Jump to content
Sign in to follow this  
CT11NBA

Tuning Sau...

Recommended Posts

O intrebare stupida si de prost gust am si eu. Cum fac sa scoata zgomotul ala de motor fioros din toba unui matiz? Am vreo sansa cu tobele originale? Trebuie sa-i mai fac vreun rand de gauri pe undeva?

 

Am vazut o groaza de masini cu 2,3,4 sau mai multe mujtiuce de toba montate. Au vreun efect alea?

 

Sau mai bine leg cu sarma si dau cu ciocanu? :) ) :mrgreen: :banana:

Share this post


Link to post
Sau mai bine leg cu sarma si dau cu ciocanu?  :):mrgreen:   :banana:

 

Evident, mai intrebi? Eu zic sa scoti de tot toba, sa vezi ce fioros se face ricolosu'...

Share this post


Link to post

daca vrei "zgomot fioros" scoate toba ...dar sa te astepti si la o amenda...cand sta la relanti nici nu zici ca i-ai scoa toba dar cand pleci de pe loc facea mai tare ca un bmw cu motor de 3000...

 

daca vrei zgomot fioros dar si performanta pune-i traseu borla, evident o sa te coste multisor ...

Share this post


Link to post

> :) :) ) :D Cat e amenda pentru solutia aia ieftina cu scosul tobei?

 

Ce se poate strica daca o scot? :dizzy:

Share this post


Link to post

Se poate strica parbrizul, daca deranjezi vecini mai aprigi din fire. Unele borcane goale sunt sinucigase si vor sa vada cum e sa te arunci de la balcon. Majoritatea aterizeaza pe masini. :twisted:

Share this post


Link to post

Nu acuma pe bune. > :) mi s-a pus pata. :shock: :mrgreen: Are ceva daca o scot pentru scurt timp? (cateva zile) :scarpin:

Share this post


Link to post

A, pe langa amenda se suspenda si talonul. Iti mai surade?

Share this post


Link to post

E o aiureala sa scoti toba ...pe langa ca e un zgomot suparator si nu sport deci te faci cam de ras pentru ca cine stie un pic cum sta treaba face diferenta intre toba scoasa si esapament sport. Daca vrei sa faci totusi un pic de senzatie dar fara prea mari cheltuieli pune cate doua saibe pe fiecare surub, pe post de distantiere intre flansele care unesc teava care duce la toba spate si restul evacuarii! Amenda sau talon suspendat tot ai sanse sa iti iei...

Share this post


Link to post

poti sa faci ca mine, te duci la un atelier de tinichigerie, ii spui lu nenea sa-ti scoata SITELE din ambele tobe si o sa fii multumit...daca mergi normal, se aude normal, daca o forjezi peste 2500-3000, se aude "urat" adica un pic sport...eu sunt foarte multumit, mai ales ca m-a costat 450 mii...sau poti sa renunti la toba medie (sa pui teava) si toba finala sa o golesti de site, va fi si mai "rau", dar atunci cand treci pe langa politie va trebui sa mergi la relanti.

nu pune 2/4 tevi de esapament chiar daca toate vor scoate fum, e de 2 bani, toata lumea stie ca nu exista matiz cu evacuare dubla si ca e facuta la nea gigi in curte (un traseu dublu de firma te costa de te rupe, daca merge adaptat)

multa bafta

Edited by th3_grimreaper

Share this post


Link to post

Un traseu dublu de firma faci degeaba la Matiz ca are doar 3 cilindri...

Share this post


Link to post

pe langa faptul ca saxfonul costa 9 milioane la borla daca ii faci 2 "tevi" nu rezolvi nimica, in schimb 3 ar fi ceva , dar ar fi scumo si nu cred ca ar fi foarte eficient...

Share this post


Link to post

daca vrei doar sa urle , shi sa nu deranjezi shi vecinii, da o fuga la dezmembrari shi ian o toba de mijloc de tico, sau damass.. shi monteaz-o in locul finalei..

Va face super frumos..( aviz posesorilor de Matiz )

Share this post


Link to post

cum e chestia aia cu toba medie in locul celei finale? in locul tobei medii nu se mai pune nimic? sau se lasa 2 tobe medii>?

Share this post


Link to post

2(doua) medii... :) Spor la treaba ( ceva ma face sa cred ca te-ai shi apucat de modificari)..

Share this post


Link to post

nu m-am apucat de modificat, eu am tobele golite de site si in rest totul e asa cum e...sunt foarte multumit de sunet

dar as face si eu treaba asta cu 2 tobe medii, mai ales ca ma apuc in curand de o bara pentru spate si o sa mai scurtez din esapament, ca sa vina pana la nivelul barii

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...