Jump to content
Sign in to follow this  
loricik

Probleme Amortizoare Noi Gm

Recommended Posts

In urma cu 2 saptamani am inlocuit amortizoarele la al meu Cielo si am luat de la Radacini un set GM. Dupa 5 zile de la montaj masina este ca o barca si troncane pe stanga fata. Am fost din nou la mecanic si mi-a spus ca nu sunt bune amortizoarele. Nu prezinta scurgeri de ulei si mi-e greu sa cred ca au fost de unica folosinta. Mentionez ca nu am inlocuit si arcurile pentru ca mecanicul mi-a spus ca mai sunt bune acelea pe care le am. Am sunat si la Radacini si acestia au spus ca poate nu le-a montat bine mecanicul. Voi ce credeti? A mai patit cineva asa ceva?

Share this post


Link to post

Salut,

 

In caz ca ai montat amortizoarele intr-un service autorizat, ceri o copie dupa CUI-ul firmei, dupa fisa de service si te duci la Radacini si sunt obligati sa iti dea banii inapoi sau alt produs la schimb in maxim 30 de zile (in caz ca , chiar au fost defecte si prin absurd nu a montat gresit mecanicul amortizoarele, dar nu imi dau seama cum ai putea monta gresit niste amortizoare :mda: ). Eu avand magazin va sfatuiesc sa nu mai aruncati banii pe piese GM sau originale pentru urmatoarele motive:

1. Plateti brand-ul. GM nu face amortizoare, tot o firma face pentru ei si cred ca aceasta este BILSTEIN. Cum e in cazul kit-ului de distributie pentru Megane, il cumperi original in cutie cu Renault ( holograma, ca in reclama :) ), dar de fapt in cutie este kit de distributie Gates cu stanta Renault pe curea si pe rola. Practic platesti vreo 200 ron in plus doar pentru ca vrei cu holograma :) .

2. Filtrele GM sunt facute de : Mahle si la Opel-urile mai noi de exemplu chiar de MANN.

3. Banii pe care ii dati pe original va cumparati probabil marci mult mai bune ca originalul si mult mai calitative :) . De exemplu in cazul tau Loricik cred ca iti puteai lua amortizoare KYB ( KAYABA ) Just A Gas in acest pret.

 

Bafta multa si sper sa iti rezolvi necazul! :lavolan:

 

PS: Ai grija sa nu fie flansele de la amortizor.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nu te mira, produsele GM pt Daewoo sunt slabe ! ! !

Produsele GM pt Daewoo sunt cum erau piesele pt Dacie facute in anii '90 de srl-uri, cam atat de proaste sunt...eu am montat 2 rulmenti fata GM (koreea cica, vrajeala evident) si au tinut extrem de putin. Am pus apoi SKF care reprezinta printre cel mai important producator de rulmenti.

Cauta produse facute de firme de renume care au in portofoliul lor amortizoare.

 

Share this post


Link to post

Asa de proaste sunt? sunte cele la 189 lei setul? Eu am dat comanda de ele + tot de tine de bucse/flanse/tampoane,scaune etc,tu ai schimbat tot? Dupa ce spui sigur e flansa/scaun superior,daca nu le-ai schimbat,ai facut doar 50% din lucrare! Schimba tot si vezi atunci ce si cum.

Eu am distrus un set sachs pe gaz/ulei in 30 k km,majoritatea pe drumuri de tara/camp,dar avand viteza mare,conteaza marca doar daca ai grija de ele!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...