Jump to content
Sign in to follow this  
Paco

Consum Minim Matiz Euro 3!

Recommended Posts

La ce viteza in treapta a 5-a consuma cel mai putin matizul(si cate turatii are motorul in viteza respectiva)?

Share this post


Link to post

probabil pe la vreo 35 pe ora sau 40 cand merge la relanti

Share this post


Link to post

:o fftopic: Steph, sa nu ne mire de ce te plangi ca-ti consuma mult. De unde ai mai scos aberatia asta? Dar daca scadem relantiul la 500 de ture si mai punem inca 1-2 trepte la CV cam cat o sa consume? :D

 

 

 

 

Matizul consuma optim cand acul vitezometrului sta cam la 100-105 de km/h, atat la euro 2 cat si la euro 3.Motorul are cam 3500 de ture din cate imi amintesc. Uita-te aici http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=41 lectureaza-l si ai sa-ti faci o parere despre mersul economic.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

hmm... ho ma ca nu sunt io ala cu mersu subturat :D

 

dar acuma serios prin absurd daca lasi masina in treapta 5 pe teren perfect plat si merge la relanti cu aprox 35 pe ora cat e viteza in treapta aia ... nu ar trebui sa comsume infim ?

 

uite tin minte ca mergeam cu un prieten la mare si la 90-100 la motor de 1.6 avea consum vreo ...6-7 ( o alfa 147 ) si intr-o localitate cand am pus pilotu automat la 50 pe ora in treapta a 5-a a scazut pe la 3 si ceva.

 

daca o lasi super subturata dar fara sa accelerezi parerea mea ca asa va consuma.

 

repet e o reducere la absurd ca nu o sa mearga nimeni cu 35 pe ora :)

Share this post


Link to post
Matizul consuma optim cand acul vitezometrului sta cam la 100-105 de km/h, ...

Aia ai vrea tu! :)

 

S-o luam logic... la ce viteza ii dai a 5-a? Pe la 90kmh (cel putin eu). Cind esti intr-a 5-a si-o lasi mai moale, pe la cit incepi sa simti ca nu mai trage? Pe la aprox. 80-90kmh.

Ce e viteza economica? Cea mai mare viteza posibila cu cel mai mic consum de benzina! Rezulta ca vit. economica e pe la 90kmh intr-a 5-a , cind ai deja cea mai mare viteza posibila (ca n-ai cum sa dai a 6a), si cel mai mic consum de carburant, deoarece daca te duci la 100-110 deja consumi mai mult decat la 90, iar dac-o lasi mai moale, deja intri in subturare !!!

 

Capisci? Acu intelegi de ce nu-ti mai ramaneau bani de tigari? :P

Share this post


Link to post

Salutari baieti , eu sunt nou pe forum. Eu sa va spun sincer am bagat benzina de la lukoil si de la petrom, si de fel merg ca melcul adica nu am dat mai mul de 90 km/h. Merg cam cu 80 si imi consuma un cadran de indicator kam la 240 km parcursi . Ex traseu : Slobozia-Urziceni-Bucuresti. (+retur) . De curiozitate cam cat de mult trebuie sa turezi ca sa schimbi la o treapta superioara si cam cu cat ar trebui sa merg la drum intins pentrun un consum econom?

Share this post


Link to post

de exemplu eu am facut cu 35 de l, 700 km din care 580 extra

Share this post


Link to post

consuma un cadran de indicator kam la 240 km parcursi .

E destul de greu sa estimezi dupa nivelul indicatorului. De exemplu: De la nivel plin pana la jumatatea indicatorului, acul o sa coboare mai lent. De la jumatate spre gol, acul o sa se miste mai repede.Nu stiu dece. Dar am observat la mai multe Matizuri lucrul asta.

Cel mai aproape de adevar, astepti sa se aprinda becul rosu, faci plinul si mergi pana se aprinde iar becul rosu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...