Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Aprinderea Martorului Motor

Recommended Posts

La inceputul saptamanii viitoare imi fac timp sa merg la service ca sa rezolv problema. Apoi o sa va spun ce a avut, coduri de eroare etc.

Share this post


Link to post

Revin cu completari dupa ce am fost la service:

- Scanerul a detectat cod de eroare 42: EST/ Bypass fail -ceva in genul asta -prima data am tinut bine minte.

- A fost desfacut distribuitorul, avea urme de apa evaporata !!! :wallbanger:

Bobina avea mufa si o parte din izolatie intr-o stare vascoasa /stare de descompunere -chestia asta o datorez sprayul Prevent se pare! Daca am pus mana pe ea m-am umplut de plastic topit, foarte lipicios.

S-a trecut la inlocuirea ei. Apoi a fost curatat si capacul de plastic al distribuitorului, contacte tot.S-a pus totul la loc, s-a resetat ECM din scaner si am facut o tura cu masina.

Mai tarziu s-a repetat scenariul si s-a aprins becul ala in bord.Scanerul a indicat cod de eroare 42, etc. In final am inlocuit modulul EST de aprindere. Problema pare ca s-a rezolvat.

 

Alte impresii generale:

* Montarea/Demontarea rupror/distribuitorului pare o chestie simpla, dar sunt secrete mici cu efecte foarte mari daca nu le stii putand duce chiar la compromiterea definitiva a aprinderii.

Concluzia mea ar fi daca aveti astfel de probleme mai bine mergeti la un service autorizat daewoo.

Printre altele ma bucur ca am mers la service fiindca in proces am constatat ca axul principal al distribuitorului avea canalele de ungere infundate -de la ulei prost se pare.Acum am remediat si aceasta problema + pe langa distribuitor nu mai iese pic de ulei.

* Pe viitor Nu mai imi spal motorul fara sa protejez distribuitorul macar ! :wallbanger:

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...