Jump to content
Sign in to follow this  
zack

Mp3 Player\cd Player

Recommended Posts

dati-va cu parerea...care ar fi dezavantajele si avantajele unui mp3 player cu cd si unul mic...cu memorie interna!!

ce parere aveti de cdplayerele\mp3 playerele philips ? m-ar fi tentat unul...la cam 2 milioane jumate...doar cd player...

astept pareri

Share this post


Link to post

Doar CD player nu cred ca mai merita azi. La pretul de care zici gasesti MP3 player decent.

Cu toate ca sunt mici si simpatice, mie nu-mi plac playerele cu memorie. Ma enerveza ideea de a nu putea schimba repertoriul pana nu ajung iar la calculator. Si pretul e inca prea mare. Cand or apare cele carduri (am impresia ca au si aparut, dar pretul e inca mult prea mare) si vor fi si cat de cat ieftine, ma mai gandesc.

Avantaje player cu disc:

- ieftin

- suport de capacitate rezonabila si foarte ieftin

Dezvantaje playe cu disc:

- stie doar sa cante si mai nimic altceva (radio FM se poate adauga)

- sare la zguduiri

- relativ maricel

Avantaje player cu memorie:

- mic

- poate avea mai multe functii: radio FM, voice recorder, ceas cu cuc, etc.

- nesimtit la orice miscare

Dezavantaje player cu memorie:

- scump

- capacitate inca prea mica la preturi rezonabile

- de regula necesita un PC pentru reincarcare

Cat despre Philips, e si asta o marca. Pe mine insa a inceput sa ma cam lase rece notiunea asta (de marca). Se gasesc lucruri bune (de fapt cam aceleasi) si daca n-au drept eticheta cine stie ce nume. E drept ca sunt si tepe. In electronica de azi din ce in ce mai putine. E mult prea ieftina si standard tehnologia (nu vorbesc aici de hi-fi si nici de snobisme)

Share this post


Link to post

Eu am un CD/MP3 player si pot spune ca-si face treaba destul de bine. Avantajul major este din suportul media care are 700MB si se poate schimba facil si e foarte ieftin. Un CD de 10mii are 700MB de melodii. Judecand un MP3 mediu ca avand intre 4-6MB iti dai seama ca intra lejer peste 120 melodii la 10mii. Adaugam aici pretul playerului care pleaca de la 1.3mil si urca la infinit. Dezavantajul major al acestui tip de player este marimea si greutatea. Eu am unul Schneider care este rotunjel exact cat un CD (+2-3mm). Totusi este incomod de purtat dupa tine avand in vedere ca nu prea incape in buzunare obisnuite si e anevoios de purtat la brau.

 

MP3 playerele pe suport flash (indiferent de formatul constructiv) sunt si ele foarte interesante ca optiune. Au marele avantaj al unei marimi foarte reduse, greutate evident mica. Se potrivesc de minune in orice buzunar, oricat de mic. In lipsa de buzunare se pot atasa rapid la brau unde nu creeaza nici un disconfort. Dezavantajul major al acestor playere vine din costurile ridicate. Playerul in sine costa foarte mult. Daca este cu memorie fixa, ne expandabila, este total dependent de calculator pentru schimbarea continutului. Eu recomand modelele care accepta medii gen SD, MMC, Flash pentru ca prin achizitionarea a 2 sau 3 cartelutze poti varia continutul. Totusi pretul memoriilor acestora este ridicat. In medie este vorba de cam 1 milion la 256MB (sper sa nu ma contrazica evolutia actuala a preturilor pe piata). Deci cam 45-50 de melodii la 1 milion. Adaugam aici si pretul playerului care pleaca de pe la 2 milioane. Este evident pretul piperat pe care il cere confortul.

 

In ceea ce priveste autonomia castigatoare sunt playerele MP3 care au nevoie de o mai mica putere de functionare (nu au motoare). Totusi este exclusa functionarea pe baterii "penale". Iar la pretul pe care il au alcalinele, mai bine va luati direct acumulatori. Si daca v-ati procurat doua seturi de acumulatori nu cred ca mai aveti probleme de autonomie pe oricare din modele.

 

Alegerea ramane a fiecaruia. Eu, unul, simt ca am facut o investitie cam aiurea avand in vedere ca nu prea il folosesc. Viata mea are ca si repere generale : serviciu, casa, iesiri in oras. Nu prea am unde sa-l folosesc.

 

Cauta produse de profil pe xdata.ro sau digitalworld.ro pentru ca acolo sunt mai ieftinele (atentie, unele sunt refurbished).

Share this post


Link to post

Intradevar ai la tine un cd sau doua cu MP3- uri, iti ajung pentru drumurile lungi.

Totusi eu prefer sa ascult la radio cand conduc.

Prin oras este OK. Dar la drumurile lungi nu prea ai de ales decat intre vreo doua posturi, si nici alea decat pe anumite trasee.

Share this post


Link to post

Exista si MP3 playere auto care pe langa CD player mai au un slot USB (parca) si pentru flash memory.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...