Jump to content
Sign in to follow this  
pesteimputit

Help Me!

Recommended Posts

ok am o problema..

vreau sa pun niste roti de 13'' pe tico dar inante de asta as vrea sa probez cu un set de imprumut...

daca are cineva un set nefolosit cu niste cauciucuri care sa mai tina aer si mi le poaet imprumuta as aprecia...

nfs daca tu mai ai jantele de tabla..

sau daca fac rost de 4 rezerve ...

nu imi tre decat pt 10 minute

Share this post


Link to post

pai incearca la matizuri .. ca alea sunt de 13 ... bafta sa-mi zici si mie de rezultat , vezi ca parca mai era un topic deschis despre asta ! bafta

Share this post


Link to post

Am jantele, n-am cauciucuri pe ele.

Mai bine incerci cu 4 rezerve, altfel e frecush mare, pune cauciucu, scoate cauciucu!!

Share this post


Link to post

da...

corect...

daca merge esti dispus sa te desparti de jantele alea de tabla?

oricum sper sa incerc cat mai curand...

era clar vb de rezerve de matiz :D

ce draq stiu si io ca tico are jante pe 12'' doar ticozaur conduc si io

Share this post


Link to post

Nu, nu ma despart de ele... m-au scos din prea multe gropi ca sa le tradez acum. :X

 

Gasesti la magazin, 500.000 bucata, noi noutze, d-alea negre (mai bune ca alea argintii de care am eu)

Share this post


Link to post

aha..

pai daca merg bine poate iau si io 4 bucati..

sau trec direct la aliaj...

sa vedem...

Share this post


Link to post

peshtane, nu iti ajunge cat de greu merge volanul? vrei sa mearga si mai greu? sau nu maresti ci "talpa" cauciucului...?

 

Io zic ca mai bine iti iei cauciucuri mai bune si nu ai treaba... ia niste sava effecta ca sunt si ieftine si mai bune decat alea originale (nu le-am auzit nicidata scartaind).

Share this post


Link to post

mai nu mi se pare ca merge nasol volanul si vroiam sa iau niste cauciucuri mai late...

Share this post


Link to post

si eu am tot ticozaur si as vrea sa-i pun jante pe 13" dar nu ca sa le fac mai late ci mai inalte putin sa pot urca mai usor pe trotoar.

sper ca asa nici gropile nu se vor mai simti in masina asa tare!

Share this post


Link to post

Oameni buni s-a mai discutat ..daca puneti roti de 13 deMatiz nu sunt mai inalte au acelasi diametru ca cele de tico. Ar trebui schimbat si cauciucul cu unul cu talon mai inalt deci adaugi si greutate a cauciucului in plus si tabla mai multa. Preferi sa urci borduri mai usor si sa pleci ca melcu de la stop(plus consum)...se vorbeste deja de roti pe alt topic asa ca nu mai zic nimic aici!

Share this post


Link to post

Alea de Cielo nu se potrivesc? Intreb si eu, ca nu stiu pe ce diametru sunt.

 

Tico n-am gazit pe net, dar alea de Matiz sunt numai cu vreun cm sau ceva mai mici ca alea minime de Cielo.

 

Daca te coafeaza sa incerci, am eu rotile de iarna care, paradoxal, sunt cu cauciucurile de vara :)

Share this post


Link to post

singura problema e ca au offset catre interior. adica rotile au aceasi latime, dar cand le montezi sunt mai aproape de centrul masinii. partea cea mai proasta e ca apar niste forte in directie datorita faptului ca axa de virare nu mai cade in acelasi punct (in pata de contact dintre roata si asfalt)

as fi vrut si eu pe 13 dar daca nu s-a putut prin simpla inlocuire.. asta e..

de flanse distantiere sau schimbat capete de bara la 20k nu am chef.

poate alte jante de alte masini.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...