Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Toba Tico

Recommended Posts

Salut!

 

Voi mai aveti tobe :?:

 

Ca eu nu... :lol:

 

Da' nici nu-mi trebuie, nu face zgomot mai mare decat deobicei...

 

Mai exact toba mijlocie e praf iar aia finala lipseste cu desavarsire. :satraiti:

Share this post


Link to post

Eu am pus o bucata mare de klingerit si am prins-o cu 4 tyre-up-i de metal. Merge de n-are aer :)

Share this post


Link to post

Am toba gaurita, ce-mi recomandati sa o schimb sau sa astept primavara ca oricum iese sifonata din iarna?

Share this post


Link to post

Spune-mi si mie un motiv bun pentru a schimba toba cand incepe iarna, in Bucuresti, in an de alegeri (o sa mergem pe sare+pietris, nu pe zapada) :-D

Share this post


Link to post

Masina merge naspa rau :( face un zgomot urit, parca e excesiv de turata si am un demaraj puturos. Zeu zice ca ne e foarte turata si ca e de la toba sparta. Toba e sparta si daca o schimb vad macar daca e doar de la asta.

Imi e frica sa nu fie si ambreajul sau ceva prin cutie ca si zornaie rau cind e subturata.

Share this post


Link to post

Ai acvut dreptate Shenck cu toba, e facuta de o coopertiva din Koreea, nu e genuine

Share this post


Link to post

Ce legatura are demarajul slab cu toba sparta?

Teoretic, daca gazele se evacueaza mai repede (lucru care se intampla intr-o mica/mare masura daca toba este sparta) ar trebui sa mai ai un "magarush" putere in plus, nu?

 

Cat de sparta e? Nu se poate "petici"?

Share this post


Link to post

N-are legatura dar zgomotul de la ea acopera zgomotele celelate :lol:

Nu e sparta rau (ultima oara prin vara am vazut ca inta un deget in gaura)

dar e foarte ruginita.

Share this post


Link to post

BAi Shenck eu am zis ca ZGOMOTUL e de la toba de demaraj n-ai apucat sa-mi zici !Oricum pentru toti cei care avezti masini orice fel PETICEALA NU E DECAT O SOLUTZIE IEFTINA CARE IN FINAL SE DOVEDESTE A FI CEA MAI SCUMPA ..Daca intzelegeti ce vreau sa spun !!Luati-va tobe!!!

Share this post


Link to post

sunt de acord, dar daca nu il costa mult peticeala de ce sa nu treaca iarna cu ea asa? :)

Share this post


Link to post
BAi Shenck eu am zis ca ZGOMOTUL e de la toba de demaraj n-ai apucat sa-mi zici !Oricum pentru toti cei care avezti masini orice fel PETICEALA NU E DECAT O SOLUTZIE IEFTINA CARE IN FINAL SE DOVEDESTE A FI CEA MAI SCUMPA ..Daca intzelegeti ce vreau sa spun !!Luati-va tobe!!!

Zornaitul la subturare poate sa fie tot de la toba?

Share this post


Link to post

eu stiu ca atunci cand nu aveam toba si o subturam facea ca dracu, dar nu pot descrie sunetul ca "zornait" ci mai curand ca "pufait".

ma gandesc ca daca toba nu este foarte bine prinsa atunci poate ca "pufaitul" provoaca "zornait"

 

 

PS: asta ar fi buna de pus la glume: mie mi-a cazut toata evacuarea cand m-am urcat in masina (dacie) toamna trecuta. primul gand a fost: In sfarsit, si-a dat duhul! :D

Share this post


Link to post

Toba mea (finala, adica ultima din cele doua parca, sau sint 3?) a cedat nervos dupa 5.5 ani in slujba ticalosului meu. Adica a aparut o gaura de vreo 5 cm pe marginea acelui sa zicem cilindru care formeaza toba, inspre in fata. (banuiesc ca din cauza ca e inclinata in acea directie, s-a mai strins apa etc)

 

Cum aflasem ca e vreo 1.8 mil doar toba, am incercat sa o dau jos sa o sudez la un preten. Nu am reusit sa o dau jos, asa ca am cumparat un poxipol si l-am naclait cu simt de raspundere. Dupa 4 luni inca mere ca si noua... :roll:

Share this post


Link to post

Zornaitul daca ai toba sparta poate sa apara si de la o sita din toba care joaca. Am patit-o eu. Dupa ce am schimbat-o zornaitul s-a transformat intr-un sunet gros (Borla :) )

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...