Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Trepidatie/scartzait

Recommended Posts

La anumite regimuri de turatie sau pe unele drumuri denivelate se aude un fel de scartzait asa ca o trepidatzie usoara dar n-am reusit sa identific de unde vine. E ceva ca de la un plastic. Dar, de la bord nu e pentru ca vine din partea de sus a masinii, de undeva de deasupra parbrizului... cel putin aparent. Se manifesta doar in partea dreapta ceea ce ma impiedica sa identific eu sursa... asta pt ca eu sunt la volan in stanga. Am pus doua persoane sa asculte cu atentie si ambele mi-au indica zona de deasupra parbrizului, undeva in dreptul parasolarului. Dar, parasolarul nu este de vina pentru ca si pe el l-am pus in tot felul de pozitii, l-am si scos, sunetul a ramas. Tind sa cred ca e ceva in interior, in plafon. Stie cineva cum se ajunge acolo (E NUMAI TABLA IN JUR).

Deci cei cu Tico, cum se poate ajunge in spatele suportului de parasolar de langa oglinda ?

 

Sau aveti idee de unde vine sunetul acela, l-ati avut si voi ?

Share this post


Link to post

Tu zici ca undeva de sus se aude...

 

Am avut si eu un fel de scartiit, am cautat ca nebunul, si pana la urma am gasit surubul din torpedou care nu era strans bine, de la vibratii s-a mai slabit.

Incearca si asta...

Share this post


Link to post

OGLINDA? sau parasolarul

Share this post


Link to post

Nu ti se balangane oglinda retrovizoare ca iesita din minti la denivelari? Vezi daca nu e de pe la oglinda... Sau cum a spus cel de mai sus - sa nu ti se fi slabit vreun surub sau sa nu se fi desprind ceva. In principiu, la mashini intre tabla de deasupra si ce vezi tu ca plafon din mashina e o bucata groasa de material care absoarbe zgomotul, insa cand bati la un Tico se aude toata tabla... nu cred ca acolo e problema ...

 

Mie mi s`a desprins un holshurub de la porcaria care`mi sustine placa aia de la hayon si nu am gasit inca unul la fel. Zilnic scot shurubelnitza si ma chinui sa scap de zgomotul ala ... de zdranganeala...

Share this post


Link to post

OGLINDA sigur NU.

 

chestia e ca am pus mana mai moale sau mai tare pe toate bucatile de plastic din masina. mi se pare ca sursa nu este la indemana mea. Chiar nu stiu ce sa zic, porcaria aia de tzine parasolaru de tavan pare tzapan fixata acolo. Oglinda nu zice nimic. Lampa de interior nu zice nimic. Nu stiu unde sa ma mai uit. Si sunt mai multe persoane care au zis ca e de undeva din spatele tablei aleia vizibila deasupra parbrizului la interior.

Share this post


Link to post

Stiu ca o sa para stiupid, dar apa iti intra in masina? Stiu pe cineva care zicea ca ii pacanea ceva prin fata si nu stia unde si ca apoi sa isi dea seama ca ii ploua pe undeva prin fata si i se dezlipise parbrizu intr-un loc si intra in vibratii.

Share this post


Link to post

Sa sti ca nu mi se pare stupid. Mai ales avand in vedere ca eu am dita-mai crapatura pe jumatate din latimea parbrizului. De intrat apa nu cred ca-mi intra dar ar putea fi si de la parbiz. L-am incercat eu cu mana si tot nimic. Pare a fi totusi ceva din interior dar nu exclud nici posibilitatea unei rezonante in parbriz.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...