Jump to content
Sign in to follow this  
BLiTZ

Scartait usa Espero

Recommended Posts

Aveti idee cum pot scapa de scartaitul (foarte enervant) de la usa ? Am inteles ca multe masini daewoo patesc asta. Am incercat vara trecuta si scot tapiteria si sa ung cu vaselina cam tot ce mi-am inchipuit eu ca se poate freca. A mers .. cam o saptamana. Vreau ceva permanent. :)

Share this post


Link to post

Sincer, nu stiu exact. Ce stiu e ca am dus masina la service pentru ceva si m-au rezolvat si cu scartaitul.

Share this post


Link to post

Blitz, poti sa vi simbata la intilnire? ca poate daca vedem, putem sa ne dam cu parerea mai aplicat ...

Share this post


Link to post

Eventual vine Flex cu vasilina :D

Share this post


Link to post

Bai, va ia ... %&$#@)(* daca faceti misto de mine!

 

Adevarul e ca atunci cind aveam celelalte masini caram permanent dupa mine cam tot ce trebuie unui atelier mobil ... de cind am Matiz-ul, nici ca-mi pasa, n-am macar o surubelnita si un patent la mine ... ce draq sa fac cu ele la o masina BUNA?

Share this post


Link to post

Hmm, ca o ramasitza a frumoaselor vremurilor cind aveam Oltcit, am si acum in portbagaj o trusa bine garnisita cu diverse "chestii"... de la chei fixe si tubulare la cabluri de curent. E drept ca n-am folosit-o niciodata in interes personal...

Share this post


Link to post

Intalnirile cand se tin sambata ?

Oricum , eu sunt din Buzau si ajung cam la 3 saptamani in Bucuresti. Poate ne intalnim cand o sa ajung urmatoarea data. Spuneti o ora.

Share this post


Link to post
Intalnirile cand se tin sambata ?

Oricum , eu sunt din Buzau si ajung cam la 3 saptamani in Bucuresti. Poate ne intalnim cand o sa ajung urmatoarea data. Spuneti o ora.

 

Inca nu ne-am intalnit niciodata... Simbata asta la 11:00 o sa fie prima intalnire. Ocazie cu care vom conveni, pe cit posibil de comun acord, in ce zi si la ce ora vor fi intalnirile de acum inainte. Probabil ca vom evita week-end-ul, eu cel putin.

Share this post


Link to post

Si eu am un Espero si scartie o usa din spate, adica se aude un frecat metalic. Am uns usa cu vaselina dar degeaba se inchide mai greu si trebuie trantita mai tare. La service nu ma duc pentru asa ceva , dar cand o sa-mi fac timp am sa dasfac usa.

Share this post


Link to post

Exact aceeasi problema am avut la Tico. Am inteles ca e din balama minunea. La mine s-a rezolvat dupa ce mi-au deschis usa la service ca sa o vopseasca. O saptamana mergea ca unsa, acum parca se propteste in ceva, Cred ca dupa ansamblare le-au ramas suruburi in plus. Trebuie desfacuta balamaua si studiata.

Share this post


Link to post

In manual http://matiz.uragan.cz/manual.php la capitolul de scirtiiieli si zornaieli se spune ca se da pe balama si pe stoper cu ulei USOR (probabil ulei de mecanisme fine, sau altfel de ulei, nu de motor) si se da in capatul balamalelor si pe stoper un strat fin de vaselina CU LITIU; intre aplicarea uleiului si aplicarea vaselinei se deschide/inchide usa de citeva ori si ... voila'! nu mai scirtiie!

 

Lucman

Share this post


Link to post

www.daewooespero.3x.ro Am manuale de reparatie in romana(Cielo.pdf, Espero.pdf, Tico.pdf) pentru cei interesati le pot downloada de la adresa de mai sus

Share this post


Link to post

Salutare! Eu am scapat de scartzait cu un spray cu ulei special pentru articulatii, luat de la Conex Electronics. Ca scartzaiau si usile, si portbagajul...

 

P.S. ce intalnire?

Share this post


Link to post

Vezi la Intilniri ... big boys are always welcome ...

Share this post


Link to post

partea mai nasoala la mine e ca trosneste in timpul mersului portiera fata dreapta si tot asa la imperfectiunile soselei in locuri mai netede nu se mai aude ,aveti idee de la ce este ? si tot la cielo undeva prin coltul din dreapta pe la cutia portmanusi zangane ceva dar nu pot sa-mi dau seama cateodata nu se aude.

Share this post


Link to post

Schimba si tu bolturile de la balamale!

Share this post


Link to post

Pe linga bolturile la balamale schimba-l si pe cel de la limitatorul usii si verifica daca limitatorul este slabit din suruburi sau daca e vreun surub rupt.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...