Jump to content
Sign in to follow this  
emi2009

Cine rezolva primul??????

Recommended Posts

Stiu ca e f tarziu pt raspunsul la faza cu monezile, si stiu ca a mai fost dat un raspuns, dar am si eu o rezolvare, care nu stiu daca este sau nu identica... :)

 

 

Pas1: se imparte gramada in 3 mai mici de cate 4, sa le spunem A, B si C.

Comparam A cu B.

Daca au aceeasi greutate, rezolvarea survine imediat: Moneda diferita e in gramada C; impartim gramada C în C1 si C2, de cate 2 monezi, comparam C1 cu 2 monezi din A sau B, daca e egalitate impartim C2 in 2 daca nu pe C1 si comparam cu o moneda ok si avem rezultatul din exact 3 cantariri. Asta a fost simplu.

Daca A si B au greutati diferite trecem la

 

Pas2: sa presupunem ca A e mai usoara ca B . Impartim pe A si B in cate 2 gramezi, A1 si B1 de cate 3 monezi si A2 si B2 de cate o moneda. Mai facem o gramada de 3 monezi C1. Punem deoparte gramada A1 (3 monezi) si punem pe un talerul pe care a fost A gramezile A2 si B1 si pe celalalt B2 si C1. Avem 3 situatii:

 

a. echilibru! rezulta ca moneda buclucasa e in gramada A1 si e mai usoara (vezi presupunerea!). Rezolvarea e imediata: se iau 2 monezi din A1 si se pun pe talere; in caz de echilibru cea care a ramas din gramada A1 e mai cea pe care o cautam, daca nu e cea mai usoara din cele 2 de pe talere.

 

b. Balanta e inclinata la fel ca la prima cantarire Atunci se exclud si gramezile de cate 3 A1 si B1. Ramane sa alegem intre 2 monezi, A2 si B2. Comparam pe una din ele (a treia cantarire) cu una "buna" si vedem care din ele e "tradatoare"

 

c. Balanta e inclinata invers fata de prima cantarire Rezulta ca schimbarea a fost din cauza in gramada B1 e moneda buclucasa si e mai grea!. Avand 3 portocale, procedam similar cu punctul a.

Share this post


Link to post

Am si eu o problemuta pt voi!

 

Problema de logica:

 

3 barbati se duc intr-un motel.

Camera costa 30$. Deci fiecare da 10$.

Mai tarziu receptionera isi da seama ca o camera costa 25$.

Il cheama pe hamal si ii da 5$ sa le inapoieze barbatilor.

Pe drum hamalul se gandeste cum vor imparti cei 3 barbati 5$ . El se decide sa dea fiecaruia cate 1$ si sa pastreze 2$ pentru el. Deci fiecare din cei trei barbati a platit 9$ pt camera, ceea ce face 27$. Adaugand la cei 27$ cei 2$ ai hamalului rezulta 29$.

 

Unde e ultimul dolar?

Share this post


Link to post

Daca mai vreti teste, luati de-aici: raspunde la întrebari.

 

1.Un cetatean de origine italiana, care traieste în America, poate fi înmormântat în Elvetia cu funeralii nationale?

 

2.Câte zile de nastere are un barbat de 42 de ani?

 

3.Daca cineva se culca la ora 8 seara si-si pune ceasul cu cuc sa-l trezeasca la 9 dimineata, câte ore va dormi?

 

4.Ziua de 4 iulie este sarbatoarea nationala a Statelor Unite ale Americii.

La ce popor din America Latina mai exista aceasta zi?

 

6.Este legal în Italia ca un barbat sa se însoare cu sora vaduvei sale?

Share this post


Link to post
...

Adaugand la cei 27$ cei 2$ ai hamalului rezulta 29$.  

Unde e ultimul dolar?

 

Jmekerie de semn ;)

Nu Adaugand ci Scazind cei 2$ ai hamalului=>25$ (pret camera).

Share this post


Link to post
4.Ziua de 4 iulie este sãrbãtoarea nationalã a Statelor Unite ale Americii.  

Ce e cu atilde asta, ca eu nu-i vad rolul?

La faza cu ceasul cu cuc nu va dormi deloc sau va dormi cat va vrea. Depuinde unde are ceasul ala blestemat.

Share this post


Link to post

;&atilde :arrow: ă

 

Ce să-i faci ... tehnologia CopyPaste nu funcţionează mereu :)

 

Facetzi si voi Replace de ;&atilde cu a.

Am modificat eu msg lu' Leutzu.

Share this post


Link to post

Mda...Asta este Shenck..mi-a fost lene sa rescriu, faza este ca la mine pe calc imi arata bine ca eu revizualizez mesajul, dar...de minunea tehnicii moderne!!!

Share this post


Link to post

Pai... Leutzule... lasa si tu frate timp sa citim si sa raspundem... ca am vrut si eu sa sar cu raspunsurile la intrebarile tale de logica si tu dadusesi solutiile deja!

Share this post


Link to post

Gata NFS-ule :) Ai dreptate...acum am vazut ca m-am grabit, dar nu am mai dormit de 50 de ore si am cam pierdut notiunea timpului. Am modificat ce scrisesem, si inafara de tine nu cred ca a mai vazut careva raspunsurile! Oricum ai o :beerchug: de la mine cand te-oi intoarce!

Share this post


Link to post
Daca mai vreti teste, luati de-aici: raspunde la întrebari.  

 

1.Un cetatean de origine italiana, care traieste în America, poate fi înmormântat în Elvetia cu funeralii nationale?  

2.Câte zile de nastere are un barbat de 42 de ani?  

3.Daca cineva se culca la ora 8 seara si-si pune ceasul cu cuc sa-l trezeasca la 9 dimineata, câte ore va dormi?  

4.Ziua de 4 iulie este sarbatoarea nationala a Statelor Unite ale Americii.  

La ce popor din America Latina mai exista aceasta zi?  

6.Este legal în Italia ca un barbat sa se însoare cu sora vaduvei sale?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...