Jump to content
Sign in to follow this  
Maxx

Daewoo Tico Dx

Recommended Posts

Daewoo Tico DX Korea - an fab 96 cumparata si inscrisa in Romania in 98.

Sunt din luna Mai 2005 al 3-lea proprietar al acestei masini :) >-

 

Caracteristici ale constructorului:

Autoturism, 2 volume, break, 4+1 usi.

Masa proprie: 620 kg, maxima autorizata 895

Masa autorizata pe axe: 490 fata, 405 spate.

Numar de locuri: total 4, in fata 2, in spate 2.

Dimensiunile de gabarit: L 3340, l 1400, h 1395.

Motor: Daewoo F8C, cilindree 796, putere maxima 30 kw, sursa de energie: benzina.

Numar axe: 2, tractiune fata.

Anvelope: 155/70R12 fata si 155/70RS12spate.

Viteza maxima constructiva: 143 kmph. Maxim atins: 145kmph

Capacitatea rezervorului: 30 litri (28 max acceptat).

A/C - unidirectional standard.

 

Fisa tehnica:

Km la achizitie 85000, in prezent 91000 si sper cat mai multi :D

 

3 service-uri Radacini la activ de la achizitia de catre mine:

 

Revizie capitala mai putin motor, incluzand kit ambreiaj nou (disc si placa de presiune), caseta directie noua, articulatii noi fata spate, frane noi (disc-uri, tamburi, placute), bucsaraie tija schimbator cutie, la motor doar curele si distributie noua, ulei Shell 5W30 original si filtre noi (aer si benzina).

 

Imbunatatiri de tip kich :mrgreen:

 

Exterior:

Folie Dark Black - geamuri spate si luneta.

Paravanturi Tico - Iasi :) )

Becuri pozitie albastre - Vitan

Becuri Xenon - Vitan

 

Interior:

Cotiera - Vitan

Volan sport + butuc - Vitan

Presuri aluminiu - Supermarket Bucuresti

Mp3 Player Sony 4 X 50W ATrack - Supermarket Bucuresti

Boxe - Kenwood 2 X 80W PMPO fata (micute) 2 X 150W spate (ceva mai mari)

Sub - Deluxe - solutie modificata din 2+1 pt home - putere 50W joase.

Alarma fara inchidere - Home Made - un prieten.

 

Cost achizitie 1850 Eur fara inscriere implicit acte.

Cost prezent 850 Euro cu reparatiile si imbunatatirile amintite.

 

Intentii de viitor - 2006

Inchidere centralizata

Jante + cauciucuri sport

Bandouri laterale suzuki

 

Costuri estimate 500 Euro.

 

Cam asta ar fi masina mea! Poze curand!

 

:lavolan:

Share this post


Link to post
Becuri Xenon - Vitan

 

:o :o :o

Share this post


Link to post

adica becuri din alea de 100k care iti dau impresia ca daca il omori pe propietar toata lumea va fi mai fericita... :D

 

aaa... ia zii tu nea ce cauciucuri+jante sport iti iei tu in 500e

ca eu nu am gasit nici macar jante SPORT NOI in 500e da mai pai cauciucuri...

(la 400e iei 4 jante 0Z noi pe 14 si cu inca pe atat cel putin si 4 cauciucuri noi, dar in nici un caz sport)

Edited by pesteimputit

Share this post


Link to post

Se pare ca ai reminiscente la becuri de 100k ai ceva de povestit si inca nu stim? :) )

Jantele sunt totul sau asa consider si voi pune de 13" de Matiz dintre cele 2 modele, in nici un caz mai mari, iar cauciucuri voi pune ceva de genu 155/55 sau 50/13

500 Eur = cam 18 mil in prezent, iar jantele sunt cam 8-9 max noi, iar de cauciucuri nu mai vb ca sunt baieti care aduc si SH ca noi, totul e sa mai ai si putin noroc in viata :mrgreen: In plus toti banii sunt preconizati pt 2006 cum am zis ;)

Studiaza piatza si mai vb ca o sa pun poze curand, dar mai intai sa imi cosmetizez si eu putin masina ca nu am avut timp de ea in ultima vreme :lavolan:

Share this post


Link to post

jantele de matiz s-ar putea sa nu se potriveasca... inca nu s-a elucidat acest mister... :D

 

cat despre ce vrei tu s-ar putea sa gasesti si mai eftin daca te stradui..

cat despre becurile tale imi inchipui ca nu ai luat xenaoane adevarate de 350euro kitul...

Share this post


Link to post

Becurile Xenon de care va spuneam - Vitan cam 450mii in vara acum nu stiu cat mai sunt!

Poza este facuta cu telefonul deci nu are mare claritate, oricum se vede ambalajul si becul bine :)

post-1217-1131957618_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Alea-s "xenoane" made in vitan... man, pune mana pe gugal si verifica ce inseamna becuri cu descarcare in xenon...

Share this post


Link to post

Ceva poze cum am promis :> Pacat ca a fost noapte cand am avut aparatul si pozele masinii pe exterior nu se vedeau bine, asa ca le pun numai pe astea, o sa mai vina si altele curand ;)

 

Alea-s "xenoane" made in vitan... man, pune mana pe gugal si verifica ce inseamna becuri cu descarcare in xenon...

 

Si eu am zis altceva? Xenon Vitan nimic mai mult :) Oricum scrie pe ambalaj ca sunt cu plasma si ca au nu stiu ce gaz, dar nu asta este important, important este ca tot se vad mai bine atat ca look cat si ca viziune pe timp de noapte decat cele obisnuite, chiar si philips de 100W cum aveam inainte :P

post-1217-1131957887_thumb.jpg

post-1217-1131957929_thumb.jpg

post-1217-1131957949_thumb.jpg

post-1217-1131957967_thumb.jpg

Share this post


Link to post

de cat timp le ai? Am facut si eu greseala sa iau si intr-adevar se vad mai bine decat alea normale dar unul s-a ars dupa 2 luni iar celalalt dupa 3.

Share this post


Link to post

Le am din luna Mai si am mers prin toate ploile din vara asta cu ele si nu a avut nimic.

Ba chiar mai mult, avand in vedere ca am masina verde inchis nu prea se vede pe sosea inafara localitatilor asa ca merg cu farurile aprinse si ziua :)

Cred ca nu ai avut tu noroc cu ele :( ca altfel nu stiu ce sa zic :)

Sau poate la montaj ai pus mana pe ele si au ramas cu grasime (de fapt toate becurile se sterg bine inainte de montaj si se monteaza cu carpa sau cu manusi) dar asta cred ca stie oricine.

Eu am mai avut inainte de astea o pereche la fel luate dintr-un peco pentru fosta mea masina si anume un renault 25 care l-am facut praf :(

Dar ce pot sa spun mai mult, eu sunt multumit si imi ofera destul de mult confort vizual noaptea, mai mult decat unele normale cum am spus :)

Share this post


Link to post

Si cand te gandesti ca o pereche de Vision Plus de la Philips costa doar 400 de mii... sau cam asa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...