Jump to content
Sign in to follow this  
blondu

Scule Pentru Tico

Recommended Posts

Salut,

 

M-ar interesa sa achizitionez o serie de scule pentru tico-ul meu, ca m-am saturat de service-uri pana peste cap.

Ma intereseaza in mod special:

 

cheia pentru schimbarea filtrului de ulei

presa pentru schimbarea bucselor de pe spate.

 

Stiti vre-un magazin care vinde scule autorizate daewoo? Si daca da pe la ce preturi sunt?

 

Multumesc,

Share this post


Link to post

Chestia e ca nici in service-urile "autorizate" nu se folosesc scule autorizate.

Cheie pt filtrul de ulei - merge una universala, luata din obor sau de la orice benzinarie din cate stiu.

 

la presa... nu stiu problema, dar poate s-ar putea confectiona una custom.

Share this post


Link to post

Problema la presa e surubul cu care se scoate / introduce bucsa in locul ei. Daca nu e de calitate se strica dupa cateva folosiri, de asta prefer sa cumpar o presa originala decat sa o fac eu.

 

Cat priveste cheia pentru filtru..cred ca ai dreptate...o sa ma duc sa cumpar un filtru de ulei ca sa merg cu el cand cumpar cheia...

Share this post


Link to post

filtrul de ulei l-am desfacut si strans cu mana de 3 schimburi incoace pt ca nu gasisem cheiei.

Share this post


Link to post

Cheile de filtru sunt de doua tip-uri : cu lant sau cu banda metalica. Amandoua au sistem de reglare pe diametrul filtrului. Gasiti la metro mai ieftine. Si eu strang tot cu mana filtrul de ulei(cu o manusa ca sa nu alunece si sa nu te arzi ca motorul e cald cand schimbi uleiul :thumbl: )

Share this post


Link to post

Cu lant le desfac de obicei ca nu-mi mai pasa, dar de strans e mai greu..mai ales ca nici spatiu prea mare nu e.

 

Iar la desfacut cand e motorul cald pana reusesti sa pui lantul te mai si frigi ..de asta as vrea o cheie.

 

Sa inteleg ca nu a vazut nimeni in Bucuresti prese pentru bucsele de Tico...ca ale mele sunt rupte de tot si n-as vrea sa dau cu barosul sa le scot...si nici sa cumpar cu totul bratul de pe spate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...