Jump to content
Sign in to follow this  
Maxx

Radiator Tico Fisurat

Recommended Posts

Am mai postat si la piese acest mesaj dar fara a fi citit, asa ca il scriu la probleme si imi cer scuze daca se repeta!

 

Dupa o perioada destul de lunga adica din Iulie ac pana ieri am tot completat nivelul la lichidul de racire.

Intervalul completarii pe timp de vara era de 2-3 zile umplerea unui vas de expansiune pana la semn iar de cand cu sezonul mai rece 4-7 zile aceiasi cantitate.

Ieri cand am mai completat putin nivelul la apa am constat cu stupoare ca lasand motorul functionand ies aburi fapt pentru care am studiat de unde ce si cum?

M-am uitat cu mare atentie si cred ca radiatorul e spart sau are un por ceva si curge, astfel explicandu-se acele completari.

Apa care producea aburi era in partea de jos pe partea cu electroventilatorul, intre acea aparatoare a electroventilatorului si radiator chiar in partea dreapta acolo unde iese furtunul spre motor dar sus adica la faguri. (sper sa fi fost inteles)

Tin sa mentionez ca nu am temperaturi mari la apa, totul este normal si imi functioneaza si electroventilatorul in parametrii, adica imediat dupa jumatate la indicator.

Totodata sunt ferm convins ca nu este apa de ploaie sau din alte surse de scurgere.

 

Ce vreau sa va intreb este daca exista solutii de reparare a defectului si care ar fi ele si de unde?

 

Stiu ca exista solutii de radiator pentru pori, dar nu am incredere ca fac tocmai un lucru bun pentru ca am avut neplacuta surpriza sa am un radiator infundat.

 

Inlocuirea este foarte costisitoare - cam 260 RON nou si 150 RON SH.

 

Astept pareri, sugestii sau variante mai ieftine de reparare/achizitie si de unde

Share this post


Link to post

daca fisura e reparabila si radiatorul e din aluminiu ( nus tiu) incearca la CAUTIS e langa meridian pe turnu magurele, dar mai inainte, treci de selgros, pe stanga si ei sudeaza aluminiu in argon...

Share this post


Link to post

Este din cupru din cate am vazut eu ieri.

O alta intrebare ar fi daca ai o adresa mai exacta sau un nr de tel de acolo?

Share this post


Link to post

din cupru nu se baga, azi am fost acolo, dar vezi ca la iesirea din bucuresti, spre popesti e pe stanga un service NRG AUTO, acolo am lipit un stutz azi de la radiatoru de interior, dar nu cred ca se baga nimeni la lipituri dificile, asa ca identifica si tu fisura si vezi daca e reparabila...

Share this post


Link to post

Merci mult!

O sa ma pun sa il desfac in week-end sa vad exact ce si cum (pacat de antigel ca abia mi-am pus) si poate pana atunci se ofera cineva cu piese SH la pret bun :P

Share this post


Link to post

Totusi poti sa incerci cu solutie pt fisuri, dar mai bine incerci cu varianta lichida a ei (costa la fel); si eu am avut radiatorul infundat, dar totusi m-am riscat si am bagat solutie pt ca imi supura pompa de apa si am rezolvat problema, fara sa se mai infunde nimic :banana:

Share this post


Link to post

Poti sa imi spui cum se numeste solutia lichida?

Share this post


Link to post

La fel ca si cealalata: 2+2 Stop Radiator Leak - am luat-o din benzinarie Mol cu 5,7 ron.

Share this post


Link to post

Multumesc mult.

Sper sa nu imi afecteze in vreun fel sistemul de racire, ma refer la infundat radiator si defectare a pompei de apa.

O sa incerc sa va tin la curent dupa aceasta achizitie daca voi avea succes cu ea sau nu.

Daca mai sunt dintre voi care ma pot ajuta cu sfaturi va rog sa ma anuntati.

Share this post


Link to post

si eu am folosit 2+2 cu succes ,e drept nu la tico, dar a functionat

Share this post


Link to post

Cel mai bun remediu daca ai o fisura este sa il schimbi pentru ca in timp va tot reaparea

Share this post


Link to post

Am pus solutie lichida Holts si este excelenta, nici nu imi vine sa cred.

Este 12 sau 15 lei la OMV si v-o recomand cu caldura.

Nu renteaza sa imi cumpar radiator acum, cel putin pana la vara cand o sa vad cum se comporta solutia la temperaturi si presiuni mai mari.

Numai bine la toata lumea si km cat mai multi :)

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...