Jump to content
Sign in to follow this  
rexpopuli

Vopsire Componente De Plastic

Recommended Posts

Oameni, buni, iata care este ultima idee care mi-a trecut prin minte...

Cei de la revista Auto Mondial au pregatit o Dacia Logan, detalii puteti vedea AICI.

Ceea ce mi-a atras mie atentia e faptul ca au vopsit elemente de plastic din habitaclu (capacul consolei centrale, consola ce cuprinde frana de mana si schimbatorul) in culoarea gri metalizat, acum arata ca si cum ar fi din aluminiu. Ce ziceti, ar fi o idee buna sa incerc si eu la plasticaraia din Cielo? Ce vopsea credeti ca as putea sa folosesc? Ar fi buna cea la tuburi spray? Oricum eu vreau sa incerc, sa vad cum prinde, poate pe o parte care nu se vede, nu stiu...

Share this post


Link to post

pentru a prinde vopseaua pe plastic, inainte de vopsea se da un "primer" pentru plastic... se gaseste la orice magazin ce prepara vopsele auto. Nu incerca sa vopsesti "la vedere" fara tratament, se exfoliaza vopseua, e pacat si de munca (demontat, montat, vopsit) si de bani. Ideea este ca, si daca vopsesti intr-o portiune ascunsa, exfolierea se face in timp, nu cred ca-ti dai seama imediat daca se va exfolia sau nu [-X

Share this post


Link to post

Salut si eu m-am gandit foarte mult la aceeasi idee.Acum am o problema :Masina mea e visinie mai conteaza culoare masinii??Daca fac interiorul gri (alumiu) :-? Am pus o poza sa aveti idee ce vreau sa vopsesc.(Nu vreau sa imi pun gagici pe kilomertaj...etc...)

post-6388-1171095477_thumb.jpg

Share this post


Link to post

poti vopsi suprafetele de plastic foarte usor si ca sa nu se curete dupa vopsire se aplica si o mana de lac sau doua dupa preferinta, si eu vreau sa`mi vopsesc niste elemente de interior in culoarea masinii.bft

Share this post


Link to post

Miam facut bordul la cielo alb ! M-am gandit ca un neon reflectorizant ar da bine seara. imi voi pune si neonul. oricum imi place cum arata asa

 

Salut si eu m-am gandit foarte mult la aceeasi idee.Acum am o problema :Masina mea e visinie mai conteaza culoare masinii??Daca fac interiorul gri (alumiu) :-? Am pus o poza sa aveti idee ce vreau sa vopsesc.(Nu vreau sa imi pun gagici pe kilomertaj...etc...)

bordul visiniu nu cred ca ar arata asa de bine. Interiorul ar arata bine o culoare deschisa. ;)

post-5266-1172440602_thumb.jpg

post-5266-1172440876_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bravo!! E mishto cum ai vopsit plasticaraia.Si eu am vopsit-o negru mat si vreau sa ma laud k mi-a iesit super mishto.

Share this post


Link to post

Lamuriti-ma si pe mine!

 

Am un Matiz SE si vreau sa ii fac bordul argintiu (am si niste huse imitatie fibra de carbon negre) si cred ca se potriveste... ce vopsea trebuie aplicata (cum se cheama exact) si apoi ce lac trebuie aplicat. Daca imi spuneti denumirile ma descurc eu in rest. Va Multumesc pentru ajutor! Daca imi iese dau si nist poze.

Edited by estelle

Share this post


Link to post

Am reusit sa fac si eu nishte poze...ceva comentarii sunt binevenite

post-6388-1173376950_thumb.jpg

post-6388-1173376967_thumb.jpg

post-6388-1173376979_thumb.jpg

post-6388-1173376998_thumb.jpg

Share this post


Link to post

kgula a iesit frumos.Simplu si nu ataca ochiu,bv.Ce nu imi place mie este nuca s

himbatorului.

Share this post


Link to post

Daca aveti nevoie de ajutor cu vopsitu sau cu ledurile va pot ajuta eu. Asta e un cielo care l-am avut eu. acum l-am vandut.

post-5266-1192118297_thumb.jpg

post-5266-1192118318_thumb.jpg

post-5266-1192118329_thumb.jpg

post-5266-1192118427_thumb.jpg

Edited by yo_alex_91

Share this post


Link to post
Daca aveti nevoie de ajutor cu vopsitu sau cu ledurile va pot ajuta eu. Asta e un cielo care l-am avut eu. acum l-am vandut.

 

 

superb , ce leduri ai folosit pentru bord?

Share this post


Link to post
Am reusit sa fac si eu nishte poze...ceva comentarii sunt binevenite

 

 

mai tipule ...cum ai desfacut tu troliul ala de pe mijlocul masinii ? cel pe care e montat frana de mana ? ...ma-m uitat atent si nu am vazut decat sa dam jos toata plasticaraia aia de sub bord :|

Share this post


Link to post

Atata timp cat vorbim de masini GM, sistemul de prindere al plasticelor de prin masina este : clema.

Deci tragi fortand putin si va iesii, eventual vei rupe cateva urechiuse si nu va mai sta bine dupa aceea, daca esti ghinionist.

NU o sa gasesti multe suruburi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...