Jump to content
Sign in to follow this  
cataboss

Etansare Imbinare Tobe

Recommended Posts

As vrea sa stiu daca exista vreo solutie ce poate folosi la etansarea imbinarii tobelor, deoarece in cazul meu garnitura de cupru de la flanse nu prea are efect. X(

Share this post


Link to post

Da exista.Este o pasta care contine asbest.Eu am luat-o acu 2 ani de la mecanicul meu de la otopeni.Cred ca exista si in magazine.

O sa mauit in masina sa vad cum se numeste.

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

Gasket silicon se numeste! Se gaseste la orice magazin de piese...DACIA.Este o pasta de culoare rosie care dupa aplicare se intareste.Bafta!

Share this post


Link to post

hm... esti sigur? :-?

 

din experienta mea cu tobele (de la motocicleta, ce-i drept), siliconul rosu nu-i bun de nimic. nu se intareste, ci devine cauciucos. apoi se faramiteaza (cand strangi tobele). cu cauciucarea sunt absolut sigur, am un tub acasa si pot dovedi la orice intalnire :D

 

eu pana la urma am folosit cu rezultate excelente sfoara de azbest (am gasit in obor), care am inteles ca se foloseste si la masini (doar tot tobe sunt).

Share this post


Link to post

Si cum ai folosit mai exact sfoara ca nu imi imaginez?

te referi la flanse unde se imbina tobele?

Share this post


Link to post

da, le-am folosit la imbinari, dar la motocicleta, unde se imbina cu o piulita mare (si am pus sfoara in interiorul piulitei). la masina nu stiu exact cum se foloseste pentru ca nu stiu cum arata. oricum, cineva cu masina mi-a zis de sfoara de azbest.

 

daca zici ca este o garnitura de cupru, incearca sa pui sfoara in jurul ei.

din pacate, cum am mai zis, nu stiu cum arata imbinarile la masini :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...