Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Imax Afi : Proiectie Proasta Sau Am Chiorat Eu ?

Recommended Posts

Salutari !

Ca tot berbecul am fost si eu sa vad The Hobbit.

Toate bune si frumoase ( lasand la o parte iesirile jenante pe scarile alea imputite, lasand la o parte ca in cel mai performant cinema din Bucuresti scaunele sunt jenante, lasand la o parte ca spatiul pentru fumatori premergator salii de cinema este o bodega imputita unde scrumierele sunt mereu pline, unde nu e nici un fel de aerisire, dar absolut deloc, chiar mai mult, fumul fumatorilor oricum ajunge si la nefumatori intrucat termopanul din care e construita incinta nu este pana in tavan, ci pana la 50 cm de tavan ) , sunetul excelent , culori frumoase dar :

- imagine neclara, neclara rau, tot ce era in miscare se vedea fff in ceata, n-am inteles mai nimic, mi-am imaginat filmul nu l-am vazut. Mai auzisem plangeri despre calitatea 3d-ului lui The Hobbit pe la stiri dar am presupus ca nu e posibil ca un film in care au intrat atatia bani sa nu fie facut cum trebuie mai ales dpdv tehnic.

- miscare fragmentata, ca si cum ar avea mai putin de acel 34 de frameuri sau cat vede ochiul uman ca si cum te-ai uita la un film pe un monitor cu 20 fpsuri.

 

Aceeasi problema ( cea cu fragmentarea ) am sesizat-o si la alte doua filme vazute relativ recent la Imax, care nu erau 3D deci excludem problema de la compatibilitatea ochelarilor cu ochii mei.

 

N-am prea fost eu mult la film in ultimul timp dar imi amintesc ca de exemplu Avatar vazut acolo a fost dpdv vizual absolut perfect ( lasand la o parte ca la vremea aia imaginea era 3D iar scrisul 2D, asta era clar reusita romaneasca )

 

Deranjant, deranjant rau, nu se vede bine decat caracterul din planul principal si numai daca acesta sta nemiscat, restul sunt in ceata si mai ales cand camera se misca prin cadru aproape ca nu mai se vad deloc detaliile, totul este fff fragmentat si in ceata. Nu stiu cum sa accentuez cat de nasol si nici nu stiu cum sa ma exprim in termeni mai academici, deh, prea devreme, abia bem cafeaua.

 

Efectul de 3D practic nici nu l-am simtit adica in imaginile statice da se pricepea care e planul indepartat si care e apropiat, dar efect de iesire din ecran, canci. Cu doua mici excelptii, un bolovan si nu mai stiu ce , realemente nu mai stiu ce, ceva ce a iesit din ecran insa a fost asa de neclar ce era ca mi s-a parut ca ma loveste ceva in ochi, dar nu stiu ce era ca era blurry.

 

Ciudat, premegator filmului a fost in 3D trailerul de la ultimul Star Trek, care mi s-a parut ca se vede ok, profunzimea planurilor 3D era buna, parca si ceva efect de iesire din ecran.

 

 

Acum, intrebarea e , sunt eu stricat la ochi, am imbatranit asa brusc ? Sau pur si simplu au bulit reglajele la aparatura sau folosesc filtre proaste sau stiu eu cum sa zic, e de la ei ?

 

Sincer nu ma omoram sa vad filmul 3D, puteam sa il vad linistit 2D dar vroiam acel sunet care da, este spectacular. Buba e ca si la Mission Impossible, care l-am vazut 2D am simtit mult acea lipsa de fpsuri. Sunt ochii mei de vina sau pur si simplu au distrus romanii poate singurul lucru bun din tot Mallul ?

 

PS : se pare ca am scris prea devreme pt creierul meu inca netrezit, rog sa se rectifice titlul in care am mancat niste litere si niste spatii ! Multumesc frumos !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...