Jump to content
Sign in to follow this  
Gicu

Sunt Confuz

Recommended Posts

Am vrut azi sa-mi comand Matiz E/AC la CJ. Situatia e urmatoarea: exista doi dealeri (din cate stiu eu) IATSA (str. Dorobantilor pt clujeni) si Willy&Co (la intrarea in Apahida dinspre CJ). Am intrebat la amandoi si am primit urmatoarele raspunsuri:

 

1.IATSA: Nu au Matiji pe stoc si masina se comanda, termenul de livrare fiind 3 saptamani. La comanda nu se achita avans.

 

2.Willy&Co: Cand i-am spus duduii de acolo ca vreau sa iau Matiz s-a socat si mi-a spus ca nu stie ce se intampla si ca au si comenzi de 2 luni care sunt neonorate. A dat de fata cu mine un telefon (probabil unui superior) de unde i s-a spus ca nu se stie cand vin masini, asa ca nu poate sa-mi dea un raspuns exact referitor la termenul de livrare. In schimb mi-a recomandat calduros Kia Picanto si Opel Corsa cu 3 usi, pe care le-am refuzat politicos.

 

Dupa ce am citit thread-urile referitoare la achizitionarea unui Matiz nou, am ramas neplacut impresionat de faptul ca nici unul din cei doi dealeri nu a fost deschis la negociere referitor la dotari suplimentare, iar ca deviz pentru boxe+antena+suport antena (=adaptor alt cass)+cablaje la IATSA mi-au spus ceva de genul 500-600 RON, din care 250 manopera, ceea ce mi se pare usor cam mult.

 

Nedumerirea mea este urmatoarea: fie primii braveaza si vor neaparat sa iau masina de la ei ca apoi vad ei cand o aduc, fie ceilalti habar n-au pe ce lume traiesc.

Ce parere aveti? Ce stiti de termenele de livrare de pe la voi?

Share this post


Link to post

In Târgoviste (dealer-ul Miclas, care acopera tot judetul Dâmbovita), daca n-o au pe stoc, ti-o aduc a doua zi (daca este Matiz E). Daca este de la SE în sus, ti-o aduc în 3-4 zile. Nu gasesti în jurul Clujului un alt oras care sa aiba un dealer mai "prietenos" cu clientii?

Share this post


Link to post

Experimentat si eu cu Willi & CO - vezi ca au showroom in Cipariu langa Gente ;)

Au zis ca au taxa de pregatire a masinii...scump si nu stiu de ce exista...

Nu mai vor sa dea nimic, nici macar presuri... tipul de la dealerul Mondo Trade din TgMS e un magar, a si vorbit urat cu mine...si eu voiam sa iau matiz de la ei...astia ziceau ca ce e pe stoc (1 bucata) se da pe loc, in rest... cand este.

Se pare ca, cele mai bune conditii si negocieri le au cei care iau leasing pe firme.

Share this post


Link to post
In schimb mi-a recomandat calduros Kia Picanto si Opel Corsa cu 3 usi, pe care le-am refuzat politicos.

Cum vine asta, sa iti recomande alte marci...?? :shock: Ei sunt doar dealeri Daewoo sau si pt. Opel sau Kia ? Daca da, poate asta o fi motivul "prostelii"...

 

Sau poate nici nu au auzit de matiz, cine stie... :>

Share this post


Link to post

eu as trimite mail la daewoo sa le zic ca dealerullor imi recomanda kia si opel :>

Share this post


Link to post

faza cu alte marci e ca ei aveau showroom si pentru alte opel si kia

 

la ce numar sa sun la Craiova ca sa intreb asa ceva?

Edited by Gicu

Share this post


Link to post

Suna la nr 0725xxxyyy , raspunde un tip pe nume Iovan de la Daewoo Craiova !

Bafta

 

Tu ai fi de acord sa ai numarul de telefon scris pe un site? Nu putai da pm? In rest... multumim.

Share this post


Link to post

eu zic sa nu deranjezi omul aiurea, te uiti pe site si suni la relatii cu clientii.

Share this post


Link to post

La relatii cu clienti nu raspunde, asa ca l-am sunat pe om.

Mi-a spus ca se intereseaza si revine cu un telefon.

Ma gandesc ca daca imi face o oferta ca lumea merita sa merg pana la Craiova.

Sau o poate trimite el la dealer la CJ?

 

Post script: A revenit omul si mi-a spus ca imi face rost maine sau poimaine daca merg la Craiova. Dar din pacate nu am inca toti banii. Am ramas ca mai vorbim la telefon.

Edited by Gicu

Share this post


Link to post

Am comandat Matizul si intr-adevar sunt probleme cu productia. Si de la Craiova mi-au spus ca se livreaza foarte putine masini. Stiti cumva cauza?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...