Jump to content
Sign in to follow this  
mariusrh

Volum Lichid De Racire La Cielo

Recommended Posts

6.2 litri la SOHC (al tau) si 6.7 litri la DOHC.

Share this post


Link to post
6.2 litri la SOHC (al tau) si 6.7 litri la DOHC.

Mersi de informatie. Nu cred ca a fost schimbat vreodata lichidul de racire la masina asta a mea. Propietarul dinainte a circulat cu ea numai in concedii si asta pe timp de vara. Am cumparat-o anul trecut cu 24.000 km la bord (reali) si acum am 51.000 km. Pana anul asta am avut ceva caldura pe timp rece, dar in sezonul ce a inceput se pare ca nu mai vrea sa dea caldura in interior. Am citit mesajele de pe forum in legatura cu problemele instalatiei de racire. Indicatorul de la bord sta acolo unde ii este locul. Inca nu am incercat varianta cu schimbatul termostatului, chiar daca am achizitionat deja unul nou. Cred ca merita incercata varianta cu schimbul lichidului de racire si bineanteles curatarea in prealabil a instalatiei. Am gasit la magazinele de profil si o solutie speciala pentru curatat instalatia de racire. Sper sa dea rezultate. Daca nu, incerc si varianta cu schimbatul termostatului, dar nu prea l-am gasit. Unii spun ca ar fi pe undeva pe sub distributie... :scarpin:

Share this post


Link to post

Daca acul de temperatura sta la jumate inseamna ca nu ai probleme cu termostatul, si la Cielo nu prea pica dupa cate stiu. E nasol de schimbat la Cielo. Fa o spalare a motorului cu o substanta de spalat instalatia de racire. Schimba antigelul cu unul bun. Cel mai probabil s-a infundat sau nu mai deschide robinetul pt calorifer. Am auzit pe unii ca l-au desfundat cu presiune, eu nu am incercat inca. Se infunda de obicei de la substantele de lipit gaurile din circuitul de racire. Deci daca reusesti sa-l desfunzi s-ar putea sa apara alte probleme, adica sa piarda antigel.

 

Antigelul se schimba la 2 ani, altfel isi pierde proprietatile.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post
Antigelul se schimba la 2 ani, altfel isi pierde proprietatile.

Nu au fost probleme cu scurgeri de antigel, iar in instalatie nu s-au introdus solutii pentru lipit care puteau sa faca depuneri. Cred ca e de vina uzura antigelului si ceva depuneri de rugina. Lichidul din vasul de expansiune are o culoare ruginie, iar pe furtune am vazut ca sunt depuneri de rugina si alte impuritati. Oricum, prima miscare pe care o fac weekendul asta e schimbarea.

Salut! :thumbl:

Share this post


Link to post

Si eu am avut aceeasi problema. Adica nu baga caldura mai deloc. Am schimbat T-ul prin care intra apa la calorifer si s-a rezolvat. Este din antimoniu, iar acum se fac din plastic. Era infundat aproape complet si nu circula fir de lichid pe acolo. Incearca si schimba-l ca sigur e de la el. Iarna trecuta ai avut caldura?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...