Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

ce fel de senzor este ăsta?

Recommended Posts

am cumparat un senzor (omul spunea ca e de perimetru) si am primit ce se vede in poza. ce este ce am cumparat eu? am platit 300k (ramburs). nu stiu ce am mai vb cu omul, ca nu mai gasesc anuntul de pe forumul respectiv, era ceva de aeromodele, nu mai stiu.

e bun de ceva senzorul meu, sau e ceva ordinar? se poate lolosi doar cu o sirena obisnuita? dati-va si voi cu parerea...

senzor_thumb.jpg

senzor_001_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu am senzor de perimetru si la dacie si la matiz. Ce pot sa spun despre el: are intradevar doua potentiometre ca in figura, unul pt. reglaj sensibilitate in interiorul masinii iar unul pt. ext. Dar e pe microunde, nu magnetic. Al tau aduce mai mult a senzor de vibratii (si ala de vibratii are tot doua potentiometre: regla alarma si prealarma). Mai scrie si 'Magnetic sensor' pe el.

Pretul unuia de microunde e de 1mil. lei!

Share this post


Link to post

Pare de vibratie, e aproape identic cu al meu.

Share this post


Link to post

Pe el scrie a este senzor magnetic deci :arrow: detecteaza campul magnetic. Cred eu... Asta inseamna ca detecteaza metale si orice creeaza un camp magnetic.

Iesirea este pe masa (negativ) deci se poate folosi la masina in combinatie cu alarma dar trebuie testat mai inainte daca functioneaza pe Normal Inchis sau pe Normal Deschis.

 

Senzorul de vibratii se numeste "gravigometric" sau asa ceva desi pe mine ma duce cu gandul la gravitatie deci detecteaza inclinarea masinii (sunt si d-astea, alarmele de >300$ au asa ceva).

 

In concluzie nu cred ca este destinat masinii. Ar fi fost alimentat la 12VDC nu era nevoie sa fie curent variabil 8-18VDC.

 

Si de ce l-ai cumparat?

Share this post


Link to post

daca e de vibratie, merge pus pe un eaglemaster sau alta pana in 1,5 mil? am dat degeaba 300k pe senzor? cum functioneaza (in ce imprejurari declanseaza)?

Share this post


Link to post

Eu unul nu ash pune senzor de vibratii. Cred ca eficientza = 0

Mai util este un senzor de microunde de interior. Daca hotzul tz-ia spart geamul ala suna imediat.

Am un prieten care are VW passat: i-au spart geamul shi i-au speriat detectorul radar(care era camuflat). Tipul cu VW are alarma Viper cu senzor de vibratii shi n-a cintat. Shia pus acum senzor de microunde + pager shi e super multzumit. Shia mai luat shi o bata de basseball sa iasa la hotzi daca e cazul! :swordfight:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...