Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

Revizie 1.000km -Matiz

Recommended Posts

Si cand ma gandesc ca la mine la revizia de 1000km, nu au facut nimic la masina, numai au dat cu pumnu in roti si gata revizia. Revizia am facut-o eu la un mecanic din orasul meu, unde normal ca a trebuit sa strangem o gramada de suruburi sub masina.Uleiul nu l-am schimbat , acuma incep sa regret treaba asta.Dar o sa il schimb pe la 2000 si ceva

Share this post


Link to post

Am facut si eu revizia de 1500km. Schimbat uleiul+filtru, bagat Valvoline 5w-40 :shock: (nu stiu cat de bun o fi) si reclamat ca masina consuma prea mult. Au pus testerul pe ea, si mi-au zis ca are timpul de injectie un pic mai mare decat trebuie si ca sa ii iau un aditiv de curatare a injectoarelor, :shock: . De precizat ca revizia am facut-o la City Center si a fost 117RON. De precizat ca au mai umblat si la frane pe fata...ca le-am zis ca troncane nush ce pe drumuri denivelate si acum daca pisc un pic frana dau cu capul de parbriz. Totusi mi se pare ca motorul este un pic mai zgomotos in sarcina, chiar si la relanti, dar tremura la relanti o idee mai putin. O fi de la ulei?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

salut

sunt nou pe aici ,am cumparat un matiz e ac lpg si astazi am facut revizia la 1200 km,schimbat ulei(daewoo 10w40) filtu ulei si pus vasilina in capacelele de la rotile spate si asta tot,cost total fara manopera(gratuita) 110 lei.

Share this post


Link to post
scuze ai dreptate 10w30

 

azi am facut revizia la 1200 km, la service-ul Comat, de la bariera Canta (Iasi). De la dealer mi-au spus ca nu trebuie schimbat uleiul, nici in service nu au pomenit nimic. Am stat langa mecanic cat si-a facut treaba (verificat roti, motor, suruburi &co), totul a durat max 20 min, si nu a costat nimic decat un bacsis mecanicului pt ca a fost amabil si mi-a raspuns la toate intrebarile. La 8 dim eram in service si cu toate ca mai era lume care astepta, presupun ca aveau alte belele, am intrat primul in hala. Prima impresie e buna.

Share this post


Link to post

Producatorul motorului zice ca uleiul initial trebuie schimbat. Tu pe cine crezi ? Daca ai o problema ulterioara pe tema garantiei, cine raspunde pentru neschimbarea uleiului ? Cel mai mic, intotdeauna, adica utilizatorul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...