Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Caseta De Directie + Marsarier

Recommended Posts

Buna!

In sfarsit printr-o serie de imprejurari ciudate am ajuns sa fiu proprietarul un Chevy Kalos 1.4, 16 valve, full options.Trebuie sa recunosc faptul ca inainte de a o avea nu eram asa incantat dupa Kalos. Totusi acuma ma indragostesc tot mai mult de ea :X . E neagra, frumoasa, si am vazut lume care intorcea capu dupa ea =D> .

Am cumparat-o la mana 2 ? adica are 36.000 km iar achizitia am facut-o in felu' urmator .. am dat 3.300 euro + preluare de leasing ( 3 ani jumate cu 150 euro pe luna) fara valoare reziduala. A meritat oare ? Chiar vreau sa stiu daca am luat-o bine sau m-am inselat. Gagiu de la care am luat-o urmeaza sa-mi dea si o serie de huse noi noute ptr scaune.

Normal ca inainte de a o lua am stat nopti intregi citind pe forum despre ea. Totusi acuma dupa ce am luat-o am mai intrebat si eu ca tot omu niste mecanici ce parere au despre ea. Si am auzit o chestie care mi-a facut pielea ca de gaina. ARE PROBLEME NASOALE CU CASETA DE DIRECTIE. E drept ? ..a mai avut cineva probleme de genu asta? Si daca da ...e chiar asa grav ? Deocamdata masina merge SUPER, sistemul audio cu CD e bestial .. totusi inca nu ma pot obisnui cu franele care mi se par cam moi. Si am mai observat o chestie . . . cand dau sa merg cu spatele se aude o haraitura ca si cum intra mai greu in marsarier .. e nasoala chestia asta sau nu ? Oricum pina acuma am facut 500 km cu ea si sunt incantat de felul cum merge, cum arata si tinuta de drum.

Am avut de ales intre un Fiat Brava 2001 un Kia Rio 2001 8 valve si Kaloselu' asta negru si simpatic dar mai scump cu 2000 de euro.

Share this post


Link to post

Mdea, si eu am auzit zvonuri cu caseta de directie, chiar am avut o mica aventura cu o presupusa defectare a directiei, dar nimic concret pana acum.

Cu marche arrier... cand se aude? Cand introduci in viteza sau cand incepi sa te deplasezi?

Share this post


Link to post

Eu am intrebat chestia asta la U Motors si mi-au zis ca ar fi basme ...

Poate a fost una din cine stie ce motive...ramane de vazut !

Oricum felicitari pt achizitie si sa o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post

io,dupa ce am luat masina, l-am intrebat pe director(cu el am tratat totul) ce porbleme au avut cu ele,si mi-a zis ca foarte multe persoane au venit cu ele,deoarece li se aprindeu martorul de la air-bag. in rest e STRONG :banana: io nu am avut probleme cu air-bagurile laterale...cred ca le-au refacut mufa...

Share this post


Link to post
Cu marche arrier... cand se aude? Cand introduci in viteza sau cand incepi sa te deplasezi?

Haraitura ... nu se aude de fiecare data cand bag in marsarier iar masina e oprita.. doar uneori. Eu arunc vina pe ambreiaj ca prinde al naibii de jos

 

 

Oricum felicitari pt achizitie si sa o stapanesti sanatos!

 

Danke, man :)

 

:o fftopic: Am citit problemele cu "greierasii" din portiera sau stalp. A mea are 36k km si inca n-am auzit nika ciudat ..cam pe cand sa ma astept. Totusi azi am observat o chestie care m-a facut sa vad rosu in fata ochilor. Nr. de inmatriculare se vede clar c-a fost lovit ptr ca este indreptat insa denivelarile mai persisita pe el. Daca tipu a busit-o serios inainte ? Stie cineva cum as putea sa verific daca o fost pocnita ? (sa-ntreb la asigurator)?

Share this post


Link to post

1. Misca presul de sub pedala.

2. Ridica capota, poate reusesti sa observi asa. Asiguratorul ar trebui sa stie, dar nu sunt expert in domeniu.

3. Greierii la mine au incetat. Poate si la tine sunt tacuti.

4. E Kalos 2005 sau 2004 (ai inelele de la ecrane cromate)?

5. Daca e full (Doamne, ce ma enerveaza chestiile de genul 'Full fara ...'), asa cum zici tu, are airbaguri laterale. Nu pune orice fel de husa peste scaune.

Share this post


Link to post
4. E Kalos 2005 sau 2004 (ai inelele de la ecrane cromate)?

5. Daca e full (Doamne, ce ma enerveaza chestiile de genul 'Full fara ...'), asa cum zici tu, are airbaguri laterale. Nu pune orice fel de husa peste scaune.

 

Masina e din Iunie 2004 cu sabii ninja :D si are urmatoarele dotari . . . CD player Blaupunkt (6 boxe) , electrice fata-spate, oglinzi electrice, AC, 4 airbag-uri, ABS, EBD (asa zice gagiu), scaun reglabil pe inaltime, si e neagra :) . Inele nu sunt cromate . . .dar vor fi peste vreo 3 ani si 8 luni cand termin leasingu'.

Referitor la huse stiu sigur ca nu sunt ptr Kalos insa ma gandesc sa le duc la un croitor sa-mi faca loc akol la airbag-uri.

 

:o fftopic: Satori ... dupa parerea ta ti se pare ca am dat scump pe ea sau nu ?

3.300 euroi + 44 rate x 150 euro si la sfarsit am inteles ca vor fi ceva 400 euro +TVA (taxe vamale)

Share this post


Link to post

Reziduala e inclusa in rata?

 

PS: Daca ai jenti si airbaguri laterale, atunci e SXPP 2004, ca a mea.

Share this post


Link to post

Jentile nu sunt din aliaj sunt din cele normale ca la majoritatea . . . si acuma mi-am adus aminte ... scrie SX pe ea (ce-o fi insemnand ? ). Valoare reziduala e inclusa in rate. Partea buna e ca am scapat dintr-o data de taxe de dosar, management comisioane si alte chichite care tin de alcatuirea dosarului ptr una noua...suma ce poate atinge si 500 de euro.

Share this post


Link to post

Pai nu e rau deloc. Numai sa nu fi fost lovita rau.

Sigur ai si airbaguri laterale?

Share this post


Link to post

Coborat la masina si verificat. ARE in scaunele din fata lateral. Oricum maine o duc la un prieten care are service sa-si arunce si el o ocheada sub capota.

:o fftopic: Imi place totusi la nebunie ca e neagra ... n-am prea vazut multe negre si ii da un aer destul de select :banana: mai ales ca am dus-o la spalat si mi-au ceruit-o baietii :) . O sa revin destul de repede cu niste poze

 

Later edit : Deci zici ca merita ... in sfarsit rasuflu usurat ..cei pe care i-am intrebat nu prea stiau ce sa-mi spuna ..ca merita ca nu prea ca asa pe aici si asa pe dincol' ..ca un SH la 80-100k km marca WV sau megane 2 ar fi mai bun

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos Lucian sa te bucuri de ea, la cat mai multi km sanatos...

Apropo de greieri la 5500km cat am i-am descoperit in portbagaj : trusa de scule care zdranganea in roata de rezerva... =D>

In rest sa auzim numai de bine...

Share this post


Link to post
  Later edit : Deci zici ca merita ... in sfarsit rasuflu usurat ..cei pe care i-am intrebat nu prea stiau ce sa-mi spuna ..ca merita ca nu prea ca asa pe aici si asa pe dincol' ..ca un SH la 80-100k km marca WV sau megane 2 ar fi mai bun

 

Fii serios, Megane se strica de nou in garantie ce sa mai vorbim de SH. Megane e masina sa o tii 20k km de noua, te dai mare cu ea, apoi ii faci vant. WV sunt masini bune in general, dar in Romania poti sa iei o teapa cat tine de mare la SH.

Share this post


Link to post

Mda ... se pare ca haraitura a disparut de tot. Poate nu eram obisnuit cu masina cu pedala de ambreiaj. Maine merg la un service sa vada cineva masina si am sa-l intreb daca a auzit oameni care s-au plans de caseta de directie. Pina atunci niste poze cu " fericirea mea " :banana:

Am gasit o crapatura la masca din fata :( .. totusi sper ca accident. sa nu fi fost nasol din moment ce nu a fost schimbata.

post-1757-1124829606_thumb.jpg

post-1757-1124829630_thumb.jpg

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Mdea, e destul de probabil ca masina sa fi suferit un mic accident. In cazul asta ti-as recomanda ca atunci cand te duci in service sa iti verifice si prezenta airbagurilor (o operatiune destul de delicata). Ar fi bine sa il suni pe cel de la care ai luat masina si sa il intrebi ce s-a intamplat si cum s-a rezolvat. Poate ca acum iti va spune cinstit.

 

Tu ai masca rupta si doar putin. Eventual ai putea sa o lipesti. Exista o sansa sa fi fost doar ea lovita (eu am patit asta la Dacia mea :) ). Dar e mica.

Share this post


Link to post

Eh ..am fost cu "negruta" la service azi. S-a uitat gagiu la ea si-a bagat nasu in capota pe la roti si in general a zis ca Chevy-urile sunt masinute destul de bine facute ..simple dar robuste. Ceva, ceva tot a auzit si el de probleme la caseta de directie de la alti mecanici insa practic nu s-a lovit pina acuma de vreun Chevy cu problema asta si ...sa speram ca nici nu se va lovi :D .

Si acu o problema care ma framanta. Acuma seara am venit acas si am dat muzica mai incet sa nu se trezeasca vecinii si sa ma faka bagabond :D . Am observat ca daca invart de volan (indiferent de directie) se aude un fasait ca de cauciuc la incheietura volanului (parka s-ar freca 2 cauciucuri unu de altu) Am oprit motoru si am invartit un pic la rece. Fasaitul persista. Stie cineva cauza? :o

 

:o fftopic: Happy B-day Satori :thumbl:

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Si la mine "scartaie".

Parerea mea e ca e tot de la "bucse", numai ca astea sunt mai finute si fac in soapta.

Deocamdata e prea linistit, ca sa ma apuc de investigatii, il tin sub observatie.

Share this post


Link to post

Subscriu la fasait-scartait sau cum s-o numi el care se aude doar cand sistemul audio e oprit si se fac manevre de parcare.

Nu mai stiu daca am scris asta : am un amic care a schimbat la un Kalos de 1.2, masina de serviciu, la 40.000 de km, atat caseta de directie, cat si EGR-ul (parca asa se numea valva buclucasa ?), precum si altele, iar acum cand pune frana scartaie arcurile sau nu stiu ce insa am auzit personal si m-am minunat... :shock:

Edited by Gica

Share this post


Link to post

De fasaitul acela (presupunand ca e vorba despre http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=2358 ) nu o scapam. Este din cauza volanului reglabil.

 

Fasait este dat si de pompa de servo, dar banuiesc ca nu la asta va referiti.

Share this post


Link to post

Gata, atunci m-am linistit ... momentan. Parca vad ca peste 2-3 zile mai descopar ceva iarasi :D

Share this post


Link to post
Parca vad ca peste 2-3 zile mai descopar ceva iarasi  :D

 

 

Eheeee si cate or mai fi !!!

Share this post


Link to post

Intreb si eu ca prostu' . . . caseta de directie se aseamana cat de cat cu cea de pe Cielo sau Nubira ? Nu de alta dar vreau sa duc masinutza la un service daewoo sa se uite un pic baietii la ea ... ca de cei de la Anvelo Center m-am saturat :spumelagura:

Share this post


Link to post
Nu de alta dar vreau sa duc masinutza  la un service daewoo sa se uite un pic baietii la ea ... ca de cei de la Anvelo Center m-am saturat  :spumelagura:

 

 

Nu cred ca e recomandat sa faci chestia asta atata timp cat ai machineta in garantie...decat daca vrei sa o pierzi. Dupa ce se termina garantia poti sa o desfaci si tu in fata blocului...

De fapt ce problema ai?

Daca e aceeasi problema ca a tuturor kalosistilor prezentate pe forum nu-ti mai fa probleme...daca nu, fuga la service , dar la unul autorizat chevrolet...eventual in alt oras daca dealerul de la tine nu te multumeste; sau ameninta-i pe cei de la Anvelo cu reclamatii scrise (mail-uri etc,) la Chevrolet, poate tine si fac treaba buna.

Bafta!

Share this post


Link to post

Lucian, ai rabdare pana la Bicaz! :)

Share this post


Link to post
Ceva, ceva tot a auzit si el de probleme la caseta de directie de la alti mecanici insa practic nu s-a lovit pina acuma de vreun Chevy cu problema asta

S-a lovit cineva: Deja am schimbat-o si e OK deocamdata. Operatie scurta si simpla, pe garantie.

Se vede treaba ca sunt primul de pe aici, asa ca nu e nici un motiv de ingrijorare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...