau sa ma dau mare cunoscator ...da ca sa iasa ceva trebuie sa cunosti ce desenezi sau mai bine zis sa ai o imagine buna asupra lucrului ce vrei sa il desenezi...

Lasand sutele de tehnici de desenare la o parte uitati-va si voi cum se deseneaza...apoi mai vorbim...de roti ce sprijina ideea... =))

 

Exemplu de desenare

Share this post


Link to post

"...da ca sa iasa ceva trebuie sa cunosti ce desenezi sau mai bine zis sa ai o imagine buna asupra lucrului ce vrei sa il desenezi..."

Da, dar noi suntem amatori,noi inca nu cunoastem pe deplin tehnica de desenat.

Share this post


Link to post

Mi-am facut timp pentru un desen :)

 

Sper sa va placa... Pacat ca suntem putini care desenam :(

post-2289-1137686098_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Hehe, de ce doar 1 proiector ?

Share this post


Link to post

Pentru ca asa e varianta fara oglinzi.

Share this post


Link to post

Poate ar dorii unu din experimentatii de voi sa deseneze varianta cu oglinzi si doua faruri?? Sau nu?

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Am pus inca un proiector si i-am lasat lui remix oglinzile.

post-163-1138016166_thumb.jpg

Share this post


Link to post

aaa... pai faza e ca ala nu e proiector... Chiar daca sunt incepator la desenat, un proiector tot stiu sa scrijelesc cu creionul.

post-2289-1138018037_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai unul am vazut ca stii, dar trebuiau doua :P

Share this post


Link to post

Gata si oglinzile, tot prin reciclare materiale apocalipsice :P

post-865-1138046919_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Hehe, de ce doar 1 oglinda ?

Share this post


Link to post

Ce-ar fi totusi daca ati edita desenele voastre? / :)

 

Di cate mai tin eu minte, prima semnatura pe desen, eu am pus-o, si desenul e facut de mine, cu drepturile de autor rezervate exclusiv MIE. Asa ca v-as ruga sa scoateti atasamentele etidate... ok? Cand veti pune desenele voastre, n-aveti decat sa jucati x si 0 pe propriile voastre capodopere.

 

10x.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

@john - cealalta nu se vede ca e dupa colt

 

@Apocalips - hai si tu acum te superi... chiar asa. Totul a inceput de la o intrebare nevinovata la care tu ne-ai invitat sa indreptam noi lucrurile. In loc sa te simti ofensat mai bine te-ai fi bucurat de interesul nostru pentru ce-ai facut tu acolo. Mi-ar fi fost mult mai simplu sa zic ca sunt niste desene de toata jena care nici la caricatura nici la arta nu se incadreaza, ca viziunea 3d este distorsionata si ca sunt cel mult puerile in realizare. Atunci tu te-ai fi simtit ofensat si intelegeam de ce. Totusi eu am avut bunavointa de a privi cu atentie si cu mintea deschisa realizarile tale si sa vin cu un comentariu la obiect. Daca la o viziune obiectiva tu raspunzi atat de subiectiv te expui singur la ironiile noastre. Mai mult, chiar tu ne-ai invitat la desenarea modelului cu 2 proiectoare si oglinzi. Si tot tu ne-ai spus in primele posturi ca si cei cu photoshop sunt bineveniti... Bine te-am gasit !

Ce ti-as recomanda eu este sa privesti lucrurile cu un zambet pe buze si sa te bucuri ca ai mai schimbat 2-3 posturi cu lumea pe forum.

 

Mult succes in continuare !

Share this post


Link to post

Un post, in care ai fi zis ca nu am talent si ca sunt pe langa desen l-as fi primit cu bratele deschise pentru ca stiu ca sunt amator si cam pe unde ma situez cu "talentul". NU sunt de meserie, ci fac asta din pasiune sau de plictiseala. Poate dintr-un desen mai reusit facut de cineva de aici mi-as indrepta unele greseli. Dar o remarca de genul, Nu are o roata =)) chiar nu ma incalzeste cu nimic, si mai mult de atata, ma dezgusta. In schimb, ceva la obiect si cat de cat mai serios m-ar ajuta ... ca doar e forum de oameni seriosi nu??? sau am inteles eu gresit??? ca ma tot uit prin anumite posturi de pe forum unde observ caterinca dupa caterinca... incepand de la balamaua de la matizu lu' apocalips, trecand la sorcova lu' ct86kel, si urmand duzele de tico de la masina lu' Dreamlike...

 

M-ar ajuta niste idei, modele, tehnici, nu replici pline de caterinca.

 

Bafta.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Imi cer scuze ca mi-am permis sa vad si altceva "pe langa" inafara de talent.

Cat priveste replica ta :

M-ar ajuta niste idei, modele, tehnici, nu replici pline de caterinca.

 

Idei/modele ai primit prin retusarea desenului tau initial.

Tehnici tocmai ti-am exemplificat - clonare. John ti-a clonat proiectorul, eu ti-am clonat oglinda de la un desen mai vechi.

Asta este, fiecare cu talentul lui, tu cu desenul, noi cu MS Paint-ul.

 

Imi pare rau ca s-a ajuns aici, nimeni nu dorea sa te supere.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...