Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Medicament Zarontin (Suxinutin)

Recommended Posts

Mai, profit de acest minunat forum sa intreb ceva legat de medicamente. Care aveti informatii/cunoasteti ceva similar medicamentului Zarontin (Suxinutin) - pt. epilepsie. Noi facem ceva asemanator in tara? Am intrebat pe la farmacii in Bucuresti, da' mi-au zis sa vin cu compozitia chimica, ca n-au auzit de el.

Medicamentul este pt. un fost coleg de serviciu (de afara, nu din romania) care are copilul bolnav de epilepsie. :( Io m-am uitat pe net si am vazut ca medicamentul asta contine Ethosuximide.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Salut,hitman!

 

In Agenda Medicala din '97 pe care o am la numele generic ETHOSUXIMIDUM apar preparate comerciale precum Suxilep,Suxinutin,Zarontin,Petinimid.Stiu,a trecut mult timp de la data editarii agendei,dar cred ca mai trebuie incercat pe la alte farmacii.

 

Ethosuximide-ul,in Turcia se comercializeaza sub denumirea de "Petimid",250 mg,capsule,50 caps/cutie,la pretul de cca 6 Euro/cutie,producator:Biosel (Biosel)

 

(sursa:Vademecum 2004)

 

Numai bine!

Edited by Azzuro

Share this post


Link to post

Fii mai concret ce anume te intereseaza? Nevasta-mea e medic neurolog, se ocupa curent de epilepsii, mai ales la copii. Am intrebat-o dar mi-a spus prea multe ca sa retin ceva.

Share this post


Link to post

Mai, o cunostinta din afara m-a rugat sa-i cumpar un flacon de Zarontin pt. copilul lui bolnav de epilepsie. Acest medicament aparent nu se gaseste in Rominia sub acest nume. Ca sa gasesc medicamentul echivalent, oamenii de pe forum m-au ajutat cu urmatoarea chestiune: important este substanta activa din medicamentul respectiv, in cazul de fata Ethosuximide.

Aceasta substanta se gaseste in Rominia in medicamentul Petinimid, care se pare ca este echivalentul rominesc (facut in Austria :) de o firma) . M-am uitat pe prospectul dintr-o farmacie si lucrul acesta se pare ca se confirma. Costa vreo 450.000 ROL flaconul de 100 capsule. Problema este cum il cumpar de la farmacie daca n-am reteta, ca medicamentul face parte din grupul Diazepam (deci daca te duci sa cumperi de la farmacie medicamentul, farmacistele zic fu_k off dac n-ai reteta, adica ar crede ca te sinucizi :-W si de aia il cumperi).

Share this post


Link to post

Gerot Austria il produce, si se pare ca e un medicament administrat curent pt epilepsie.

Cu o reteta te pot ajuta, sper ca nu vrei insa cantitati industriale?

Da-mi un nume si vedem cum ne intalnim. De fapt cred ca se poate cu orice nume.

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post

tarabostes, mersi mult de ajutor. S-a rezolvat. Am reusit sa cumpar un tub sa vedem cum il suporta copilul respectiv. Daca mai e ceva te contactez.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...