Jump to content
Sign in to follow this  
alexpieci

Cate Biciclete Incap In Tico ?

Recommended Posts

Nevasta mea si-a cumparat o bicicleta super calumea zilele trecute.

Acum planuim sa mergem la munte cu ea...

 

Am trecut cu bicicleta pe langa tico meu si vreau sa zic ca Tico e mai lung decat bicicleta cu doar o roata ... deci nu prea vad cum ar putea sa intre bicicleta.

 

Totusi ea sustine ca ar putea intra...

CE ziceti ? fara suport extern am sanse sa bag o bicicleta in tico ? Dar doua ?

Share this post


Link to post

demontezi rotile si poate ai loc de 2 in interior, dar cu bancheta spate rabatata.( spun poate ca trebuie verificat mai exact)

pe un portbagaj pe masina, ... nu cred ca gasesti asa ceva

Share this post


Link to post

Ai 2 variante:

 

1. rabatezi bancheta spate si lasi rotile sa atarne afara din portbagaj, caz in care mergi cu haionul deschis si iti vor intra gazele de esapament in masina. Pentru a evita acest lucru trebuie sa deschizi ambele geamuri fata pentru a face un curent de aer spre inapoi;

 

2. pe un portbagaj normal pui bicicletele culcat, una peste alta, avand grija sa pui invers o pedala si sa rasucesti ghidonul in orizontala bicicletei. Dupa ce le-ai asezonat le legi frumos pana intepenesc.

 

Se serveste cat inca mai ai chef de sportul asta :)

 

Bafta

Share this post


Link to post

Yee am reusit sa o bag si pe a doua ...

 

Stau oare si ma intreb asa pervers ... mai intra una ?

post-1400-1119296771_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Offtopic cred ca cel mai bine puneai tico-ul pe bicilete :)

 

 

 

@alexpieci vezi ca se gaseste in conert o "chestie" care seamana cu suportul de portbagaj (din acela de se puen deasupra masinii), numai ca este facuta speciala pentru a care biciclete. Am vazut acum vre-o juma de an in metro sau in sell gross nu mai stiu exact si pretul era pana in 1,5 mil.

Share this post


Link to post

Exact, exista in comert suport pt. biciclete, dar ca sa-ti montezi suportul respectiv ai nevoie de cele 2 bare (trasversale) care vin sus pe Tico.

 

Poti sa pui deasupra ambele biciclete, intregi, fara sa mai demontezi nimic la ele. Bicicletele stau in picioare (pe roti), "paralele intre ele" (florin chilian).

Share this post


Link to post

Well... hai sa va surprind... am reusit sa pun TREI BICICLETE...

Da ... incredibil dar totusi adevarat.

Din pacate nu mai fac nici o investitie in Bietul Ticolino...

post-1400-1119361086_thumb.jpg

post-1400-1119361111_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Demontate normal ca bagi 3 dar daca demontezi tico il pui pe o bicicleta fara probleme > :)

Share this post


Link to post

Nu am scos decat roata din fatza...

oricum aveam dubii ca intra o bicicleta... daramite TREI ...

 

Oricum din cauza unei porcarii de accident ... Era tico a luat sfarsit si am ramas fara masina :( ... A fost frumos si o sa imi amintesc mereu cu placere de Tico...

Share this post


Link to post

accident asa de rau incat fara deloc?

Share this post


Link to post

Am vandut masina asa avariata ptr ca am luat mai mult pe ea decat daca o reparam eu si o vindeam dupa aia...

Share this post


Link to post

Scriu in topicul asta, pentru a nu deschide unul nou, cu toate ca este vorba de o alta masina, si o alta metoda de a "plimba bicicleta".

 

Pe un matiz SE(are eleronul ala pe haion), se poate monta un suport pentru biciclete pe haion? Ca unul din cele prezentate pe:aici ?

 

Care ar fi dezavantajele de a folosi un astfel de suport?

Share this post


Link to post

Eu am un EUROMAT STRAP luat acum multi ani de prin Germania. Nu l-am folosit la carat biciclete, dar am pus bagaje pe el.

 

Se poate pune fara pb pe matiz, strap-urile se trec pe sub eleron DAR daca pui mai multe biciclete (bagaje grele) ai sanse sa se lase haionul de la prea multa greutate :( . Eu nu recomand sa pui mai mult de 15-20kg pe el.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...