Jump to content
Sign in to follow this  
zzr600

Probleme Lumina Portbagaj Aveo Sedan 2006

Recommended Posts

Buna,

 

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi:

 

1. Am constatat ca nu mai am lumina in portbagaj, asa ca am verificat becul si era ars. Am schimbat becul dar nu merge. Nu am tensiune la bec, si neavand schema electrica nu stiu ce anume sa verific. Exista vreo siguranta doar pt acest bec?, pentru ca la numar, si restul luminilor pe spate merg. Am un intrerupator pt portbagaj? eu m-am uitat si nu am vazut nimic. Ce sa mai verific?

2. De unde as putea sa achizitionez maneta de deschis usa spate dreapta? Mi-a rupt-o cineva, si nu mai pot deschide usa numai din exterior.

3. Cu ceva timp in urma am avut probleme cu intrerupatorul de la capota motor. La revizie mecanicul mi-a anulat acel intrerupator. Acum as vrea sa il achizitionez si sa mi-l montez. Problema este de unde sa il iau, si unde se monteaza, ca nu am gasit firele(care merg la senzor), si nici nu vad urma de montare pe caroserie.

 

Multumesc.

 

LE: Am cautat un manual pt masina mea, si nu am gasit. Am gasit pt aveo incepand cu 2009, si nu stiu dupa ce sa caut? Daewo, Kalos? ce se aseamana cu modelul meu. In talon scrie: Chevrolet Klas SN3 Aveo . Eventual un link.

Multumesc anticipat.

Edited by zzr600

Share this post


Link to post

Salut,

 

1. Da, becul acela de la portbagaj este pe siguranta separata, daca te uiti acolo la panoul din stanga bordului o gasesti cu siguranta. Si eu am patit la fel cand am scos lampa sa inlocuiesc becul, face scurt de caroseria masinii, deoarece atunci cand culiseaza sa o scoti din caroserie, atinge piciorul de + de caroserie. Trebuie scos foarte gentil lampa pentru a nu atinge. La acea lampa,ai un plus permanent si masa isi formeaza prin carligul acela mic care realizeaza efectiv inchiderea de fierul acela de la portbagaj de jos. Minusul il formeaza in incuietoarea de la portbagaj. Sunt 100% sigur ca nu va trebui decat sa inlocuiesc incuietoarea, deoarece nu ai/s-a rupt nimic, e greu sa se intample asa.

 

2. Se gaseste maneta, suna si comanda la orice firma de piese online mai serioasa si iti aduc ei, doar ca trebuie sa le dai toate datele masinii, ca sa ti-o aduca pe cea corecta.

 

3. Pai daca ti l-a anulat, sigur a avut el un scop pentru care l-a anulat. Din ce stiu eu, cel mai des alea le anuleaza mecanicii pentru ca alea intra in contact cu apa/ploaia si se corodeaza si dupa un timp nu mai fac contact corect si suna masina de nebuna.

 

Si eu am cautat dupa manuale de service pentru Aveo si nu am gasit. Decat pe bani, evident.

 

Numai bine,

Adrian C.

Share this post


Link to post

Salut, ieri m-am apucat si eu sa repar lampa din portbagaj, si cu stupoare, nu reusesc sa ii dau de cap. Primul lucru care l-am observat este ca asa cum spune si didus, instalatia intra undeva in scurt circuit, insa nu imi dau seama unde. Problema dubioasa este ca siguranta lampii din spate este cea care intretine si circuitul ceasurilor din bord. Daca totusi ati gasit intre timp instructiuni cum sa ajung sa vad tot firul, pentru ca vreau sa-l schimb si in acelasi timp vreau sa ma asigur ca nu va mai atinge vre-odata caroseria, sa imi dati si mie de veste. Multumesc.

Share this post


Link to post

La un kalos sedan tot asa s-a intamplat si s-a ars traseul de cablupe o distanta lungaaaaa. Si totodata s-a busit si s-a si topit siguranta din panoul de la motor. FOARTE prost gandit! Nu se gasesc pini de reparatie (ca la vw), traselee sunt facute total anti-service si accesul pana si in panoul de sigurante este dificil pt a fi reparat!

 

Una peste alta, am tras o alta siguranta externa sub capacul de sigurante de la motor si merge! Dar problema MAJORA este ca nu stiu de unde am in permanenta cu haionul inchis sau deschis 3.6V in portbagaj chiar si dupa ce a fost refacuta instalatia. Cu haionul deschis am 12.4V, ceea ce e normal. Stiu ca nu am modul de confort?!?!??!? si cu toate astea am o tensiune ciudata!

 

Ca o paranteza, fata de cielo kalos-ul este mult mai prost gandit! Dar fie...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...