Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Capete Bara Tico

Recommended Posts

Salut,

 

Acu citeva zile s-a uitat un nene pe la frinele de la Tico, (deh, boala grea p-acilea) si imi zice nenea ala ca neaparat sa schimb capetele de bara ca e belele. Recunosc ca pina acum nu le-am schimbat niciodata, masina are 6 ani jumate si vreo 74000km.

 

Intrebarea mea este, nu ar trebui sa simt ceva mai aiurea cind incep sa se duca aceste capete de bara? Nu stiu exact, vreun joc la volan, vreun troncanit? Voi ce ziceti?

Share this post


Link to post

ca sa fii sigur apuca zdravan de roata si incearca sa o misti intr-un sens si altul al virarii (pune pe cineva sa tina de volan) trebuie sa simti joc daca simti joc verifica si pivotii si bucsele

daca se duc capetele de bara iti troncane la gropi

Share this post


Link to post

nu-ti troncane decat cand sunt varza...

mai e un trick de verificat dar nu e chiar... ortodox. lovesti cu piciorul in parte laterala a rotii (stg sau dr) cam pe la mijloc in cauciuc. lovitura scurta de putere medie. de ce roata nici nu se misca (te uiti la janta, nu la cauciuc) atunci e ok. de ce se misca ai ceva probleme cu capete de bara/pivoti sau rulmenti. la 74000 fara nimic schimbat pe ea SIGUR sunt uzate capetele de bara dar eu unul nu am cum sa stiu cat de mult...

Share this post


Link to post

e posibil sa aiba joc si sa nu troncane? :-? la mine cand au troncanit le-am schimbat. nu am fost atent inainte daca au joc

le-am schimbat putin dupa 80K

Share this post


Link to post

da, desigur!

 

asta e, de ce noi le schimbam numai cand troncane... de ce le-am schimba pe toate la revizii am avea masini ca in germania. asa, numai seconduri de rahat...

Share this post


Link to post

ai mare dreptate

Share this post


Link to post

Thx guys, azi ma uit cind ajung acasa. O sa le schimb sigur, vreau doar sa ma tina pina cind stau ceva mai bine cu banii, cam vreo 3 saptamini adica...

Share this post


Link to post

Am uitat sa fac un update aici.

 

Fost cu Tico la service, i-am zis lu nenea ca vreau sa schimb capetele de bara. Ala zice OK, dupa care se apuca sa traga asa, intr-o doara de ele, dupa care devine interesat de subiect si trage mai tare, le cerceteaza, se invirte si ma intreaba de ce vreau sa le schimb?

 

Io ii spun ca m-a avertizat unu ca sint duse, ala imi zice sa sint looser, dar daca insist el mi le schimba, ca nu-l costa nimic. Numai ca mi-a mai zis ca ce imi pune el s-ar putea sa ma tina mai putin decit ce aveam eu deja pe masina, adica originalele de acu 6.5 ani/75.000km!

 

Asa ca pina la urma am schimbat doar un rulment pe spate si aia o fost.

Astea se intimplau cam acum o luna

Share this post


Link to post

Deci,am si eu o problema la ticozaur,pe partea dreapta,cum dau de un drum cu griblura sau gropi,incepe sa troncane ca dracu!Oare sunt capetele de bara?Trage si dreapta rau de tot!Voi ce ziceti?Cam cat m-ar costa sa schimb capatul de bara?

Share this post


Link to post

Hai ca ma bag si eu in discutie :)

 

Pe drum drept (fara denivelari) se aude si se simte in volan o bataie. Chestia ciudata este ca la gropi sau piatra cubica nu se aude nici un zgomot... Bataia se percepe ca si cum as avea roata "patrata" (am fost si am echilibrat toate cele 4 roti in urma cu max 1 luna deci nu se paote pune problema - ba chiar am schimbat si trile de pe fata intre ele) Din ce am vorbit cu un vecin care cica ar fi capetele de bara sau amortizorul :-?

 

Aveti idee ce ar putea sa fie?

 

 

@Sergiu s-ar putea sa fie si bucsa de la caseta de directie la tine. Cat despre "trasul dreapta" du-te si fa-ti geometria.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...