Jump to content
Sign in to follow this  
Brainiac

Ford Fiesta Tdci 1.4 Ghia

Recommended Posts

Fiindca am observat ca nu este nici o problema, indraznesc sa urmez si eu exemplul lui Viper si sa prezint o alta masina "non-WOO". :>

 

Date tehnice: motor 1.4 TDCi Duratorq (68 CP), transmisie manuala 5+1 trepte, caroserie 5 usi,

Dimensiuni H - 1464mm L - 3924mm l - 1912mm, ampatament 2486mm.

 

Dotari standard: dublu airbag (sofer si pasager), bancheta spate rabatabila 60/40, ceas digital de bord, centuri de siguranta fata pretensionate si reglabile pe inaltime (2), compartiment bagaje iluminat, faruri reglabile electric, frane discuri fata, tamburi spate, geamuri termoizolante cu tenta verzuie, lampa suplimentara de frana pe luneta, luneta incalzita electric, mocheta compartiment bagaje, servodirectie, stergator si spalator luneta, tetiere fata + 2 tetiere spate reglabile pe inaltime, turometru, volan imbracat in piele reglabil pe inaltime, scaun sofer reglabil manual pe inaltime, geamuri fata actionate electric, faruri de ceata, aer conditionat manual, oglinzi incalzite si actionate electric, grila exterior cromata, inchidere centralizata cu telecomanda, schimbator de viteze imbracat in piele, ornamente interior cromate, bara de protectie fata si spate in culoarea caroseriei.

 

Dotari suplimentare: pachet marketing 4 (ABS+EBD, parbriz incalzit, radio 4500 + CD cu 4 boxe), jante aliaj 15´ cu 8 spite, pachet fumatori (scrumiera si bricheta), vopsea metalizata.

 

Poze o sa postez imediat ce ii fac toaleta, pentru ca momentan arata ca un mic porcuşor :mrgreen:

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos.

Ce consum are?

Nu poti avea calculator de bord la ea, nu-i asa?

Share this post


Link to post

Si pentru ca ai indraznit sa postezi pe forumul cu woo-uri despre un ford, drept pedeapsa va trebui sa te afisezi cu ea la fiecare intalnire din tara a forumistilor woo... =))

 

Hai s-o stapanesti sanatos si cat mai multi km...

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Multumesc, multumesc mult pentru urari :) .

 

@Esperatul: nu, din pacate aceasta optiune nu este disponibila pentru Fiesta, chit ca este vorba despre Ghia. Consumul (comunicat de producator) este 5.6 urban, 4 extraurban si 4.6 mediu. Insa se poate cobori binisor sub aceste cifre, fiindca in ultimii doi ani am condus destul de des o Fiesta TDCI (a parintilor), consumul fiind de fapt pe undeva pe la 5 in oras si 3.8-4 afara. Am avut si un Predeal-Bucuresti facut cu 5 litri de motorina (consum 3.6 :banana: ), asa ca din punctul asta de vedere este SUPER-OK.

 

@MCojo accept cu placere pedeapsa. Am si venit cu ea la o intalnire (locala, nu in tara), insa cu exceptia a trei persoane nu prea cunosteam lumea pe-acolo. Dar sper ca incet, incet se va remedia acest neajuns.

Share this post


Link to post

Apropo nu prea vrei sa ne spui de unde esti nu?!

Share this post


Link to post

Scuze, am omis completarea locatiei. Oricum, din cate tin eu minte, noi ne-am intalnit si in Constanta in vara asta, la o intalnire locala. Acum imi dau seama ca acolo erau si doi kalosi, unul albastru si unul visiniu. Iar ala visiniu era al tau, din cate imi dau seama.

Share this post


Link to post

Este o masina superba la muuulti kilometri cu ea .

Ai si 4 ani garantie la ea ? Daca nu sint indiscret care a fost pretul ei ?

O intrebare personala : Cum ii faci rodajul la motorul diesel ?

Share this post


Link to post
Cum ii faci rodajul la motorul diesel ?

 

La fel ca la benzina dar pe o perioada mai lunga ca are uzuri mai mici...

Bravos domne!

Zi-ne de pret, conditii, etc.

Share this post


Link to post

Wow!!! Parbriz incalzit credeam ca au numai cele foarte scumpe! Cum se comporta in zilele astea ploioase?

 

Sa-ti traiasca!

Share this post


Link to post

Parbrizul incalzit ruleaza, sa zic asa. Numai ca are un prost obicei sa se faca tandari la orice pietricica incasata :)

Share this post


Link to post

Da, am prins promotia de la Ford cu 4 ani garantie fara limita de km, nu cred ca mai exista vreo alta marca prin Romania care sa ofere garantia asta. In ceea ce priveste rodajul...este exact cum a zis si alx, este la fel ca la benzina. Trebuie sa ma duc intre 1000 si 4000 de km cu ea la prima revizie (recomandat este la 2500) care este gratuita. Insa oricum urmatoarea este obligatoriu la 15.000 (platita).

Pretul a fost 10.735 EUR - CIP. Noi (adica eu si prietena mea :) ) am luat-o in leasing pe 4 ani, cu 50% avans si platim o rata lunara de 180 de euro fara TVA (asigurarea si valoarea reziduala incluse). Cheltuieli suplimentare ar fi alarma si covorasele (obligatorii), scut (destul de obligatoriu, insa unul de plastic e 150 de euro :( , iar de metal inca nu am gasit) si eventual o cotiera, cu care sa pot merge si in oras, ca Satori :D .

Parbrizul incalzit este o gaselnita foarte buna a astora de la Ford, care l-au montat pana si pe Fiesta. Si ai mei cand si-au luat masina, in 2002, au avut posibilitatea sa il instaleze (si au profitat de ea), deci nu este ceva nou la Ford. Avantajul maaaare apare in mijlocul iernii, cand la -20 de grade nu au avut absolut nici un fel de probleme cu degivrarea. Era stratul de gheata de jumatate de centimetru pe parbriz si se topea in 2-3 minute. Nu e mai putin adevarat ca, asa cum zice Satori, intr-un an au trebuit sa schimbe 2 din cauza pietrelor sarite din minunatul carosabil al DN1 (culmea, de fiecare data pe la Balotesti) si nu e ieftin deloc, cu montaj ajungand la 40 de milioane. In zilele ploioase merge bine, in afara de primele 5 minute de rulare, cand se abureste din cauza faptului ca un diesel baga muuuult mai greu caldura decat un motor pe benzina.

Share this post


Link to post

Acest diesel baga greu :)

Vezi Modusul lui alx :)

Share this post


Link to post

Lasa mah omul in pace ca d-abia a luat-o... Lasa-l sa fie incantat...

Share this post


Link to post

Pai incantat sunt oricum, ca doar am masina, nu? :lavolan: . Iar problema cu caldura care incepe sa se simta cand deja ai facut jumatate din drum, o stiam din experientele anterioare, ca mergeam 10 kilometri pana sa pot sa imi dau jos geaca de pe mine :mrgreen:

Share this post


Link to post

:worthless: in rest, sa-ti traiasca! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...