Jump to content
Sign in to follow this  
vlad35

Acces Hotel Pestera

Recommended Posts

A fost careva, recent, cu masina la Pestera ?

Din cate stiu eu varianta pe la Sanatoriul Moroieni e, in principiu, mai buna decat cea pe la Cuibul Dorului, dar am inteles ca pe prima se lucreaza.

Stie cineva ceva ?

 

 

multam,

Edited by vlad35

Share this post


Link to post

Am sunat pe cineva de la primarie de la Sinaia si mi-a zis ca ar fi bine sa alegi varianta Cuibul Dorului. Se pare ca informatiile tale erau corecte.

Share this post


Link to post

Multumesc !

In principiu, cunosc ambele variante dar vroiam sa stiu care e, la ora asta, cea mai buna. Ma bate un gand pentru maine si poimaine ca sa scap de caldura asta.

Stie careva care sunt preturile la telecabina Busteni-Babele-Pestera ?

Edited by vlad35

Share this post


Link to post

Poti sa scapi de caldura racorindu-te în lacul de acumulare din apropierea cabanei Bolboci :banana: !

Share this post


Link to post

Florine, cara-te la examen !

Bafta !!!

 

Cica :

- varianta prin Cuibul Dorului are pietre maricele

- varianta pe la Sanatoriu Moroieni e, inca, plina de balti/noroi

- telecabina Busteni - Babele - 16 RON

- telecabina Babele - Pestera - 9 RON

Edited by vlad35

Share this post


Link to post

Preturile alea sunt numai pentru urcare/coborare, nu pentru amandoua.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Am mers de multe ori in Padina...de fiecare data am ales sa merg pe varianta

 

Bucuresti - Targoviste - Fieni - Pietrosita - Glod - Moroieni - Zanoaga - Bolboci - Padina (cu masina incepand din 1999 pana in 2003 in fiecare an de vreo 2 ori pe an; VARA!!!) Pe aici merg si autocarele ce vin de la Hotelul Pestera.

 

Drumul forestier are zone destul de nasoale (a se citi gropi una langa alta sau cu alte cuvinte din groapa in groapa) dar sunt scurte(maxim 30 m).

 

Sfatul meu:

- Calculeaza bine benzina si nu merge la limita ca taranii de acolo(aici intra chiar ceilalti soferi) cred ca ar fi in stare sa te puna sa platesti si 100.000 lei litrul

- Nu incerca sa mergi cu viteza chiar daca ai senzatia ca e totul ok.

- Drumul te poate fura si poti ajunge in vale(sau in lac) si e tare nashpa.

- Daca in zonele in care vezi ud pe jos(de obicei pe valcele)mergi incet dar constant nu ai nici o problema de afundat (in general pe drumul asta nu exista posibilitatea de a te impotmoli, fiind construit cu piatra).

 

Peransamblu:

Se poate ajunge cu orice fel de masina ... de la dacie - trabi - bmw - daewoo - autocare iran etc. Conditia obligatorie de atins este grija mare la drum (fara teribilisme) si conditiile meteo. Se intampla adesea sa gasesti si gheata pe acolo vara.

 

De cazat iti recomand sa incerci mai intai inainte de Cabana Padina pe partea dreapta cand te duci(cam la 800m). Nu stiu cum se numeste complexul dar e super frumos. Daca mergi cu cortu' atentie mare la ursi...

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Am fost !

La indrumarile localnicilor, am ales varianta pe la Sanatoriu Moroieni pentru ca pe cealalta sunt, se pare, pietre mari.

Ce sa zic, din cei 35 de kilometri ai drumului, vreo 5-6 km (cam pe la jumatatea lui) sunt foarte prosti. Pe portiunea respectiva sunt hartoape mari care acum erau, aproximativ, uscate dar in caz de ploaie nu cred ca o masina mica are sanse sa treaca pentru ca acolo se face o clisa de zile mari. Am atins de vreo doua ori cu burta dar incetisor si fara urmari.

In rest e pietris si cu un pic de atentie poti sa ocolesti gropile sau cele cateva pietre mai mari. In zona lacului de la Boloboci mai sunt cateva gropi mai mari, pline cu apa si ceva surpari dar nu prezinta probleme deosebite.

Erau multe masini (de la Tico la Land Cruiser), motociclete si corturi la Padina. Vremea a fost superba asa ca ieri am reusit sa facem Pestera-Babele cu telecabina si apoi, pe jos, Babele - Cruce - Caraiman - Babele. Toma (4 ani) al nostru s-a comportat admirabil si nu l-am luat decat de vreo doua ori in carca.

La cruce atractia cea mare era o masina de teren pravalita dinspre Costila spre Cruce.Evenimentul se petrecuse cu o seara inainte. Raspandacii ziceau ca soferul s-ar fi oprit in buza vaii si masina a alunecat si apoi s-a rasturnat. Eu cred ca au incercat sa faca niscai vitejii si nu le-a tinut figura. Oricum masina era cam turtita si ma indoiesc ca o mai ia cineva de acolo.

Am poze, dar pe film asa ca mai dureaza nitel.

 

 

o saptamana buna,

vlad

Share this post


Link to post
Am fost !

La cruce atractia cea mare era o masina de teren pravalita dinspre Costila spre Cruce.Evenimentul se petrecuse cu o seara inainte. Raspandacii ziceau ca soferul s-ar fi oprit in buza vaii si masina a alunecat si apoi s-a rasturnat. Eu cred ca au incercat sa faca niscai vitejii si nu le-a tinut figura. Oricum masina era cam turtita si ma indoiesc ca o mai ia cineva de acolo.

Am poze, dar pe film asa ca mai dureaza nitel.

o saptamana buna,

vlad

 

 

Era cumva un aro??

L-au dat pe Shumi la stiri. Cica era cu familia...

Share this post


Link to post

"Era cumva un aro??"

 

Nu m-am cocotat pana la el dar de la distanta semana cu un Aro desi mai avea ceva proiectoare si bare suplimentare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...